ידיעון מס' 78 - דצמבר 2014


ידיעון חודש דצמבר 2014

 

קוראים יקרים,
 
בתקופה האחרונה עסקנו בהפקת הלקחים הראשוניים מהפעלת זרוע האוויר במבצע "צוק איתן".  הזמן הקצר שחלף מאפשר הפקת לקחים מוגבלת אבל ניסינו לחזק את תוקף הלקחים הללו ע"י השוואתם למה שלמדנו בארבע המערכות שקדמו למערכה זו משנת 2004. מצאנו את עצמנו דנים בחמש מערכות (אחת מול לבנון וארבע מול עזה) שהתרחשו תוך עשור. ההשוואות וההתפתחויות מעניינות ביותר וניתן לציין כי מבחינת הפעלת הכוח האווירי ויחסי הגומלין של הפעלתו מול מטרות והנחיות הדרג המדיני הגענו ב"צוק איתן" להישגים יפים תוך הפקת לקחי המערכות שקדמו לו.
 
עבודה זו זוכה להתעניינות רבה במכוני וגופי מחקר ברחבי העולם וכבר הצגנו אותה בפורומים שונים בנאט"ו, מכון ראנד, מכון וושינגטון, קצינים מהפנטגון ולגופים הקשורים לגבעת הקפיטול. מיותר לציין כי האתגר העומד בפני כוחות צבאיים של המערב הרוצים להשיג את יעדיהם ללא "מגפיים על הקרקע" מעצים את ההתעניינות והרצון ללמוד את לקחי צה"ל וחה"א במערכות האחרונות. משום כך בחרנו לעסוק בנושא "השגת ניצחון במלחמות קטנות – תפקיד הזרוע האווירית" כנושא המרכזי של כנס הביטחון הלאומי השנתי הבא שלנו.

בתחום החלל התקופה האחרונה עשירה מאוד באירועים. חלקם כישלונות ואפילו טרגיים בפיתוחים אזרחיים מאתגרים וחלקם הצלחות היסטוריות ופורצות דרך כנחיתת הגשושית "פילה" על כוכב שביט - הישג מדעי היסטורי בכל קנה מידה. בכנס החלל הבינלאומי הקרוב שלנו שיציין עשור לכנסי החלל שלנו יבואו לידי ביטוי הישגים אלו בתוספת סקירה על ההתפתחויות האחרונות בחקר החלל בעשור האחרון ועל אשר צפוי לנו בתחום זה בעתיד הקרוב. חוקרים, אסטרונאוטים, בכירי סוכנויות חלל, תעשיינים ויזמים פרטיים ישתפו אותנו בידע שלהם ובחזונם.
סמינר מקדים בנושא "ננו לוויינים" יערך יום לפני הכנס בהשתתפות מומחים מובילים בתחום זה מכל העולם.
 
גם בתחום התעופה האזרחית אנו מצויים במערבולת של צמתי החלטה קריטיים, מהחלטות על סגירת שדות תעופה ללא הכנת תחליף הולם ועד ל"קרקוע טייסים" שעברו את גיל 65.  לאן, או אלו משברים צריכה התעופה האזרחית לצלוח הינה השאלה המרכזית עליה דנו בכנס התעופה הבינלאומי האחרון שעורר התעניינות רבה בארץ ובעולם התעופה וזכה להדים רבים בתקשורת.
 
פרוט נוסף על כל הנושאים הנ"ל ועוד תוכלו למצוא בגוף הידיעון.
 
בברכת קריאה מהנה,

אסף אגמון 
ראש מכון פישר 

 


החלה ההרשמה לכנס החלל הבינלאומי השנתי העשירי ע"ש אל"מ אילן רמון 
  28-29 בינואר 2015, בבית חיל האוויר 
הנושאים העיקריים בהם יעסקו מושבי הכנס:
חלל ומדע, החלל בשירות האדם והמדינה: אתגרים לאגן הים התיכון, החלל בראי התעשיות, חלל וביטחון, חדשנות, יזמות ושימושים לא מסורתיים של החלל. 
יום לפני תחילת הכנס ב  27.1.2015 תתקיים סדנה, למוזמנים בלבד, בנושא לוויינים קטנים. 
הסדנה תעסוק בנושאים: יישומים ללוויינים זעירים וקטנים, אתגרים ("מגבלות הקוטן"), ההגעה לחלל – אמצעי שיגור ללוויינים זעירים. 
לתכנית ראשונית של הכנס  הקש כאן   
 

 

 

הכנס לביטחון לאומי 2015

הכנס הקרוב לביטחון לאומי שיתקיים בחודש מאי 2015 יעסוק בנושא: "ניצחון במלחמות קטנות ומקום הכוח האווירי".  ההחלטה לעסוק בנושא זה נפלה לאחר מבצע "צוק איתן". אנו מורגלים כבר למציאות שבסוג זה של עימותים ישנם בסופו של כל סבב אלים שני נרטיבים, האחד שלנו והשני של היריב כאשר כל צד טוען לניצחון. לאחר "צוק איתן" הסיפור נעשה מורכב יותר. החמאס טען כמובן וכצפוי לניצחון. ובצד שלנו אנו פוגשים מנעד דעות, כאשר בקצה האחד נמצאים אלה הטוענים שהשגנו ניצחון מוחץ ואילו בקצה השני אנו שומעים טענה לפיה הצלחנו להשיג בקושי תיקו.
קרא עוד

 

סמינר על איום הטילים האיראני

 ב 17 בדצמבר קיים מכון פישר סמינר משותף עם The Washington Institute for Near East Policy 
בנושא איום הטילים של איראן.  הרצו בסמינר Michael Eisenstadt ,  Senior Fellow and Director, Military and Security Studies Program  וטל ענבר. השתתפו בסמינר מספר מוזמנים בכירים בניהם אלוף (מיל) דוד עברי, ועוזי רובין. בסיום ההרצאות הוחלפו דעות בין המשתתפים.
 
