ידיעון מספר 73 - מאי 2014

ידיעון מכון פישר
מאי 2014

 

קוראים יקרים,
 
התקופה האחרונה מציינת הישגים ואירועים משמעותיים בתחומי האוויר והחלל.
 
שיגורו המוצלח של הלוויין "אופק" 10 מהווה ציון דרך נוסף בהצלחותיה של התעשייה הביטחונית ומערכת הביטחון  בקידום ושימור מעמדה שלמדינת ישראלבקרב המדינות המובילות בעולם ביכולותיהן החלליות.
 
הגעת מטוס "השמשון" מחזק את מעמדנו ואת יכולת ההרתעה שלנו מול אויבינו במעגלים הרחוקים, והרחוקים מאוד. ההצטרפות העתידית של מטוס ה V-22 תרחיב עוד יותר את המעטפת המבצעית שלנו ע"י צרוף שתי פלטפורמות מהמתקדמות בעולם והמיוחדות ביכולותיהן.
 
לעומת התפתחויות חיוביות אלו אנחנו רואים כי גם שכנינו לא שוקטים על שמריהם. מצרים שכנתנו שיגרה לוויין תצפית בהצלחה והתמונות המגיעות ממנו מצביעות על יכולות מתקדמות. סעודיה חשפה חלק מהטילים הבליסטיים שלה כאשר אנחנו יודעים כי קיימים ברשותה טילים בליסטיים נוספים ואף כאלו עם יכולות משופרות מאלו שנחשפו.
 
אנחנו בעיצומן של ההכנות האחרונות לכנס הביטחון הלאומי הבינלאומי השנתי שלנו. הפעם נעסוק במקומה של זרוע האויר והחלל בעיצוב אסטרטגית העל של מדינת ישראל. מבחינת הרכב התכנים והמרצים אנחנו מצפים לכנס מרתק במיוחד, ונקווה שנצליח להעלות לדיון וויכוח נושאים מרכזים במהות הביטחון הלאומי של מדינת ישראל.
 
מיזם "צבא ההגנה לטבע" בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וצה"ל (ברמת סגן הרמטכ"ל ובהובלת ראש אט"ל) הושק בחודש שעבר, בין היחידות שנבחרו להשתתף בפרויקט ייחודי זה נמנים בסיס פלמחים שאף שימש פיילוט לפרויקט בנושא שימור שמורת החוף עם הצומח והחי, וכן בסיס חצרים עם פרויקט שימור שמורת הלס והגנה על ציפור החוברה הנמצאת בסכנת הכחדה.
 
הסכם שיתוף הפעולה שחתמנו עם חברת  Flight Safety אזור הים התיכון מניב פירות יפים מאוד, בהםסמינר מקצועי שנערך בקפריסין בהשתתפות אגודת התעופה הכללית הישראלית שכלל מטס מכובד מאוד, והשתתפות של המכון בכנס הבטיחות האזורי הקרוב המאורגן ע"י FSF .
 
עם כניסתנו לשנה ה-67 של מדינתנו אסיים בברכה - שתהא זו שנת התעצמות והרחבת יכולותינו האזרחיות והצבאיות, באוויר ובחלל, תוך חתירה ותקווה שנזכה לחיות בשלום עם שכנינו במהרה.
 
ברכה,
 
אסף אגמון
ראש המכון
 
ברכות לשיגור המוצלח של הלוויין אופק 10
לכל העושים במלאכה: משרד הביטחון - מינהלת החלל, תע"א (מפעלי מל"מ , מב"ת ואלתא), תע"ש, ורפא"ל ויחידות הלוויינות של צה"ל.
אופק 10 ישפר ויחזק את יכולות המודיעין של מדינת ישראל והוא מהווה הוכחה נוספת ליכולותיה הטכנולוגיות שלישראל.
ברכות לחיל האויר עם הגעת מטוסי השמשון לארץ.
ב 9 באפריל נחת מטוס השמשון הראשון בבסיס חיל האויר "נבטים". השמשון (הרקולס  C130 J)  מהווה תרומה חשובה ליכולות הפעולה של חיל האויר בטווחים ארוכים והוא יחליף בהדרגה את מטוסי הקרנף. 
לצפייה בקטע וידאו של טכס קבלת המטוס הקש כאן

חד​ש במכון

 

החלה ההרשמה לכנס העשירי לבטחון לאומי - תרומת הכוח האוירי לאסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל 
הכנס יתקיים בבית חיל האויר ביום רביעי 21 במאי 2014. הכנס יעסוק במקומו של הכוח האוירי באסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל ויכלול 4 מושבים.
ינעלו את הכנס הרצאות שר הביטחון ומפקד חיל האויר.
מומלץ להקדים להרשם לכנס, מספר המקומות מוגבל והביקוש גדול.
לתוכנית הכנס והרשמה באתר המכון הקש כאן

