ידיעון מספר 87 - מרץ 2016

ידיעון מכון פישר מרץ 2016

 

דבר מנכ"ל המכון
 
תוכנית העבודה של המכון לשנת 2016 מתנהלת על פי המתוכנן. כמידי שנה אירוע הפתיחה המרכזי היה כנס החלל האחד-עשר על שם אילן רמון ז"ל. הכנס התמקד השנה בנושא "החלל לתועלת האנושות".  ההשתתפות בכנס הייתה ערה על אף החשש מקרבת הכנס לכנס האסטרונאוטיקה הבינ"ל ה-66 IAC שהתקיים השנה בירושלים. הכנס בוצע בשיתוף סוכנות החלל הישראלית ונוצר בו מפגש פורה של ראשי סוכנויות החלל מאירופה, נציגי תעשיית החלל מארה"ב ואסטרונאוטים מארה"ב אירופה ודרום קוריאה עם תעשיית החלל הישראלית.
 
הכנס בכללותו סוכם כהצלחה רבתי אך ברצוני להדגיש במיוחד את היום השני לכנס בו נפגשו לראשונה סביב שולחן אחד, בבית חיל האויר, נציגי תעשיית החלל הישראלית: אנשי אקדמיה, תעשייה, משהב"ט, יזמים, מחנכים ודנו כיצד נכון לפעול במשותף לקידום ופיתוח תעשיית החלל האזרחי במדינת ישראל.
בחודש האחרון  אנו עוסקים באינטנסיביות בפעילות לקידום תעשיית החלל האזרחי בישראל בעקבות נושאים שעלו במפגש. אנו נמשיך לקיים מפגשים דומים בעתיד.

אירוע נוסף במסגרת כנס החלל השנתי הוא הקמת פורום "צעירי החלל" הישראלים SGX.  במפגשם הראשון נחתם מזכר הבנות של המכון עם נציגות "ארגון צעירי החלל" העולמי היושבת בווינה לצד מוסדות החלל של האו"ם.
 
כנס הביטחון הלאומי השנים עשר שיעסוק במטוס ה F-35 וכניסת חיל האויר לעידן מטוסי הדור החמישי כבר בפתח ואנחנו בהכנות אחרונות לקראתו.
 
אני מברך את כולם בחג פורים שמח
 
אברהם עשהאל, מנכ"ל
מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל

 

 
הכנס השנים עשר לבטחון לאומי - "חיל האוויר בעידן הדור החמישי"
יתקיים ב 3 באפריל במלון הילטון, רח' הירקון 205, תל אביב
 
 הכנס לבטחון לאומי של מכון פישר והמגזין ישראל דיפנס קרב ובא. הכנס יעסוק בכניסת חיל האוויר והתעשייה הבטחונית לעידן הדור החמישי, עידן מרתק בו רב הסתום על הגלוי ולא רק מבחינת ביטחון מידע. אנחנו נמצאים רק בתחילת התהליך.  הכנס יתקיים השנה במלון הילטון, במסגרתו גם יוצג הסימולטור של מטוס ה 35 F, עליו יטוסו, בין השאר, כמה אייסים מחיל האוויר. 
ההרשמה באתר המכון בעיצומה, הנחה לנרשמים עד 20.3
 

 
כנס החלל הבינלאומי האחד עשר על שם אילן רמון 

 

 
כנס החלל הבינלאומי האחד עשר על שם אילן רמון נערך במשותף על ידי מכון פישר, סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל בבית חיל האוויר בהרצליה ב 2-3 בפברואר.  הנושא המרכזי בו עסק הכנס הוא "פעילויות חלל עתידיות לתועלת האנושות"  ( Future space activities for the benefit of mankind ).  במהלך היום השני של הכנס התקיימם מפגש של בכירי תעשיית החלל הישראלית בו נדונו בעיות תעשיית החלל הישראלית והדרכים לקידומה. במהלך הכנס נחתם הסכם שיתוף פעולה בין מכון פישר והארגון הבינלאומי Space Generation Advisory Council

 

חדשות המרכז לחקר חלל וכטב"מ

 

שיתוף פעולה עם פרופ' ברוס בכטול מארה"ב
במסגרת שיתופי הפעולה הבינלאומיים של המכון הגיע לביקור פרופ' ברוס בכטול מארה"ב, בעברו איש מודיעין אמריקאי, המתמחה בתפוצת נשק של צפון קוריאה. ברוס הוא פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת Angelo State בטקסס. פרסם מספר ספרים על צפון קוריאה, הנהגתה הפוליטית ויכולותיה הצבאיות. הוא קיבל סקירות על תוכניות המחקר של המכון בתחום הטילאות בצפ"ק והקשר לתוכניות הטילאות של איראן, וכן הונח בפגישה מסד לשיתוף פעולה מחקרי לעתיד לבוא.

