ידיעון מספר 37 - יולי 2009


 

 

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה. 

חדש במכון:
יצאה לאור חוברת הרצאות מכנס החלל הבינלאומי השנתי הרביעי ע"ש אל"מ אילן רמון אשר התקיים ב 28-29 בינואר 2009.  להזמנת החוברת נא להתקשר למזכירות המכון טל. 09-9510260

ערב עיון לציון 40 שנה לנחיתת החללית אפולו 11 על הירח
התקיים בבית חיל האויר ב 20 ביולי. תוכנית הערב כללה הרצאות בנושאים הבאים: תוכנית אפולו, מחקר מדעי של הירח, תוכנית אפולו כביטוי למרוץ החלל ולמלחמה הקרה, תוכניות עתידיות לחקר הירח. בסיום הערב הוקרנו סרטים מסדרת הסרטים From the Earth to the Moon
לתוכנית מפורטת של הכנס.

כנס בטיחות ומגמות בתעופה יתקיים ב 11 בנובמבר בבית חיל האויר
הכנס יבוצע בשיתוף עם רשות התעופה האזרחית ויכלול את המושבים הבאים: הרגולטור והרגולציה, תשתיות תעופתיות, טכנולוגיות בתעופה אזרחית, מדיניות שמים פתוחים.
תוכנית מפורטת של הכנס תופץ בהמשך.

מישיבת דירקטוריון מכון פישר שהתקיימה ב 28 ביוני 2009
יו"ר המכון הביע הערכתו על ארגון ורמתו הגבוהה של כנס הביטחון הלאומי השנתי החמישי בנושא טילים ורקטות האתגר והמענה; הכנס יצר מודעות גבוהה לנושא ההגנה האקטיבית והיא קיבלה תנופה גדולה.

אושר מינויו של אל"מ מיל' איתי אלון כראש המרכז למחקר בטיחות וביטחון בתעופה. איתי החליף את רם קורש שביקש לסיים את תפקידו מסיבות אישיות.

עמוס כהן, ראש מרכז המידע של המכון הציג הצעה לקורס ללימודי חלל למורים בשיתוף עם
מצפה הכוכבים גבעתיים. הקורס לא אושר לביצוע.

הקמת ספרייה דיגיטאלית – אושרה הצעתו של עמוס כהן, ראש מרכז המידע, להעלות לאינטרנט ספרי היסטוריה ומורשת חיל האויר. תוקם ועדת היגוי שתלווה את הפרויקט.

סדרת הרצאות למנויים
במסגרת שת"פ של מכון פישר עם פרויקט קתדרה של עירית הרצליה תתקיים סידרת הרצאות לציבור הרחב. ההרצאות יתקיימו בבית חיל האויר בשעה 20:00 , כל הרצאה תמשך כ 90 דקות. מועדי ונושאי ההרצאות:
2.11.09 שימוש בפרויקטים של תחרות רובוטיקה לקידום החינוך הטכנולוגי/מדעי בישראל
מרצה - תא"ל (מיל') אסף אגמון, ראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל.
7.12.09 תוכניות החלל של נאס"א
ע"י מר טל ענבר, ראש המרכז לחקר חלל וכטב"מ, מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל.
11.1.10 המבצעים הסודיים להעלאת יהודי אתיופיה
מרצה תא"ל (מיל') אסף אגמון, ראש מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל.
1.2.10 כוח אווירי ולוחמה אסימטרית
מרצה תא"ל (מיל') אפרים סגולי, ראש המרכז לחקר כוח אווירי ולוחמה אסימטרית, מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל
1.3.10 דו קיום מטוסים וציפורים
מרצה ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז הבינלאומי לחקר נדידת ציפורים בלטרון, אוניברסיטת ת"א, החברה להגנת הטבע.
מידע על סידורי הרשמה יפורסם בהמשך.

