ידיעון מס' 81 - יוני 2015

 

 

ידיעון חודש יוני 2015

 

קוראים יקרים, 
 
לאחר עשור כראש מכון פישר אני מסיים את תפקידי ומביט בסיפוק על ההתפתחות המתמשכת של המכון.

המכון נוסד על מנת לסייע ולהשפיע על מקבלי ההחלטות ועל העוסקים בביטחון המדינה וקידומה לראות זוויות שונות – להציג ידע ממחקרים וממקורות נוספים ולהעלות שאלות לגבי תפיסות הנוגעות במדיניות הביטחון  הלאומי שלנו כדי לסייע בבניית הכלים החדשים הנחוצים במצב המורכב שמדינתנו נמצאת בו.

עשינו מאמצים אדירים כדי לקדם את תחום החלל שבעבר היה סגור ומוגבל למערכת הביטחונית בלבד; הצלחנו לא רק לעניין את הקהל הרחב אלא גם להרחיב את החינוך הטכנולוגי. תלמידים וסטודנטים נוהרים לכנסינו כדי ללמוד ולהתעדכן, ומלומדים ומומחים מהשורה הראשונה כמו גם יזמים ותעשיינים בתחום החלל שמחים לבוא ולפרוש בפנינו את החידושים והתובנות בתחומיהם ולשפוך אור על היישומים האזרחיים הנרחבים של תחום החלל. אסון ה"קולומביה" נעשה לנקודת זינוק אדירה ויחסינו עם נאס"א, מוזיאון החלל בוושינגטון, פיקוד החלל האמריקאי וגורמים אחרים מתהדקים בהתמדה. גם סוכנויות חלל ממדינות רבות נוספות והפדרציה לאסטרונאוטיקה מכירות בחשיבותו של מכון פישר ותרומתו. כנס החלל השנתי של המכון היה למקום שבו מודגש החלל על היבטיו השונים ביחסי החוץ, הקשר עם המומחים ועם תעשיות החלל בארץ ובחו"ל.

במכון פישר אנו עוסקים מטבע הדברים באתגרי הזרוע האווירית: מפקדי חיילות אוויר זרים ובכירים רבים בדימוס, מומחים יידועי שם מכל העולם משתתפים בכנסינו כדי להשמיע ולשמוע; אנו משתדלים להציג ראייה רחבה יותר מכיוון שכולנו מודעים לכך שבתקופה זו ובמיוחד באזורנו אין לאיש פתרון מן המוכן לנוכח קצב השינויים שהולך וגדל. כולנו מתמודדים עם בעיות מורכבות שהופכות לאתגרים מהשורה הראשונה לביטחוננו הלאומי.

אשר לתעופה האזרחית, הקמנו גוף מחקרי חיצוני שאין לו אח ורע, נטול אינטרסים כלשהם, על מנת לקדם את התעשייה החשובה הזאת, החל בתשתיותיה (שדות התעופה שהולכים ונסגרים בארץ) ובעיות הכלכלה המשתקפות בתעופה ועד לטיפוח קשרים בינלאומיים נרחבים כמנוף. בכנס התעופה האזרחית הקרוב ישתתף ראש ה- FAA, דמות מרכזית בעולם התעופה האזרחית - מה שמדגיש את המעמד המיוחד שרכשנו. הכנס מתקיים בשותפות מלאה עם רת"א ולוקחים בו חלק גם רש"ת, חברות התעופה, תעשיות תעופה מהארץ ומחו"ל וגורמי תעופה נוספים.

לכבוד היה לי לעבוד עם הצוות הנפלא של המכון; כולנו שותפים לרצון לתרום לקהילה – ללא אינטרסים אישיים. אני בטוח שאם המשאבים הכלכליים של המכון יורחבו ניתן יהיה לעשות יותר. מחליפי בתפקיד, אברהם עשהאל הוא אדם ראוי ביותר, ותיק ומנוסה ואני בטוח ביכולתו לקדם את המכון להישגים גדולים.
זו לי הזדמנות נוספת להודות לשוחרי המכון וידידיו על הסיוע והתמיכה הן בתחום הפיננסי והן בתחומי הידע והנכונות לשתף פעולה.
 
נדבך מרכזי וחשוב לפעילות המכון היה והינו הקשר הבלתי אמצעי עם חיל האוויר. היכולת להיות מעודכנים בהתפתחויות המתרחשות בחיל והפתיחות להחלפת דעות ומחשבות עם בכירי החיל מאפשרות לצוות המכון לוודא שהפעילות שלנו, המחקרים והכנסים עוסקים בליבה המעשית והרלוונטית לאתגרי החיל ומכאן התחושה שתרומתנו הצנועה חשובה ורצויה.
תודה  מיוחדת למפקדי חיל האוויר בעשור האחרון ולבכירי החיל על תמיכתם ועזרתם על מנת שפעילות המכון ותפוקותיו תהיינה בכיוון הנכון.