 

חדשות המרכז למחקר תעופתי

 

ממצאי חקירת התרסקות מטוס ג'רמן ווינגס 
השבוע התפרסם דו"ח חקירת תאונת ההתאבדות של טייס ג'רמן-ווינגס שבחר לאבד את עצמו לדעת, יחד עם כ-160 נוסעים ואנשי צוות, כשהוא מטיס את המטוס אל תוך הרי האלפים הצרפתיים. הממצא הכי מעניין בדוח שפורסם בצרפת (שכן התאונה התרחשה על אדמתה) הוא הגילוי שכשבועיים לפני התאונה ההתאבדותית ייעץ רופא לטייס, קצין ראשון אנדראס לוביץ, לפנות לקבלת טיפול פסיכיאטרי ואף להתאשפז. מהדו"ח עולה שמדובר בטייס שהיה מעורער נפשית, דיכאוני וחי על תרופות. כל זה ללא ידיעת מעסיקיו – חברת לופטהנזה. הרופאים שטיפלו בו – היו 41 כאלה בחמש שנים האחרונות לחייו – אבחנו וידעו את מצבו, אך מפאת שמירה על חיסיון רפואי, ועל פי החוק המחייב בעניין זה, לא מצאו לנכון, ולנחוץ(!?), לדווח למעסיקיו על היותו סכנה לציבור.
המלצות הדו"ח עוסקות כמתבקש במיסוד הניטור, המעקב והמיון אחר טייסים 'מועמדים' להתנהגות אובדנית. כמו כן עוסקות ההמלצות בנוהלי תפעול הדלת הניתנת לנעילה מתוך תא הטייסים ללא אפשרות שחרור הנעילה מבחוץ, מה שנוצל על ידי לוביץ ביציאת הקברניט אל מחוץ לתא. גם שאלת מגבלותיו של החיסיון הרפואי הניתן למטופלים עלתה כנושא שיש לאפשר בו שיקול דעת המונע סיכון לציבור על חשבון חשיפת בריאות מסכנת של מטופל.
בישראל הוקם צוות מומחים בשם PRE– Pilot Risk Evaluation, שבשיתוף מרכז המחקר של מכון פישר מנסה להגדיר כלים, דרך ואפשרויות לשלב במערך המבדקים התקופתיים שעוברים טייסי חברות התעופה הבי"ל בכל העולם בדיקות ומבחנים על מצבם המנטלי של הטייסים. הנושא בעצם נזנח עד היום, למרות שלאנדראס לוביץ קדמו כמה וכמה טייסים מתאבדים ברחבי העולם, ולא טופל בין השאר מפאת רגישותו וחוסר מוחלטותו. יש לקוות שעם צרור כלים, תכנות מעקב
ודרכי פענוח נוכל להציע לעולם התעופה דרכים למנוע סכנות אלו.
 
פיקוח ובקרה
השבוע חזר ממדריד ידידנו אורי שלוש מחברת IATAS. אורי היה שם בכנס עולמי בנושא ATM– Air Traffic Management. אורי קידם את הפטנט העולמי עליו הוא שוקד כבר כמה שנים ואותו הוא מנסה בימים אלה באילת. אורי
ומרכז המחקר של מכון פישר משתפים פעולה בקידום המחקר, הניסויים והמהלכים לתפעול והפצה בין לאומיים של הפרויקט. בקרוב נביא את רשמיו מהכנס במדריד ומידע על הפרויקט אותו הוא מקדם.
 
נושא פיקוח ובקרה בתעופה יהיה מרכזי באחד המושבים של כנס התעופה האזרחית הבא של מכון
פישר, רת"א ורש"ת שיתקיים ב-(נא לרשום ביומנים)-16 בנובמבר 2016

 

חדש במרכז מידע

 

ספרו של דני שלום - פרשי האויר מעל ארץ הקודש - לוחמה אווירית בשמי ארץ-ישראל במלחמת העולם הראשונה עלה לאתר הספרייה הדיגיטלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר. הספר מלווה בצילומים רבים.  ניתן להוריד בפורמט PDF ולקרוא באתר.
  קישור לספר  

 