המרכז לחקר החלל והכטב"ם

דרום קוריאה משלימה ההכנות לשיגור הבכורה של טיל לשיגור לוויינים
דרום קוריאה צפויה לשגר ב 30 ביולי משגר לוויינים חדש שפיתחה במשותף עם חברות מרוסיה. בכך תהיה דרום קוריאה המדינה העשירית בעולם שתשיג יכולת פעולה עצמאית בחלל.
משגר הלוויינים שפיתוחו החל לפני למעלה מחמש עשרה שנה, יוכל להציב בחלל לוויינים במשקלים שונים, כשהדגם הבסיסי יוכל לשגר כמאה ק"ג למסלול נמוך. דרום קוריאה בנתה מרכז חדיש לשיגורים, במסגרתו נבנו גם מבנים לשילוב הלוויינים במשגר, חדרים נקיים ומגורי אורחים.

אוראניום על הירח
נתוני של הספקטרומטר בתחום קרני הגאמא, שהתקבלו מחללית קאגויה שרוסקה לאחרונה על הירח, מצאו חתימה של אורניום, יסוד שלא התגלה עד כה על הירח. בנוסף לאורניום, העלו ממצאי הספקטרומטר סימנים ברורים לקיומם של אטומי תוריום, אשלגן, חמצן, מגנזיום, צורן, סידן, טיטניום וברזל.
להרחבה.

 


 

 

 

 


                   מפת משאבי הירח לפי מכשיר ה-GRS בחללית קאגויה

חללית מחקר תרוסק על כדור הארץ ותדמה התרסקות אסטרואיד
מדענים יפנים יגרמו לחללית "היאבוסה", שמשקלה 510 ק"ג, להתנגש בכדה"א ביוני 2010 כדי לדמות פגיעת אסטרואיד.
היאבוסה שנשלחה לחלל במטרה להביא דגימות מהאסטרואיד איטוקוואה, תאכסן את הדגימות בקפסולה חסינת חום אשר תנחת בעזרת מצנח, בעוד החללית תכנס למסלול פגיעה בכדה"א.
התכנית לא הייתה חלק מהמשימה המקורית של היאבוסה, אך מדענים מג'אקסה- הסוכנות היפנית לחקר החלל, החליטו לנצל את החללית למשימה נוספת.
להרחבה

 

 

 

 

 

 

 

 


        

 

                                      חללית המחקר היאבוסה


נאס"א וממשלת יפן משחררות לציבור מפה טופוגרפית של כדור הארץ
נאס"א ויפן שיחררו לציבור מפה טופוגרפית חדשה של כדור הארץ המכסה שטחים רבים מאי פעם. המפה הופקה באמצעות נתונים מפורטים מהחללית טרה (Terra) של נאס"א.
מודל הגובה הגלובאלי הדיגיטאלי של כדור הארץ נוצר בעזרת 1.3 מיליון זוגות תמונות סטריאוסקופיות שנאספו על ידי הרדיומטר לפליטות והחזרים תרמיים (ASTER), שהוטס על סיפון הלוויין טרה. נאס"א ומשרד הכלכלה הסחר והתעשייה של יפן, פיתחו את מסד הנתונים והוא זמין כעת לכל המשתמשים בעולם בחינם.
להרחבה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               תמונה מהמאגר החדש

המרכז לחקר הכוח האווירי והעימות האסימטרי
"מגמות כוח אווירי 2010" הוא שם המאמר שהתפרסם במגזין האחרון Air & Space Power Journal . המאמר עוסק בשלוש התפתחויות משמעותיות המחייבות הסתכלות ובחינה מפוכחת של משמעות המושג כוח אווירי היום, מכיוון שהעתיד כבר כאן. שלוש ההתפתחויות הן: סיוע קרוב בעידן נשק מונחה מדויק, כטב"מ וכלי נשק אנרגיה ישירה (DE).
כך סיכם הכותב את מאמרו:
"האתגר שלנו היום הוא יותר טראומטי מאשר ההחלטה לאמץ את רעיון "חיל אוויר הסילוני". אנו לא עוסקים רק במעבר מפרופלור לזנב אש. ככל שכטב"מ וכלי נשק אחרים מוכיחים את יכולותיהם, הם הופכים להיות אלטרנטיבות ולא רק תוספות לכוח המאויש. רוב הלחץ על התקציב הנוכחי מגיע מהצורך לתחזק יכולות ישנות (אם על ידי הארכת חיים של מערכות קיימות ואם על ידי ייצור ורסיות מתקדמות יותר של אותן מערכות) במקביל לקליטת חדשות. בנקודה מסוימת עלינו להקטין את מידת הישענותנו על חיל הפרשים (10-A, 35-F) ולאמץ את כוח השכל הממוכן של חיל הכטב"מ."  לקריאת המאמר כולו:  Air & Space Power Journal - Summer 2009

