ידיעון מס' 85 - דצמבר 2015

ידיעון חודש דצמבר 2015

 

 

כנס החלל בינלאומי השנתי יתקיים ב 2-3 בחודש פברואר 2016. 
לרשום ביומן..
 
כנס החלל הבינלאומי האחד עשר על שם אילן רמון יערך במשותף על ידי מכון פישר, סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. הכנס יתקיים בבית חיל האוויר בהרצליה.  הנושא המרכזי בו יעסוק הכנס הוא "פעילויות חלל עתידיות לתועלת האנושות"  ( Future space activities for the benefit of mankind ).
בין האורחים הבכירים שישתתפו בכנס:  המשנה לראש נאס"א דונלד ג'יימס, האחראי על כלל מיזמי החינוך של סוכנות החלל האמריקאית; מייג'ור ג'נרל דיוויד תומפסון, סגן מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר של ארה"ב, סגנית נשיא לוקהיד מרטין וראש פעילויות החלל המאוישות של החברה ג'ון קאראס, וראש משרד האו"ם לענייני החלל  (UNOOSA) דר' סימונטה די פיפו.
במהלך היום השני של הכנס תיערך לראשונה סדנה ייחודית לסטודנטים "מקצועני חלל" צעירים, בשיתוף עם הארגון הבינלאומי Space Generation Advisory Council, שיחתום על הסכם מסגרת למיסוד פעילויות משותפות עם מכון פישר, במהלך הכנס.
תוכנית הכנס תפורסם בקרוב באתר המכון. ההרשמה תחל בסוף החודש. 
 

סכום כנס התעופה האזרחית הבינלאומי השמיני של מכון פישר 
ורשות התעופה האזרחית (רת"א).    
הכנס  התקיים כמתוכנן, ב - 12.11.  הנושאים העיקריים שנדונו בכנס היו 'תעופה, כלכלה ואיכות סביבה' והם כוסו בשני מושבים ייחודיים ומעניינים.  בנוסף, כדרכנו, קיימנו מושב שעסק בנושאי בטיחות הטיסה, והוא הוקדש לזכרו של תא"ל רפי הרלב -  ממייסדי המכון ומנהלו הראשון. את יום העיון כיבדו בנוכחותם ובהרצאותיהם אורחים נכבדים מתעשיות התעופה בחו"ל ובארץ  קרא עוד .
לתכנית הכנס, הקלטות ההרצאות ותמונות הקש כאן 
 

 

בפגישה סגורה הבהיר נשיא ארה"ב לכתבים ב - 17.12 מדוע הוא מתנגד לשלוח כוח קרקעי משמעותי כדי להילחם במדינה האסלאמית. אובמה המשיך ואמר שרק פיגוע בסדר גודל של האחד עשר לספטמבר יביאו לאישור מבצע קרקעי רחב היקף.  
  קרא עוד  

 

הכנס התקיים ב 27 במאי 2015 והוקדש לסוגיית הניצחון במלחמות קטנות ותפקידו של הכוח האווירי.
ניתן לרכוש את החוברת במזכירות המכון, או לרכוש קובץ  PDF דרך אתר המכון. 
  קרא עוד  

 

טקס השקת ספרו של משה אורטס - "האתגר שמעבר לאופק"
האירוע התקיים בבית חיל האוויר בהרצליה בחסות מכון פישר. אלוף (מיל) דוד עברי סיפר שלטיל החץ היו מתנגדים רבים. "לאחר שתי ההצלחות הראשונות הביקורות דעכו, אבל אחרי שני הכישלונות הן חזרו – עמדנו על סף סגירה".  גם תוכנית החלל הישראלית עמדה בפני סגירה ו"הייתי צריך למכור דירות שהיו רכוש הצבא כדי לממן את תוכנית החלל לאחר כישלונות שיגור".   שר הביטחון לשעבר משה ארנס אמר שמטוס הלביא נפל חלל בירי ידידותי ולא היה זה הלחץ האמריקני כמו שכולם חושבים. 
הספר ראה אור בהוצאת "קונטנטו" וניתן להשיגו בפורמט רגיל (מודפס) או בפורמט דיגיטלי 

 

חדשות המרכז למחקר תעופתי

 

שדה הרצליה
בג"צ החליט ששדה התעופה של הרצליה ימשיך לפעול 3 שנים נוספות, עד שתימצא לו חלופה, או תשונה התב"א והוא יוגדר כשדה תעופה לכל דבר ועניין. . נשיאות אגודת התעופה הכללית וועד משתמשי הרצליה זכו להפוגה במאבקם הצודק, ההפוגה תאפשר חידוש והרחבת המאבק כדי לבטל את הגזירה.

 

שדה דב
למאבק למען המשך פעילותו של שדה דב הצטרפו ראש עיריית תל-אביב וראש עיריית אילת. השניים הביעו את חששם מהפגיעה החמורה של סגירת השדה בכלכלת העיר אילת ובתושביה. מנהל רת"א אמר בכנס התעופה האזרחית שהתקיים בנובמבר שצפוי כי העברת טיסות ארקיע וישראייר משדה דב לנתב"ג תקטין את כמות הנוסעים בשרות טיסות פנים-ארצי בכ-30 אחוזים.