הספר נכתב על ידי רופא יהודי ד"ר פליקס טיילהבר שקיבל אות הצטיינות במלחמה (ולימים היה בין מקימי קופ"ח מכבי), בתגובה להאשמת היהודים בתבוסת גרמניה במלחה"ע הראשונה. הספר כולל מידע על אוויראים יהודים רבים שלחמו ואף הצטיינו בשרותם בחיל האוויר הגרמני. 3 הפרקים הראשונים של הספר הועלו לאתר הספרייה הדיגיטאלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר לעיון הקש כאן.  ניתן לרכוש את הספר במחיר מבצע 19.90 ש"ח באתר כתר הוצאה לאור. 
  להזמנת הספר  

 

הכנס התקיים ב 27 במאי 2015 והוקדש לסוגיית הניצחון במלחמות קטנות ותפקידו של הכוח האווירי.
ניתן לרכוש את החוברת במזכירות המכון, או לרכוש קובץ  PDF דרך אתר המכון. 
  קרא עוד  

 

ספרים חדשים בספרייה: 
האתגר שמעבר לאופק, אור-טס משה
המפתח למנהיגות אנושית, פישביין אריה 
שירים מתא הטייס, מאירי בני
 
הופצו והועלו לאתר ידיעונים  "חדש בחלל" מס' 59,60,61,62     קישור לידיעונים 

 

                                          מצגות שעודכנו באתר "חדש בחלל"

 

תרומתו לעולם התעופה בראשית ימיו
 
  למצגת  
מטוסו של נשיא ארה"ב
 
  למצגת  

 


 

 
 Commentary: Thinking About Peace:  Negative Terms versus Positive Outcomes
המאמר מציג את השאלה "מהו שלום", הוא טוען נגד התפיסה ששלום הוא היפוכה של מלחמה וקובע שיש צורך בהגדרה רחבה יותר של מושג השלום בעזרת מספר משתנים ולא רק העדר לוחמה.
 Feature Article:
 Red Lines and Green Lights:  Iran, Nuclear Arms Control, and Nonproliferation
 Perspectives:
 Revealed Preference and the Minimum Requirements of Nuclear Deterrence 
 NATO’s Readiness Action Plan:  Strategic Benefits and Outstanding Challenges 
 

 

חדש בעולם

 

נאס״א חתמה על חוזה אספקה לתחנת החלל הבינלאומית עם "שחקנית חדשה" שנכנסה לנבחרת החברות המייצרות חלליות מטען. החללית החדשה "רודף החלומות" - Dream Chaser פותחה ונבנתה על ידי החברה האמריקאית סיירה נבאדה   Sierra Nevada Corporation

  קרא עוד  

 

למל"ט  "8 Zephyr" מוטת כנפיים של 25 מטר והוא מיועד לאיסוף מודיעין מגובה רב - 65000 רגל. ה Zephyr מתוכנן לשהות בטיסה במשך חודש לפחות. המל"ט מיוצר על ידי Airbus Defence and Space והוא מתוכנן להתחיל בטיסות באמצע 2017.    קישור לסרטון
  קרא עוד  

 

חברת וירג'ין גלאקטיק בבעלות המיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון, המובילה את ענף תיירות החלל חשפה לאחרונה את ספינת החלל החדשה שבנתה לאחר התאונה בה התרסקה ספינת החלל שלה לפני 16 חודשים.
לחברה יש כ 600 הזמנות לטיסה המגיעה לגבול החלל בגובה של 100 ק"מ. מחיר הכרטיס (רק) 250.000 דולר. 
  קרא עוד  

 

נאס"א משקיעה בפרויקט ניסיוני של מטוס מונע חשמל המבוסס על המטוס האיטלקי  Tecnam P2006T. במטוס הניסוי תותקן כנף חדשה עם מנועים חשמליים. הפרויקט נקרא Sceptor  ראשי תיבות של  Scalable  Convergent Electric Propulsion Technology and Operations Research
מטרת הניסוי היא להפעיל מטוס ל 9 נוסעים עם מנוע של 500 KW בשנת 2019.
 
  קרא עוד  

 

להיט בתערוכת האלקטרוניקה בלאס ווגס - רחפן הנושא אדם. הנוסע צריך להכניס למחשב הרחפן את נקודת הציון בה הוא רוצה לנחות וכל השאר מבוצע על ידי הרחפן. כתבה במבט.
  לכתבה  

 

חברת  Industrial Networks פיתחה רחפן שמיועד לבדוק את תקינות ציוד הרכבות ופסי הרכבת. הרחפן יפעל באופן אוטונומי לאחר שיאושר על ידי FAA.
  לכתבה  

 

סרט הדרכה קצר (10 דקות) עשוי לעזור במקרה שצוות טייסי מטוס הבואינג איבד יכולתו לתפקד (באנגלית).
  לכתבה  

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
  קרא עוד  
THE ISRAELI AIR FORCE

 


 

Send to friend

 

עבור לתוכן העמוד