המרכז לחקר רפואת תעופה וחלל
יש מקום לחזק את שיתוף פעולה בין מכון פישר ונאס"א בתחומי מחקר של רפואת חלל
כך סיכם ד"ר סמית' ג'ונסון, ראש ענף רפואה במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון האחראי על בריאות האסטרונאוטים את ביקורו במרכז למחקר רפואת חלל ותעופה במכון פישר. ד"ר סמית' ג'ונסון התפעל מהיקף המחקר הבסיסי שנעשה בארץ בכל הקשור לתובנות מחזורי ערות ושינה – תחום המעסיק את נאס"א מיום הקמתה. כעת לאחר חצי יובל שהות בחלל מסביר ד"ר ג'ונסון שבקרוב אמור לקום ביוסטון בסיס ידע בתחום השעון הביולוגי, אשר יסתייע בידע התיאורטי והקליני הרב שנצבר בארץ בתחום זה, בעשרים השנים האחרונות. ד"ר ג'ונסון הגיע לישראל עם קבוצת משפחות אסטרונאוטים של צוות משימת קולומביה 107 STS , להשתתף בסיום קורס הטייס אותו סיים בהצטיינות אסף רמון, בנו של אלין רמון ז"ל האסטרונאוט הישראלי הראשון. במהלך שהותו ביקר בתעשיות רפואיות במכוני מחקר וניפגש עם חוקרים במכון פישר.

כנס רופאים תעופתיים של רשות התעופה האזרחית 2009
לאחר מעל עשור שנים נערך יום עיון ומפגש של הרופאים התעופתיים המורשים על ידי רשות התעופה האזרחית. הכנס נערך לרגל כניסתו של ד"ר יוסף ספקטור, מי שהיה קצין רפואה חיל אוויר בעברו לתפקיד רופא רשות התעופה האזרחית. בכנס נכחו רבים מהרופאים התעופתיים הפעילים. הכנס עסק במספר נושאים מקצועיים הקשורים בבטיחות טיסה, עדכון תעודות רפואיות לצוות אוויר והכנת תוכנית השתלמות בשיתוף אוניברסיטת תל אביב בשנה הבאה.

נאט"ו מגדירה סטנדרטים רפואיים למרל"ט, מסוק רפואי בלא טייס
הדור הבא של תכנון כלי טייס בלתי מאוישים יחייב לקחת בחשבון לא רק תכנות ופרופיל הטיסה האוטומטית הנשלטת מרחוק, אלא גם תנאים ומגבלות בשמירה על תנאי הסביבה והחיים בתוך הפלטפורמה המוטסת, בדומה למטוסים אחרים. בין המדדים העיקריים טמפרטורה, לחות, חמצן, רעש וגורמי סביבה אחרים.
צורך זה הגודר, על ידי נאט"ו, בשל התובנה שבעתיד אכן יטיסו כלי טייס בלא טייס נוסעים. אחד מהיישומים הראשונים האפשריים שפורסם וזכה לתפוצה עולמית הינו המרל"ט – מסוק רפואי בלא טייס המהווה קונספט שהוגדר ואופיין במכון פישר לאחר מלחמת לבנון השנייה.