תודה מיוחדת ליושבי ראש המכון שיצא לי לעבוד עמם, אלוף (מיל') דוד עברי ואלוף (מיל') הרצל בודינגר, מפקדי לשעבר, שתמכו בי ובפעילות המכון לכל אורך הדרך. אתם והדירקטוריון בהנהגתכם הינכם הבסיס שעליו המכון עומד.

אני מאחל למכון פישר על אנשיו המסורים והמקצוענים שבהנהגת אברהם עשהאל ימריאו לגבהים חדשים.
 
תודה לכולכם,
 
אסף אגמון,
ראש מכון פישר
 
 

אלוף (במיל') הרצל בודינגר, יו"ר מכון פישר:
 
דירקטוריון המכון ואני בראשו מודים לאסף על הכהונה הארוכה והמוצלחת כראש המכון ומקדמים בברכה את אברהם עשהאל מחליפו בתפקיד.
 
אסף הוביל את המכון להישגים יוצאים מן הכלל בכל תחומי המחקר של המכון. בין היתר ניתן לציין את קידום תחום חקר החלל והחינוך למדעים בקרב הציבור הישראלי בכלל והצעירים בפרט, דאגתו לתעופה הקלה והפנים ארצית במדינת ישראל וביצור ביטחונה באמצעות כלים להתווית אסטרטגיה ביטחונית-מדינית למקבלי ההחלטות באמצעות כנסים, סדנאות וימי עיון.
במהלך כהונתו פרסם המכון מספר רב של מחקרים פורצי דרך בעולם כולו וחיזק את הקשר עם מכוני המחקר והאקדמיות המובילות בעולם. בכל כנס של המכון השתתפו מאות מומחים מהארץ ומהעולם וזכינו לביקורים ושיתופי פעולה חובקי עולם עם הגורמים החשובים ביותר בתחומי חקר המכון.
אסף חיזק את הקשר של המכון עם ידידי המכון והתורמים ברחבי העולם ובכך סייע רבות למימון המחקרים שנעשו על ידי חוקרי המכון.
תא"ל (במיל') אברהם עשהאל, קצין ותיק ועתיר זכויות, נבחר על ידי דירקטוריון המכון להתמודד עם האתגרים הכרוכים בניהול המכון, להביאו לשיאים חדשים ולהמשיך בתנופת המחקר. אנחנו סמוכים ובטוחים כי יצליח במשימתו זו ומאחלים לו הצלחה רבה".
 
 

  
  
כנס התעופה האזרחית הבינלאומי השמיני של מכון פישר ורת"א יתקיים ב-12/11/2015
בכנס יתארחו מנהל ה FAA מארה"ב, מנהלת שדה התעופה לה-גוארדיה בניו יורק ועוד נציגים בכירים מעולם התעופה האזרחית. 
הכנס יעסוק הפעם בנושאי כלכלת תעופה, היבטים משפטיים ובטיחות. גם מקומן של התשתיות המקומיות לא ייפקד. 
תכנית הכנס תפורסם באתר המכון , הזמנות יופצו בספטמבר וההרשמה תחל באוקטובר. 
נא שריינו את התאריך הנ"ל ביומניכם. נשמח שתשתתפו.

 

 

הכנס השנתי לענייני בטחון לאומי התקיים ביום רביעי 27.5.2015 ועסק בנושא: "נצחון במלחמות קטנות ותפקיד הכוח האווירי". הכנס דן בסוגיות המסבירות את הקושי של מדינות דמוקרטיות ואף מעצמות, לנצח במלחמות מעין אלה וכן ברעיונות שתארו אפשרות להגיע להישגים טובים יותר ואולי אף לנצח.  הכנס ארח מגוון מרתק של מרצים: אנשי תורה ומעש, מרצים מחו"ל ומהארץ, בכירים וכאלה שנמצאים בתחילת דרכם האקדמית. מפקד חיל האוויר תאר את אתגרי החיל ושר הביטחון חתם את הכנס כמיטב המסורת, בהרצאה מקיפה ומרתקת.
להקלטות של הרצאות הכנס ותמונות מהכנס הקש כאן. 
קרא עוד

 

חדש במרכז לחקר החלל והכטב"מ
מרכז החלל והכטב"ם במכון ביצע מחקר מעמיק על הטיל הבליסטי  של צפון קוריאה, המשוגר מתחת למים. מחקר זה הופץ בקרב מערכת הביטחון והתעשיות. גרסה בלמ"ס תפורסם בקרוב על ידי המכון.
 
במסגרת המחקר התשתיתי הנרחב על תוכנית החלל האיראנית, נאסף חומר חדש על מתקני השיגור האיראניים בבסיס החלל הגדול "שארוד", וכן בוצע ניתוח טכני מעמיק של החללית המאוישת שמפתחת איראן. פרסום המחקר כולו צפוי לקראת סוף שנת 2015.

