ידיעון מס' 79 - מרץ 2015

ידיעון חודש מרץ 2015

 

קוראים יקרים,

בחודש שעבר ציינו עשור לכנס החלל הבינלאומי השנתי שלנו ע"ש אילן רמון. 
בהסתכלות לאחור הצלחנו להגיע מכנס מקומי מצומצם לכנס בינלאומי העומד בשורה  הראשונה של כנסי חלל בינלאומיים בעולם.  תרומת הכנס לקידום המטרות של קהילת החלל הישראלית אינה ניתנת לבדיקה כמותית מדויקת אבל ללא ספק התרומה הינה משמעותית ומצטרפת לשאר הגורמים המציבים את קהילת החלל הישראלית בתחומי שת"פים בינלאומיים, בתעשייה, באקדמיה ובחינוך במקום גבוה משמעותית מאשר לפני עשור.
ניתן להאזין להרצאות הכנס ולצפות בתמונות מהכנס  וכן לצפות בסרט ווידאו המציין עשור לכנס החלל ובו רגעים מכנסים אלו.

זה המקום להודות לכל התומכים בקיום כנס זה, תעשיית החלל הישראלית והבינלאומית, האקדמיה, מערכת הביטחון וחיל האוויר ובעיקר לארגון CAASI מקנדה ומשפחת גולדברג ששנים רבות מאפשרים לנו לקיים את הכנס הזה ברמתו הגבוהה.

אנחנו בשלבים מתקדמים של הכנת הכנס השנתי האחד עשר בתחום הזרוע האווירית והביטחון הלאומי של מדינת ישראל.   בכנס נעסוק בנושא השגת ניצחון "במלחמות קטנות" ותפקיד הזרוע האווירית בהשגתו.   אנחנו רוצים להתמודד עם שאלות שמעסיקות רבים בעולם ובוודאי את מערכת הביטחון שלנו כמו: האם ניתן להשיג ניצחון במלחמות קטנות? האם ניתן להגיע לניצחון ע"י שימוש בכוח אווירי בלבד? האם אנחנו בכיוון הנכון בגיבוש התפישה האסטרטגית והאופרטיבית שלנו או שמא אנחנו נגררים אחרי תפישות ישנות עם טכנולוגיות חדשות?

השאלות הן קשות ומורכבות ונשתדל לבחון אותן בעזרת מיטב המומחים מהארץ ומחו"ל בכנס ובסדנת המשך למחרת הכנס.

המכון פעיל מאוד במאבק לשימור תשתיות התעופה האזרחית בישראל . אנחנו מנסים להשפיע על מנת למנוע או למזער את הנזקים הכבדים שסגירת שדה הרצליה ושדה דב יגרמו לתעופה האזרחית של ישראל. 
אנחנו משתתפים בוועדות הכנסת שדנות בנושא וכן בפורומים שונים המנסים להשפיע על מנת למנוע סגירת תשתיות אלה לפני שנמצאו תחליפים מתאימים.

לאחרונה ערכנו ביקור מקצועי מקיף בנתב"ג כאורחי מנהל נתב"ג, על מנת ללמוד מקרוב על המגמות והאתגרים הניצבים בפני שדה התעופה העיקרי של מדינת ישראל. 

אנחנו עוסקים במשנה מרץ במחקר על תעשיית החלל והיכולת הטילאית של אירן. ההתפתחויות בנושאים אלו מפתיעות ביותר ואסור לנו להזניח תחומים אלו עקב תשומת הלב הרבה המוקדשת לתחום החתירה ליכולת גרעינית אירנית.   הממשקים בין הטכנולוגיות והיכולות הנ"ל מחייבים בחינה מדוקדקת של ההתפתחויות בתחומים אלו במדינה אשר מכריזה על רצונה בהשמדתנו.
 
אתם מוזמנים להיכנס לאתר "הספרייה הדיגיטלית" שלנו וליהנות מהחומרים הרבים שתמצאו בה וכן לאתר "חדש בחלל" אליו מועלות מצגות חדשות ומעניינות בתחום החלל. אנחנו גאים מאוד בשימוש הרחב בחומרים הנ"ל כי כל מטרתם הינה לשרת את הציבור הרחב.

בברכת קריאה מהנה
 
אסף אגמון 
ראש המכון

 

לרשום ביומן: הכנס השנתי האחד עשר לביטחון לאומי: ניצחון "במלחמות קטנות" ותפקיד הכוח האווירי 27.5.2015 
הכנס השנתי האחד עשר לביטחון לאומי יוקדש ל תפקיד הכוח האווירי "במלחמת קטנות" . בחרנו בנושא זה לאחר מבצע "צוק איתן", מבצע נוסף בו לא הצלחנו להשיג תוצאות מרשימות מול ארגון החמאס. מטרת הכנס היא לבחון את הנושא, לתאר את מרכיבי הבעיה ולהציע כיווני פתרונות אפשריים. נעשה זאת באמצעות סוללה מכובדת של מרצים,  אנשי מעשה ותאורטיקנים, מהארץ ומחו"ל. הכנס יתקיים ביום רביעי, 27.5.2015 ותכניתו מופיעה באתר המכון. יום לאחר הכנס נקיים סדנה בפורום מצומצם ונרחיב באחת מהסוגיות שתידונה בכנס.  