הרצאה להנהלת מפעל מלמ של התעשייה האווירית
ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר הוזמן לשאת דברים בפני הנהלת מפעל מלמ של התעשייה האווירית. נושא ההרצאה: "לוויינים קטנים - הזדמנויות גדולות: השפעת הלוויינות הזעירה והקטנה על עולם המשגרים". ההרצאה עסקה בשינויי כיוון בעולם החלל, בשיפור היכולת של הלוויינות הזעירה, והשפעתה על תחום המשגרים בעולם. במכון עוקבים מזה זמן אחר ההתקדמות הטכנולוגית של הלוויינות הזעירה, ועל מיזמים חדישים בפיתוח משגרי לוויינים יעודיים ללוויינים אלה, למגוון יישומים. בכוונת המרכז לחקר החלל לקדם תחום מחקר בנושא משגרי לוויינים קטנים, ולהתניע םעילות סביב נושא זה.

נציגי המכון ישתתפו בכנס בטיחות טיסה אזורי שייערך ב-15-16/5 בניקוסיה, קפריסין. נושא הכנס: "Aviation Safety Performance: Can it be measured?" 
את הכנס מארגן קריסטוס פטרו, נשיא הקרן לבטיחות טיסה באזור הים התיכון (FSF-MED) שאיתו מיסדנו לאחרונה קשרים ושיתופי-פעולה רבים.
בכנס ירצה ערן רמות, ראש תחום מחקר תעופתי במכון, על לקחי תאונות שארעו במטוסי גלאס-קוקפיט ויציג את תוצאות המחקר שנערך על-ידי המכון.
כמו כן ישתתפו בכנס ראש רת"אגיורא רום, ראש מכון פישר אסף אגמון, נשיא אגודת התעופה הכללית שי פופר, מנכ"ל IATA ישראל קובי זוסמן.
חדש בחלל מספר 18
הופץ והועלה לאתר המכון
טכס השקת פרויקט "צבא ההגנה לטבע" התקיים ב 13 באפריל
מצגת וסרטונים מהטכס הועלו לאתר,

ב-21 במרץ 2014 נערך סמינר ארגוני תעופה כללית בלרנקה, קפריסין.
הסמינר הוא פרי תכנון ושיתוף פעולה בין FSF-MED, לבין אגודת התעופה הישראלית (AOPA ישראל) ובין מכון פישר, אשר נולד לקראת ותוך כדי כנס התעופה האזרחית ה-6 שנערך בנובמבר 2013. לכבוד הכנס ארגנה אגודת התעופה מטס (Fly-In) של 32 מטוסים ישראלים לשדה התעופה של לרנקה, 

להרחבה

המרכז לחקר החלל עקב אחר שיגור הלוויין המצרי
המרכז לחקר החלל במכון פישר מקיים מעקב אחר תוכניות חלל במזרח התיכון. במסגרת זו, הפיץ המרכז מספר דו"חות לפני השיגור של הלוויין המצרי, בהם נכלל מידע טכני, ניתוח והערכות. דו"חות אלה הופצו לקהילת החלל הישראלית, מערכת הביטחון, ואנשי התעשיות הביטחוניות העוסקות בתחום החלל. בכוונת המכון לפרסם בעת הקרובה דו"ח מעודכן הכולל מידע שפורסם לאחר השיגור של הלוויין.
יודגש, כי דו"חות אלה של המרכז לחקר החלל זוכים לתפוצה ממוקדת ולתגובות חיוביות במערכות השונות.
 
הועלו מצגות חדשות ללימודי חלל
לאתר "חדש בחלל" הועלו 2 מצגות חדשות: מצגת אחת עוסקת "בפסולת חלל" שהפכה לאיום ממשי על הלוויינים המקיפים את כה"א. מצגת שנייה עוסקת בגופים קרובי ארץ - אסטרואידים ושביטים.
חוקי החלל הבינלאומיים
סעודיה מציגה לראשונה טילים בליסטיים ארוכי טווח
בסיום תרגיל צבאי רחב היקף, הציגה ערב הסעודית לראשונה טילים בליסטיים מתוצרת סין, המצויים ברשותה. הטילים, מסוג Dong Feng 3,  מסוגלים להגיע לטווח של 3300 ק"מ. ביולי 2013 נחשפו תצלומי לוויין של אתר השיגור לטילים אלה, ובהם נראים סימונים על משטחי השיגור, המצביעים לכיוון טהראן ות"א.
משקל הרש"ק מוערך בשני טון.
המכון הפיץ לכלי התקשורת חומרים ויזואליים מן המצעד, וכמו כן סיפק ( על ידי ראש המכון תא"ל אסף אגמון, וראש המרכז לחקר החלל במכון טל ענבר) פרשנות למגוון כלי תקשורת. המשמעות העיקרית של הצגת טילים אלה לראשונה, היא איתות הרתעתי כלפי איראן, מסר של תמיכה למדינות המפרץ הפרסי, ואיתות כלפי ארה"ב, המראה את היכולת של סעודיה להסתמך על עצמה במקרה של עימות עתידי מול איראן. יודגש, כי לסעודיה טילים סיניים חדשים יותר, מעיסקה שהתבצעה בשנת 2007. הטילים החדשים טרם הוצגו פומבית.