 

מחקר על כלי טייס בלתי מאוישים בישראל
במסגרת מחקר רחב היקף לקראת פרסום ספר בנושא התפתחות הכטבמ"ים והקשרים בין ארה"ב וישראל, נמצאת בארץ בתקופה הקרובה חוקרת מארה"ב. המחקר עוסק בשנים הראשונות של המערך עד 1982.
מכון פישר מסייע למחקר, ואם יש וותיקים ממערך הכטב"ם בחיל האוויר אשר מעוניינים להתראיין למחקר - אנא צרו קשר עם טל ענבר

 

נייר עבודה של אלוף (מיל) דורון אלמוג  "Cumulative Deterrence and the War on Terrorism" נכתב במסגרת מכון המחקר  The Belfer Center for Science and International Affairs . עוסק ביכולת ליצור הרתעה מצטברת של טרור.  
למאמר

 


חדש במרכז מידע

 
ספרים חדשים בספרייה:
168 אגד צפון - משפחה לוחמת
רכשנו סדרת ספרים המתארים בצורה מפורטת ומאויירת מבצעי חלל חשובים: 
SOYUZ 1967 onwards  all models 
NASA Gemini 1965-1966  all missions, all models 
NASA Space Shuttle 1981 onwards  all models 
International Space Station 1998-2011  all Stages 
NASA MISSION AS-506 APOLLO 11
NASA MISSION AS-508 APOLLO 13 
Rocket - Owners' Workshop Manual 
 
חדש באתר הספרייה הדיגיטאלית להיסטוריה ומורשת חיל האויר סרט חדש - 40 שנה למנ"ט  לצפייה בסרט הקש כאן
 
הופצו והועלו לאתר ידיעונים  "חדש בחלל" מס' 42, 43, 44    קישור לידיעונים
 
 
לאתר "חדש בחלל" הועלו 2 מצגות חדשות. 

 

מנפרד פון ריכטהופן – "הברון האדום"- סיפורו של אלוף ההפלות במלחמת העולם הראשונה
למצגת
טוני יאנוס -  סיפורו של טייס קו התעופה המסחרי הראשון בעולם - קו סיינט פטרסבורג-טמפה לסירות מעופפות
למצגת

 

יצא לאור ספרו של דני שלום – פרשי האויר מעל ארץ הקודש, העוסק במלחמה האווירית הראשונה בשמי  ארץ ישראל - מלחמת העולם הראשונה 1914 – 1918. במלחמה פעלו באזור עשרות מטוסי סיור וקרב, חלקם פעל מנושאות מטוסים (מטוסים ימיים שהועלו והורדו מהאוניות במנופים). הספר מלווה בתמונות, מפות ותרשימים. מחיר רגיל 128 ₪ + 15 ₪ דמי משלוח. מחיר מיוחד למי שמזמין טלפונית ישירות מההוצאה לאור 80 ₪ (כולל דמי משלוח). להזמנה: טל. 054-7638861 ,  ת.ד. 8460, רשל"צ 75183 
קרא עוד

 

סיפורה של תקופה שרובה מתרחש בצ׳כיה סביב משפחתו של שייע גזית ז"ל, מראשוני טייסי חיל האויר ומפקד בית הספר לטיסה,  שוזר היסטוריה של תקופה השואה, העפלה, התעופה והקשר הצ׳כי. הספר נכתב על ידי חברנו סא"ל (מיל) אודי גזית, בנו של שייע. 
מחיר הספר  119 ש״ח, לחברי העמותה 100 ש״ח + 20 ש״ח דמי משלוח.להזמנה הקש כאן
קרא עוד

 

 
 
מקרה נדיר - בטיסה כבו 2 המנועים
למטוס איירבס  330-343 בטיסה 836 של סינגפור איירלינס כבו שני המנועים יחדיו. האירוע קרה בדרך מסינגפור לשנחאי בשיוט בגובה 39.000 רגל. לאחר הנמכה של 13.000 רגל הצליח הצוות להתניע את המנועים. קרא עוד (אנגלית)
 
החלו ניסויי שדה של לייזר רב עוצמה 
מערכת לייזר מצב מוצק שכינויה HELLADS פותחה על ידי חברת  General Atomics במימון של DARPA  וחא"א.
הליזר מתוכנן להגיע להספק של 750KW והוא מיועד ליירוט טילים, רקטות ומרגמות.   קרא עוד (אנגלית)
 
 
שיתוף פעולה בין רובוטים מסייע להמראה 
פיתוח של חוקרים באוניברסיטת ברקלי - שיתוף פעולה בין רובוט מקק ורובוט מעופף Ornithopter .
רובוט המקק במשקל 32 גרם מסייע לרובוט הציפור במשקל 13 גרם להמריא.  לצפייה בסרטון הקש כאן
 
יצא לאור Strategic Studies Quarterly Summer 2015  - קישור לכתב העת

 

במחקר שעשה  Netherlands Organization for Applied Scientific Research נמצא שבתקופת הסתיו כאשר החקלאים חורשים את השדות סביב שדה התעופה סכיפהול קטנה רמת רעש המטוסים. בעקבות המחקר הקימו ארכיטקטים הולנדים גן גדול שמשלב תלוליות המונעות התפשטות גלי קול עם מרחבי בילוי בחיק הטבע. הגן הקטין בחצי את רמת רעש המטוסים.
קרא עוד

 

עבור לתוכן העמוד