ידיעון מס' 71 - פברואר 2014

 

ידיעון מכון פישר

פברואר 2014

 

חדש במכון

 

קוראים יקרים,
כנס החלל הבינלאומי התשיעי ע"ש אילן רמון מאחורינו. בכנס השתתפו כ 1500 איש כולל 12 משלחות בינלאומיות. למרות החשש לירידה ברמת הכנס מבחינת כמות המשתתפים ואיכות התכנים והתוצרים העסקיים והאקדמיים לעומת הכנס של שנה שעברה, שציין עשור לאסון קולומביה, הכנס הוכתר כהצלחה מרובה והצלחנו להגיע לכמה הישגים משמעותיים בתחומים חדשים.
לראשונה השתתפו בכנס תעשיות חלל בינלאומיות גדולות כמו לוקהיד מרטין ואריאן ספייס וכן הגיעו משלחות גדולות ממדינות כמו קנדה, ארה"ב, יון וסקנדינביה. המשובים שקיבלנו מתעשיות החלל הישראליות ומסוכנות החלל תמימי דעים בנוגע להצלחתו הגדולה של הכנס.
יש לציין שזו השנה החמישית ברציפות שמגיעה אישיות בכירה ביותר מפיקוד החלל האמריקאי להשתתפות בכנס המשולבת
בביקור בחיל האויר, במשרד הביטחון ובתעשיית החלל הישראלית. הפעם השתתף בכנס מפקד פיקוד החלל האמריקאי לוטננט ג'נרל הייטן.

התחלנו לחשוב על מתווה הכנס לשנה הבאה שיציין עשור לכנסי החלל של מכון פישר בשת"פ עם משרד המדע הטכנולוגיה והחלל.

אנחנו בעיצומן של ההכנות לכנס הביטחון הלאומי השנתי שיערך ב 21 למאי ויעסוק בחלקה של זרוע האויר והחלל, באסטרטגיה הרבתית של מדינת ישראל. הכנס הוא חלק מפרויקט כולל של בניית אסטרטגיה רבתית למדינת ישראל, פרויקט  שמובל ע"י פרופ' עוזי ארד, פרופ' תדמור מהטכניון ומשתתף בו צוות ממכון פישר.


גילויים חדשים בתחום יכולות איראן בחלל וחשיפת אמצעי לחימה חדשים של איראן בתחום הטילם הבליסטיים מהווים חלק חדש וחשוב במחקר על תוכנית החלל האיראנית ותוכנית הטילים האיראנית שמנוהלת ע"י המרכז לחקר החלל במכון בהובלת טל ענבר.

השקנו מחקר חדש בתחום הגדלת הניצולת של שדות תעופה אזרחיים בהובלת איתי אלון ובשת"פ עם האוניברסיטה העברית בירושלים.
לספריית המכון נוספו כותרים חדשים מעניינים כולל גם באמצעות המדיה הדיגיטלית שלנו וכמו כן נוספו ערכות לימוד בתחום החלל לטובת בתי הספר ומערכת החינוך הציבורית.

 קריאה נעימה,

אסף אגמון
ראש מכון פישר לחקר אסטרטגי אויר וחלל.

 

  

 

  

 

כנס החלל הבינלאומי השנתי על שם אילן רמון
הכנס הוכן ובוצע על ידי מכון פישר
בשותפות עם סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל. בכנס השתתפו נציגים מ - 14 מדינות, אסטרונאוטים, בכירי סוכנויות חלל מהעולם, אנשי תעשיות מובילים ונציגים בכירים מתחום הביטחון.

לראשונה השתתפו בכנס דוברים מחברת לוקהיד מרטין וחברת אריאן ספייס, המשווקת של משגרי החלל אריאן. מושב מיוחד הוקדש למיזמים חדשניים בתחום החלל, מרכיבים מיוחדים ללוויינים, ייצור תרופות בחלל, תיירות חלל ומחקר באמצעות בלונים. בכנס נערך לראשונה פאנל מיוחד בהשתתפות שלושה טייסי חלל:  אסטרונאוטית מנאס"א, קוסמונאוט מרומניה ואסטרונאוט גרמני  העומד כיום בראש מיזמי החלל המאוישים של סוכנות החלל האירופית וכן ניהול מבצעי החלל של אירופה בתחום החלליות הבלתי מאוישות.

פיקוד החלל של חיל האוויר האמריקאי שלח לכנס את סגן מפקד הפיקוד, הגנרל ג'ון הייטן. כן השתפו מפקד חיל האוויר הישראלי אלוף אמיר אשל, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר אלוף (מיל.)  אודי שני, ורבים אחרים. בשני ימי הכנס השתתפו כ - 1500 איש. האזינו להרצאות הכנס ששודרו באינטרנט כ 2500 אנשים מהארץ ומחו"ל.
לתוכנית הכנס ולהאזנה להרצאות
הקש כאן

  הכנס העשירי לבטחון לאומי
כעת, לאחר שכנס החלל ויום העיון מאחרינו, אנו משנסים מתניים לקראת הכנס העשירי לבטחון לאומי שיתקיים בימים 21, 22 למאי. נושא הכנס: מקום כוח האוויר והחלל באסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל והוא ישתלב במסגרת תהליך עבודה ארוך ורחב, המובל על ידי פרופסור עוזי ארד ועוסק באסטרטגיה הגבוהה של מדינת ישראל.
 

כנס אזורי של AOPA בקפריסין
סמינר לתעופה הכללית ייערך ב-21 למרץ בקפריסין. את הכנס מארגן ידידנו כריסטוס פטרו, היועץ לענייני תעופה של נשיא קפריסין ומנהל FSF-MED. הסמינר מיועד לאגודות התעופה (AOPA) של קפריסין, יוון, רומניה וישראל.