 

שדה תמנע
הנהלת מכון פישר התארחה באתר הבנייה של שדה התעופה הדרומי ע"ש אילן ואסף רמון (תמנע). המארחים – רש"ת ומנהל הפרוייקט, לקחו אותנו לביקור במגדל הפיקוח,  לסיור בשטח המסלולים ולתצפית על השדה כולו. על פי התחזיות השדה ייפתח במהלך 2017 תוך עמידה ביעדי התקציב להקמתו.

 

שדה גליל
לדבריו של שר התחבורה שהתארח בכנס התעופה האזרחית, לנתב"ג יצטרף בעתיד הקרוב שדה בינלאומי נוסף שייבנה באתר שדה ח"א ברמת-דוד, והוא ייקרא 'שדה גליל'.

 

תעופה עולמית
נפילת האיירבס הרוסי בסיני - הערכות סותרות 
ועדת החקירה המצרית שחקרה את נפילת האיירבס הרוסי בסיני הכריזה שאין עקבות לחבלה / פעולת טרור שגרמה לנפילת המטוס... הרוסים פירסמו בזמנו כי התגלו עקבות של חמרי נפץ בשברי המטוס... דעא"ש לקחו אחריות ואף פרסמו תמונה של 'קופסת המשקה' ששימשה לפוצץ את המטוס...
לדעתנו, המסלול והאופן שבו המטוס כאילו נעצר בשמים,  מצביעים כי פצצה או פיצוץ היא אחת האפשרויות היותר סבירות להתרסקות. אין ספק שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה על הגורם לתאונה.
 
היעלמות המטוס המאלזי 
משרד התחבורה האוסטרלי פרסם בהודעה על המטוס המאלזי שנעלם בטיסה 370MH כאילו "...מטוס הבואינג 777 סבל מהפסקת חשמל פתאומית שהותירה אותו לטוס באמצעות מערכת טייס אוטומטי עד שנגמר לו הדלק..."
תקלה כזו אכן יכולה לקרות, והיא יכולה להסביר את הניתוק המוחלט של הקשר עם המטוס. אבל היא לא יכולה להסביר בסבירות מספיקה, בעינינו, את המשך הטיסה במשך יותר מ-5 שעות אחרי התקלה, כשהמטוס נשלט על ידי הטייס האוטומטי.  קרא עוד
 
מהדורה חדשה של הספר ג'ונתן ליוינגסטון - השחף 
בפתיחת כנס התעופה האזרחית האחרון הוקראו קטעים מספרו של ריצ'ארד באך:  'ג'ונתן ליוינגסטון השחף'. לאחרונה יצא הספר לאור בארה"ב, במהדורה חדשה הכוללת גם פרק רביעי, גנוז, שלא נכלל במהדורות הקודמות. אנחנו עושים מאמצים להביא לקורא הישראלי תרגום מחודש של הספר שיכלול כמובן גם את הפרק החדש, ויעדכן את התרגום הישן במקומות הנחוצים.

 

חדש במרכז מידע

 

ספרים חדשים בספרייה: 
יצחק גבע - סיפור חיים
לגעת ב"שחקים" טייסת 101 - על אנשים נפלאים ומכונות נהדרות, ערך עודד מרום. הספר כולל סיפורים של אנשי הגף הטכני של הטייסת מתקופת המירז  והוא מלווה בתמונות רבות.
הדים ל"משק כנפי הטעות "-  התייחסות אנשי מודיעין בכירים למחדלי יום כיפור, ליקט וערך אבירם ברקאי 
התקבלה תרומה של כ 30 ספרים מעיזבונו של יואש צידון (צ'טו)
 
סרטים חדשים 
כנס עמותת חיל האויר 19 בנובמבר 2015 - מצדיעים לנץ
סרט עדות של יואש צידון (צ'טו) על שרותו בחיל האויר 
התקבלה תרומה של כ 30 קלטות של סרטים ישנים בנושאי תעופה 
 
הופצו והועלו לאתר ידיעונים  "חדש בחלל" מס' 55.54.53     קישור לידיעונים 
 

 

  לסרט ולחוברת  

 

                                          מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"

 

המצגת מתארת את הנסיון הראשון לשלב נשים כאסטרונאוטיות  בתוכנית החלל. 
 
  למצגת  
המצגת מספרת את ההיסטוריה של מטוסי נשיא ארה"ב ומתארת את המטוס הנוכחי  
 
  למצגת  

 


 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
  קרא עוד  
THE ISRAELI AIR FORCE

 

יצא לאור:
Strategic Studies Quarterly (SSQ) the strategic journal of the United States Air Force
של חורף 2015 .  קישור לכתב העת.

 


 

Send to friend

 


עבור לתוכן העמוד