קישור למצגת של Michael Eisenstadt

 

סיכום הכנס הבין-לאומי השביעי לתעופה האזרחית

הכנס נערך בבית חיל האויר בהרצליה ב-25 בנובמבר 2014. כבכל שנה השתתפו בכנס אנשים מתחומי התעופה השונים, מהארץ ומחו"ל. מנכ"לי ארקיע וישראייר, מנהלים בכירים מבואינג, איירבס, התעשייה האוירית, הנהלת IATA, בכירי IFALPA ו-AOPA האירופאים והמקומיים, מפקדים ובכירים מחיל-האויר, טייסים, אנשי שליטה ובקרה, וכיו"ב.  ההתעניינות והביקוש להשתתף בכנס עלו על כל הציפיות, נרשמו למעלה מ-360 אנשים ונכחו למעלה מ-20 אנשי תקשורת. פתחנו חדר נוסף עם הקרנת מושבי הכנס במעגל סגור, כדי להרחיב את מעגל השומעים. 
קרא עוד

 

2 מצגות חדשות בנושא חלל

מבצע אפולו-סויוז - שיתוף הפעולה הראשון בין ארה"ב וברה"מ בחלל.שיגור 2 חלליות שהתחברו בחלל ואיפשרו לאסטרונאוטים לעבור בין החלליות אפולו וסויוז
סרגיי קורוליוב,  אבי תוכנית החלל הסוביטית - סיפור חייו של מי שעמד במרכזה של תוכנית החלל הסובייטית. תאור הפרויקטים המובילים בשנות ה 40-70  
קישור למצגות

 

חדש במרכז מידע של המכון

ספרים על מטוסי מלחה"ע השנייה, כתב עת טכנעלון בהוצאת להק ציוד. "הטייס היהודי" שהפציץ את באר שבע, אלימור מקבת, 669 סיפורה של יחידה מיוחדת,  כיפת ברזל והאנשים שעשו את הבלתי ייאמן,The Airbus A380   History, Predator - The Secret Origins Of The Drone Revolution,  מהקונקורד לכיפת ברזל .
כמו כן קיבלנו אוסף גדול מאוד של תצלומים מהוצאת מערכות.
 
הועלה לאתר סרט לזכרו של צחי פלד  לצפייה הקש כאן 
 
 
לחיפוש בקטלוג הספרייה הקש כאן

 

יצא לאור: סכום הכנס השנתי העשירי לביטחון לאומי בנושא: תרומת כוח האויר והחלל לאסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל

ניתן לרכוש את סכום הכנס במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260 , מחיר 30 ש"ח + דמי משלוח 15 ש"ח.

 

יצא לאור: הדדיות בהפצת חדשנות צבאית: פיקוד האוויר הטקטי של חיל האוויר האמריקאי וחיל האויר הישראלי

המחקר נכתב על ידי דן שיאון והוא עוסק בשנים 1991-1973 
ניתן לרכוש את המחקר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260  ,  מחיר 30 ש"ח + דמי משלוח 15 ש"ח.

 

ספר חדש על חיל האויר (באנגלית)

  The Israeli Air Force An Inisde Look At IAF :   Structure And Operations
ספר מהודר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.   כתיבה וצילומים - עופר צידון,  בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260 , מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 15 ש"ח.
למידע נוסף

 

 

50 שנה לציפור השחורה SR-71.

המטוס המריא לראשונה בדצמבר 1964 ויצא משרות בחא"א ב 1998. סה"כ יוצרו 32 מטוסים, 12 מהם אבדו בתאונות שונות, אף מטוס לא נפל במשימה מבצעית. הציפור השחורה מחזיקה עד היום בשיאי הגובה והמהירות של מטוסים המונעים במנועי סילון.
קרא עוד

 

מערכת לייזר באנרגיה גבוהה עברה ניסויים במפרץ הפרסי

הלייזר שפותח על ידי הNavy נקרא Laser Weapon System  - LaWS , הוא בעל הספק של 30 קילו ואט ופועל בתחום האינפרה אדום. הליזר הופעל בהצלחה כנגד כלי שיט רובוטים וכנגד כטבמי"מ
קרא עוד

 

מחקר הגלקסיות של חוקר ישראלי – הסרטון הנצפה ביותר בהיסטוריה של "נייצ'ר"

המחקר עסק במיפוי צבירי גלקסיות ביקום בעזרת סימולציה. צוות החוקרים השתמש במאגר מידע על מהירותם של 8000 גלקסיות.
לסרטון ביוטיוב

 

"סולר אימפולס" - מטוס המונע על ידי השמש מוכן להקיף את העולם

המטוס בעל מוטת כנפיים של 236 רגל, שוקל 5000 לב', מונע בעזרת 17000 תאים פוטו וולטאים. הטיסה סביב העולם מתוכננת ל 2015  והיא תארך 25 ימים. חצית האוקינוסים תבוצע בטיסת סולו שתימשך 5 ימים!!
לקריאה נוספת (אנגלית)

 

יצא לאור ביעף נובמבר 2014

כתב העת יוצא לאור על ידי האגודה למדעי התעופה והחלל בישראל
לאתר האגודה

 

יצא לאור - Strategic Studies Quarterly, Winter 2014‏

לקריאה

 

 

עבור לתוכן העמוד