בין הדוברים בסמינר גם אגודת התעופה הישראלית שתעלה את נושא הCRM- כאשר בנוסף לטייס המפעיל, צוות ההפעלה הנדרש, נמצא במטוס נוסע שגם הוא טייס, מנוסה יותר או פחות.

לקראת הסמינר מתכננת AOPA ישראל מטס רב משתתפים של חבריה מהארץ לקפריסין. המטס יציין את שורת ההקלות במחירי האגרות והתפעול בלרנקה, שהוסדרו לאחרונה בפגישות שהתקיימו במסגרת כנס התעופה האזרחית שלנו בהשתתפות נציגי רת"א, ומכון פישר,  בהתערבותו ובעזרתו הגדולה של כריסטוס פטרו.

 

הכנס הבינלאומי השנתי של IATA
הכנס יערך ביזמת ארגון IATA העולמי ובשיתוף פעולה עם מכון פישר. הכנס יתקיים בספטמבר ויעסוק בסוגיות הקשורות לביטחון התעופה בעשרים השנים הבאות - אבטחת שדות, לוחמת סייבר, בידוקים, תשאולים וכיו"ב.

כנס התעופה השביעי של מכון פישר
הכנס ייערך בנובמבר,בקרוב נתחיל בתכנון והכנת הכנס.
 

התמודדות עם הפתעה
מכון פישר, בשיתוף פעולה הדוק עם ד"ר מנחם גלברד, קיים יום עיון בנושא "התמודדות עם הפתעה" בכנף 15.
השתתף ביום העיון סגל הפיקוד הבכיר של הבסיס. מפקדי בסיס זה נמצאים בתהליך למידה מתמשך שעניינו שיפור המוכנות למלחמה. בהקשר זה הם השתתפו בכנס השנתי שנערך במאי 2013, ועסק, כזכור, בלקחי מלחמת יום כיפורים הרלוונטיים גם לימינו.
אחד מאותם לקחים היה נושא ההפתעה. החלטנו לשלב ידיים ולצאת למיזם משותף בתקווה שבעקבותיו תבואנה פעילויות נוספות. האתגר היה גדול מכיוון שנעשים לא מעט מאמצים בנושא שיפור המוכנות והיה עלינו להכין תכנית מעניינת ורלבנטית.
יום העיון עבר בהצלחה רבה ובעקבותיו תבואנה פעילויות גם בבסיסים נוספים של חיל האוויר.

 

 

חדש במרכז מידע

סרט של טייסת 115  - חוויות ותובנות 40 שנה אחרי מלחמת יו"כ - מומלץ

לאתר הספרייה הדיגיטאלית הועלו ציורים של יעקב מרגלית של אירועים מההיסטוריה של חיל האויר . לכל אירוע יש גם דף הסבר

הועלו מצגות נוספות ללימוד חלל ותעופה

הופץ "ידיעון חורף"  באנגלית

הופץ ידיעון חדש בחלל מספר 13

 

הצעה שאי אפשר לסרב לה: גליון היכרות חינם של מגזין המדע והטכנולוגיה popular science  ישראל, למנויי ידיעון מכון פישר. להזמנת הידיעון נא להתקשר ל -   1-700-709-309 או במיל ל - popsci@popsci.co.il

 

 חדש בעולם

בסיוע גורי פלטר   Airosafety.com

 

קיצוץ שעות טיסה – משמעויות ודרכי התמודדות

לא רק אצלנו מקצצים בתקציבי הצבאות. קיצוצים מתרחשים במספר צבאות מערביים, המגמה משותפת: קיצוץ חד.

החשש המשותף: אובדן היתרון ממנו נהנו הטייסים של צבאות המערב על-פני יריביהם מזה כמה עשורים.ההתחבטות המשותפת: כיצד לפצות על הקיצוץ בשעות טיסה לאימון באמצעים אחרים.

הדמיינים נותנים מענה חלקי: מצד אחד, הם הרבה יותר זולים ומאפשרים לבחון ולתרגל מצבי קיצון בטיסה שחוששים לתרגל אותם בטיסה אמיתית. מנגד, אין עדין דמיין שמסוגל לתת לטייס את מלוא התחושה של ההתמודדות הנדרשת ממנו בטיסה אמיתית.
קרא עוד

 

חיל האויר האמריקאי חושש ממחסור בטייסים
בעקבות תקנות הפרישה של ה – FAA צפויות חברות התעופה האמריקאיות לגיס 50.000 טייסים בעשור הקרוב, והדבר  עשוי לגרום למחסור בטייסים בחיל האויר האמריקאי.

קרא עוד

 

 

 DARPA מפתחת מסוק ללא טיס להטסת אספקה

המסוק יוכל לשאת 3000 ליברות ולנחות במנחתים קטנים.  להרחבה

 

ניסוי לייזר רב עוצמה לירוט רקטות
סרט של חברת לוקהיד מרטין בו נראה ירוט רקטה בעזרת קרן לייזר.
     ראה סרטון

 

 

New Technology May Help Convict Laser Attackers 

 

 

ברוח טובה

הצעת עבודה למי שפוחד מחשמל, מגבהים ומנשים

מה יותר פשוט מלקפוץ ממטוס ולחזור אליו אחרי נפילה חופשית של 5000 רגל באויר?

חידה - מה תלוי תחת כנפי הספיטפייר?

תשובה: חביות בירה שנתרמו על ידי מבשלת בירה מוטסות
לחיילים באירופה במלחמת העולם השנייה.

 

עבור לתוכן העמוד