תחרות FIRST
החלה ההרשמה לתחרויות FIRST LEGO League לגילאי 9-14 . התחרות תעמוד השנה בסימן "תנועה חכמה". האתגר במשימה הצוותית נועד לבחון אפשרויות גישה לאנשים, מקומות, סחורות ושרותים בצורה הבטוחה והיעילה ביותר, באמצעות שיפור הפתרונות הקיימים המבוססים על תנועה.  לקבלת פרטים נוספים הקלק כאן או בקר באתר: www.FIRSTIsrael.org.il

ארגון FIRST מונה כ – 72,000 מתנדבים בעולם כולו. בישראל כ-200 מתנדבים שותפים לעשייה. רוצים להיות מעורבים? דרושים מתנדבים לסיוע בגיוס, הקמה, ורישום צוותים וקבוצות לתחרויות
FIRST Robotic Competitionו- FIRST LEGO League.
למידע ופרטים ניתן לפנות במייל Info@FIRSTIsrael.org.il

המרכז למחקר בטיחות ובטחון בתעופה

הסתיים המפגש הראשון עם צוות FAA להעלאת דירוג הבטיחות של התעופה בישראל
בעקבות הורדת דירוג בטיחות הטיסה של ישראל מרמה 1 לרמה 2, על רקע ליקויים בטיחותיים שהתגלו ברמת הפיקוח על התעופה האזרחית בארץ, הקים מנהל רשות התעופה האזרחית אלוף (מיל.) גיורא רום מנהלת בשם "תעופה בטוחה לישראל" (תב"ל) המרכזת את כל הפעילות להחזרת ישראל לקטגוריה 1.
צוות של FAA ביקר בארץ בתאריכים 16-25.6.09 ונפגש עם מנהלת תב"ל. סוכם כי צוות ה-FAA ישמש כמנחה ויועץ של רשות התעופה האזרחית ויגיע לארץ אחת לחודשיים, למשך שבועיים, במטרה להדריך את אנשי רשות התעופה האזרחית ולעמוד מקרוב אחר ביצוע הפעולות הנדרשות לתיקון כל הליקויים שהתגלו עד להחזרתה של ישראל לדירוג הגבוה של בטיחות התעופה.
מדובר בין השאר על כתיבה מחדש של חוק הטיס, עדכון תקנות ונהלים, שיפור הפיקוח על התעופה, הגברת האכיפה וכו'. מפגש נוסף עם צוות ה-FAA מתוכנן בסוף אוגוסט.

רשות התעופה האזרחית פרסמה את טיוטת הצעת חוק הטיס, התשס"ט – 2009 המתוקנת
הצעת החוק החדשה נועדה לחליף את חוק הטיס 1927 ואת דבר המלך על הטיס במושבות משנת 1937. ההצעה שהופצה לעיון הציבור כולל תיקונים שנעשו בעקבות קבלת הערות לתזכיר החוק שהופץ בנובמבר 2007 מגורמי הממשלה, מהציבור וכן ממינהל התעופה הפדראלי האמריקני (FAA) . על פי החלטת הממשלה תובא הטיוטה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה לא יאוחר מיום 1.8.09.
להלן קישורים לטיוטת הצעת חוק הטיס, התשס"ט - 2009 (בפורמט PDF ובפורמט doc ).
http://info.mot.gov.il/PDF/CAA_HE/Law_draft.pdf
http://info.mot.gov.il/DOC/Law_draft.doc

פריצת דרך עולמית בתחום ההגנה על התעופה האזרחית - משרד התחבורה ו"אלביט" חתמו על הזמנה לאספקת מערכות הגנה מפני טילי כתף
שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ ונשיא חברת "אלביט" מערכות, יוסי אקרמן חתמו היום על הזמנה לאספקת מערכות הגנה מפני טילי כתף עבור התעופה האזרחית. המערכות יותקנו בכל המטוסים של חברות התעופה הישראליות. היקף ההזמנה עומד על כ- 75 מיליון דולר. מדובר במערכת אלקטרו- אופטית "מגן רקיע" שפותחה בחברת הבת של "אלביט מערכות" אל- אופ, המאפשרת לגלות טיל הנורה לעבר המטוס ולהסית אותו ממסלולו. אמינות מערכת "מגן רקיע", מהירות תגובתה ויכולתה להתמודד עם איומים רבים בו זמנית הופכות אותה לאחת המערכות המתקדמות ביותר מסוגה בעולם. גורמי תעופה רבים וחילות אוויר בעולם מביעים עניין רב בביצועי המערכת ויכולותיה. "אלביט מערכות" אף זכתה לאחרונה בהזמנה ראשונה לאספקת מערכות מסוג זה ללקוח בינלאומי.