 

סכום כנס החלל הבינלאומי העשירי ע''ש אילן רמון
הכנס נערך בבית חיל האוויר בהרצליה ב 28-29 בינואר, בשיתוף עם סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. הכנס משך אליו מעל אלף משתתפים שנחשפו לדיונים והרצאות במליאה, וכן נערכה סדנה מקדימה שעסקה בהיבטים שונים של תחום הלוויינים הזעירים.  גם השנה השתתפו נציגים בכירים של תעשיית החלל מהעולם, כולל שני סגני נשיא של חברת לוקהיד מרטין, נציגה בכירה מחברת ספייס איקס ועוד. נשיא סוכנות החלל האיטלקית החדש, נשא דברים בכנס, וזה היה גם ביקורו הראשון בישראל . במהלך הכנס נערכו פגישות רבות בין האורחים מחו''ל והישראליים, בהן נדונו אפשרויות שונות לשיתופי פעולה עסקיים,  ואחרים

 

לאחרונה חווינו שרשרת אירועים קשים ומצערים המזכירים לנו שהתעופה, ככל שתהיה מתקדמת ובטוחה, מושפעת מתופעות מזג אויר ואיננה יכולה להתעלם מהם. עוצמת תופעות מזג אויר עלולה להפתיע גם טייסים ותיקים..... 
עוד ב"חדשות תעופה:
לקריאה נוספת

 

מבצעי חלל - הצלחות וכישלונות
המצגת מתארת את מבצעי חקר החלל החשובים ביותר שהציבו אבני דרך חשובות בחקר החלל וכן את המבצעים הכושלים בחקר החלל.
אלן שפרד, טייס החלל האמריקאי הראשון 
המצגת מספרת את תולדות חייו ומתארת את טיסות החלל של אלן שפרד.
למצגות תעופה וחלל

 

ידיעון "חדש בחלל" מופץ אחת לשבועיים (חינם) וכולל חדשות בנושאי האדם בחלל, אסטרונומיה ואסטרופיסיקה.  הידיעון מופק במשותף על ידי מכון פישר ואתר הידען.
לארכיון "חדש בחלל"

 

חדש במרכז מידע
סרט חדש - Israel Air Force 1948 
הסרט הופק על ידי אהרון פינקל והוא כולל ראיונות רבים עם מתנדבי חו"ל ששרתו במלחמת העצמאות בחיל האויר. הסרט נמצא בספריית המכון. הסרט באנגלית אורכו שעה וארבעים דקות.
ספר חדש - טייסת 119:  סיפורים של אנשי צוות האויר בטייסת על מלחמת יום הכיפורים  

 

גיליון דיגיטלי חינמי של המגזין Popular Science ישראל , מגזין אמריקאי העוסק  במדע, טכנולוגיה, תעופה, רפואה, טכנולוגיות צבאיות, חלל  וכן המון גאדג'טים
להזמנת הגיליון לחץ כאן

 

 

כלי הטיס הניסיוני IXV -  Intermediate eXperimental Vehicle  מיועד לפתח טכנולוגיה של חללית לשימוש חוזר דוגמת מעבורת החלל.   הכלי שנוסה לראשונה הוא בגודל מכונית - אורכו 5 מטר, רוחבו 2 מטר ומשקלו 2 טון.   בשיגור הניסיוני ה IXV הגיע לגובה של 413 ק"מ וחזר לנחיתה במימי האוקיינוס השקט משם חולץ ויועבר למעבדות ESA בהולנד לבדיקה.
למידע נוסף

 

כינוס החלל העולמי והיוקרתי של International Astronautical Congress  יתקיים השנה בין התאריכים  12-16 באוקטובר, בבנייני האומה, ירושלים. הגשת התקצירים לתכנית המדעית של הכינוס נפתחה זה מכבר ותיסגר בתאריך ה 23.2.2015
למידע נוסף

 

נאסא פרסמה את רשימת 44 הספינאוף של שנת 2015.
לנאסא אתר מיוחד עם מאגר מידע על כל ה Spinoff שנוצרו במהלך חקר החלל. ה Spinoff הם מכל תחומי החיים - מחשבים, בריאות, תחבורה, תקשורת ועוד. ניתן לחפש במאגר על פי נושאים ועל פי שנים.
קישור לאתר   spinoff.nasa.gov 
לפרסום Spinoff 2015

 

ההצעה תחייב מטיסים של כלי טיס קטנים במשקל נמוך מ 55 פאונד לעבור אחת לשנתיים בוחן כשירות של FAA.  ההצעה מגדירה את האיזורים בהם מותר להטיס כלי טייס בלתי מאוישים על פי Airspace classes הנהוגים בארה"ב. 
קרא עוד (אנגלית)

 

נאס"א מממנת מחקר לניתוח המשמעויות של הטסת מטוסי חברות התעופה המסחריות על ידי טייס יחיד.  אחד הכיוונים הנבדקים הוא שהטייס ייעזר בטייס משנה שימצא בתחנת קרקע בשלבי המראות ונחיתות או בנסיבות מיוחדות.
קרא עוד (אנגלית)

 

כתב עת חודשי לקריאה חופשית (אנגלית) 
Volume 19 Number 6 December 2014/January 2015 
לקריאה הקש כאן

 

The US Air Force’s professional peer-reviewed journal and the leading forum for airpower thought and dialogue.
Mar-Apr 2015, Vol. 29, No. 2
לקריאה הקש כאן

 

 

Send to friend

 

 

עבור לתוכן העמוד