חדש בארץ

17 מתוך 31 -  טייסת 102 במלחמת יום הכיפורים
סרט סיפורי לוחמי טייסת הנמרים אשר 17 מ 31 מטוסיה נגרעו במלחמה.
הסרט כולל שני חלקים המנוגנים ברצף.
מומלץ!
טייסת העמק במלחמת יום הכיפורים
אתר טייסת העמק במלחמת יום הכיופורים הוקם לרגל ארועי 40 שנה למלחמת יו"כ. באתר מידע רב על פעילות הטייסת במלחמה כולל סרטוני "לוחמים מספרים".
מומלץ!

המטוס העמוס ביותר בעולם
חברת התעופה הרוסית טרנסאירו, שטסה בקביעות לישראל, תתקין במטוסי ה-A380 שלה יותר מושבים מכל מטוס מסחרי אחר: 652 נוסעים בשלוש מחלקות.

מאסטר גלילאו 4102  תחרות לרעיונות בתחום הניווט הלוויני 
ESNC - The European Satellite Navigation Compeition 2014

מדי שנה ESNC מחפשת רעיונות לשירותים, מוצרים וחידושים עסקיים המשתמשים בניווט לוויני בחיי היומיום לפרטים נוספים: ד"ר נילי מנדלבליט nili@iserd.org.il  

חדש בעולם

הודו מפתחת מערכת    GPS
הודו תהיה המדינה השישית שתפעיל מערכת GPS.  המדינות הנוספות הן: ארה"ב, רוסיה (Glonass),  אירופה (Galileo ),  סין (Beidou )  ויפן (Quasi Zenith)
המערכת ההודית תחל לפעול בסוף 2015 עם 4 לוויינים. מערכת הלוויינים נקראת IRNSS -Indian Regional Navigational Satellite Systemוהיא מיועדת לכסות את האזור של הודו.
להרחבה(אנגלית)

 

 

הכי גדול!!! - רוסיה נתנה "אור ירוק" לפיתוח משגר למטענים סופר כבדים
בשלב הראשון של הפרויקט יפותח משגר בעל כושר הטסת 70-80 טון למסלול סביב כה"א. בהמשך יפותח משגר בעל כושר הרמה של 100-120 טון.
המשגר מיועד לטיסות מאוישות לירח, למאדים או לחלל העמוק.
להרחבה(באנגלית) 
הכי קטן !!! -KickSat- לוויין אישי במשקל 5 גרם שעולה 300 דולר
יוזמה פרטית של סטודנט בוגר לימודי אוירונאוטיקה שבנה לוויינים בגודל של כרטיס אשראי.
הלוויינים שעלותם 300 דולר יכולים לספק שרותים לחובבי רדיו. 
יתכן שבעתיד ימצאו להם שימושים נוספים
להרחבה
לסרטון קצר

רוסיה פועלת לחיזוק שיתופי הפעולה עם סין והודו בחלל
בתגובה לסנקציות האמריקאיות בעקבות המשבר באוקראינה, הודיע מנהל סוכנות החלל הרוסית, אולג אוסטפנקו (Oleg Ostapenko) בתמונה מימין, על כוונתה של רוסיה להגביר את שיתוף הפעולה בנושאי חלל  עם סין והודו.
להרחבה(אנגלית)

נאס"א  מחפשת יישומים מסחריים לתחנת החלל הבינלאומית
בקול קורא שפרסמה נאס"א ב 9 באפריל נקראות חברות שיש להן הצעות לשימוש מסחרי ולמחקרים בתחנת החלל ובסביבת החלל הקרובה להגיש הצעות.
הודו שיגרה טיל יירוט טילים בליסטים
הודו מפתחת מערכת הגנה מפני טילים בליסטים (פקיסטנים וסינים) בעלת שתי שכבות הגנה - יירוט בגובה רב, מחוץ לאטמוספירה ויירוט בגובה נמוך. ב 27 באפריל שיגרה הודו טיל שמיועד להגנה בגובה רב.
להרחבה
נאס"א בחרה בעיצוב של חליפת החלל הבאה
בבחירת העיצוב נעזרה נאס"א במשאל ציבורי בו השתתפו יותר מ 230 אלף אנשים שבחרו ברוב גדול בעיצוב המופיע בתמונה מימין.  החליפה תכנס לשרות בסוף השנה והיא מיועדת לטיסות לירח ולמאדים.
להרחבה
רשימת המאמרים בכתב העת 
Joint Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance in Contested Airspace 
Nightfall: Machine Autonomy in Air-to-Air Combat
Religion in Military Society: Reconciling Establishment and Free Exercise 
"Finnishing" the Force: Achieving True Flexibility for the Joint Force Commander 
The Air Force and Diversity: The Awkward Embrace 
The Comanche and theAlbatross: About Our Neck Was Hung

הרשמה לקבלת ידיעון מכון פישר הקש כאן

עבור לתוכן העמוד