חדשות מעולם התעופה
באדיבות Guri Palter at Airosafety.com

שיטות יצור חדישות של מטוסים יקטינו את עלויות היצור בצורה דרמטית
לוקהיד מרטין וחיל האויר האמריקאי פיתחו שיטת יצור חדישה המתבססת על תנורי ענק ,לייצור גופים הבנויים מחמרים מרוכבים. טכנולוגית היצור החדשה מקטינה את מספר החלקים והחיזוקים במבנה המטוס בערך ב 90 אחוזים ותביא להפחתה דרמטית בעליות ובמשך ייצור מטוסים.
ב 2 ביוני התקיימה טיסת הבכורה של מטוס Dornier 328J שנבנה בטכנולוגיה החדשה להוכחת ההיתכנות תהליך הייצור. להרחבה

 


איירבס חתמה על הסכם הבנות עם תע"א לפיתוח טרקטור רובוטי לגרירת מטוסים
טרקטור הרובוט המכונה Taxibot יופעל על ידי טייס המטוס ויאפשר לו לתמרן בשטח השדה בלי להשתמש במנועים. בכך יחסך דלק ונזקים לסביבה. הפעלת ה Taxibot לא דורשת שינויים במטוסים. הטייס משתמש בדוושות הרגילות בצורה זהה לניהוג המטוסים עם מנועים.
אם ניסויי המערכת יעברו בהצלחה יתחיל ייצור ה Taxibot בשנת 2011 .

מחקר מעניין על הישרדות נוסעים בתאונות אוויר
על פי סטטיסטיקה של ניצולי תאונות מטוסי נוסעים מ 12 תאונות שאירעו משנת 1970 , 75 אחוז מהניצולים היו ילדים ואנשי צוות.
להרחבה
 

מרכז מידע
חלוקת חומר מיותר בספריה

ביום ראשון, 26 ביולי, בין השעות 1000 ל - 1200 ניתן יהיה לעיין בחומר ולקבלו - חינם אין כסף, בספריית מכון פישר הממוקמת בקומה השנייה של בית חיל האוויר, רחוב ז'בוטינסקי 15, הרצליה

סרטים חדשים (רשימה חלקית):
הנמרים המעופפים – מתנדבים אמריקאים שלחמו בצבא סין נגד יפן
הקרב על בריטניה
עידן החמקנים
מוזרויות בחלל – תופעות מוזרות ביקום
נושאת המטוסים נימיץ – התפתחות נושאות המטוסים
עידן מנועי הסילון
רכבי חלל
טלסקופ החלל האבל
אסון לקברי
לעצור את ארמגדון – אסטרואידים המסכנים את כדור הארץ
רובוטים במאדים
כוכבי שביט ומטאורים קטלניים
חיים בחלל
מטוס הקונקורד

ספרים חדשים:
תוכנית החלל האזרחית של מדינת ישראל - שיתוף פעולה עם מדינות אחרות - מזכר של מרכז בגין סאדאת (נכתב על ידי אבי הר-אבן) ניתן לקרוא את המזכר באינטרנט לקריאה הקש כאן.

סדרות ספרי מחקר רשמיים של צבאות ארה"ב ובריטניה על מלחמת העולם השנייה ומלחמת ויטנאם שהתקבלו מספריית חיל האויר:


History Of The Second World War United Kingdom Military Series
The Strategic Air Offensive Against Germany 1939-1945
The Distraction Of The Axis Forces in Africa
The Defence of The United Kingdom
Victory in The West
British Military Administration in the Far East 1943
  The War Against Japan

USAF Historical Studies The German Air Force in World War 2
Historical Turning Points in The German Air Force War Efforts
German Air Force Operations in Support of the Army
German Air Force Airlift Operations
The German Air Force Versus Russia, 1941
The German Air Force Versus Russia, 1942
The German Air Force Versus Russia, 1943
The Russian Air Force in the Eyes of German Commanders
Russian Reactions to German Airpower in World War 2
Airpower and Russian Partisan Warfare

מחקרים על מלחמת ויאטנם
Dust Off - Army Aeromedical Evacuation in Vietnam
The Air War in Indochaina

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

עבור לתוכן העמוד