ידיעון מספר 32 - ינואר 2009

 


ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.


חדש במכון:
עזבונו של אל"מ אילן רמון ז"ל נתרם לספריית מכון פישר
רונה רמון תרמה לספריית מכון פישר את חומר הלימוד בו השתמש אילן רמון בלימודיו והכשרתו כאסטרונאוט לקראת שיגורו לחלל.


יצאה לאור חוברת מאמרים מספר 41
תוכן העניינים של החוברת:
ברק בחלל - טל ענבר
שנג'או 7 - טל ענבר
מערך בטיחות בחטיבת המבצעים ברש"ת - ד"ר גבריאל סיבוני
תאונות קטלניות במטוסים מתקדמים - קברניט גדעון לבני
ספרים: על 30 שעות באוקטובר - יוסי עבודי, הייתי שם - עודד מרום

מבצע מיוחד למנויי כתב העת גלילאו.
במסגרת שתוף הפעולה בין כתב העת המדעי גלילאו ומכון פישר הנכם מוזמנים להשתתף במבצע של כתב העת. 100 הנרשמים הראשונים יזכו במגזין + מפת עולם מדינית
למידע נוסף באתר גלילאו הקש כאן

המרכז לחקר החלל והכטב"ם
הושלמו ההכנות לכנס החלל הבינלאומי השנתי על שם אילן רמון, שיערך במכון בשבוע הבא. בכנס ישתתפו בכירים מסוכנות החלל האיטלקי, אנשי תעשיה ומחקר מארה"ב ואירופה ומשלחת רמת דרג של סוכנות החלל האמריקנית. במסגרת הכנס תתקיים תצוגה של הישגי התעשיות הישראליות בתחום החלל, לציון 30 שנה לתוכנית החלל הישראלית.


תלמידים מתיכון מטרו ווסט ברעננה, בו פועלת תוכנית לימודים במדעי החלל המופעלת על ידי המרכז, הגישו פרויקטי גמר בתחום החלל.
הפרויקטים כוללם היבטים טכנולוגיים שונים של מושבות חלל, ובהם מערכת להולכת חום בתחנות חלל ומושבות חלל, מערכות הגנה מפני מטאוריטים וסוגיות בתחום הגנה מקרינה, תקשורת ועוד. עבודות המחקר של התלמידים הן בהיקף של 2 יחידות לימוד לתעודת בגרות. התוכנית פועלת זו השנה החמישית והיא נתמכת על ידי משרד החינוך.
נציגים מחברת החלל Space X יגיעו לביקור בישראל במסגרת כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון, בעקבות ביקור של נציג החברה בארץ ובמכון בחודש נובמבר. החברה מפעילה משגרי חלל מסוגים שונים והיא זכתה במכרז של נאס"א לשגר מטענים לתחנת החלל הבינלאומית. המכון בוחן אפשרות לקבל מהחברה מקום באחת החלליות שתשגר, לצורך שיגור לחלל של ניסויים מדעיים שונים.


שת"פ בחקר החלל עם סין
בפגישה שנערכה עם הנספח הצבאי של סין בישראל נידונו אפשרויות לשיתופי פעולה מחקריים בתחום החלל, וכן השתתפות של בכירים מתוכנית החל הסינית בכנס החלל של שנת 2010, בו יושם דגש על פעילות החלל במדינות אסיה.


המרכז לחקר הכוח האווירי והעימות האסימטרי
התנעת מחקר במרכז לחקר הכוח האווירי והלוחמה האסימטרית
ביום שלישי, 13.1.09, באיחור קל בשל הנסיבות, הותנע המחקר הראשון שיתבצע על ידי המרכז לחקר הכוח האווירי והעימות האסימטרי. צוות המחקר מורכב משלושה חוקרים מתחומים שונים, המחקר יעסוק בתפקיד הזרוע האווירית בעימות הא-סימטרי. שאלת המחקר הספציפית והיקף המחקר יקבעו בימים הקרובים. אין ספק שמבצע "עופרת יצוקה" יהווה מקרה בוחן מרתק, הן בפני עצמו והן כהשוואה למלחמת לבנון השנייה.


תחרות הרובוטיקה FIRST 2009
ביום ראשון, ה 4 לינואר, התאספו 47 קבוצות מכל רחבי הארץ כדי להשתתף באירוע התנעת תחרות הרובוטיקה FIRST. זאת השנה החמישית שהתחרות מתקיימת בארץ. באירוע הקבוצות שמעו בפעם הראשונה על המשימה שהרובוט שלהם יצטרך לבצע, וקיבלו את ערכת החלקים הכוללת בקר, מנועים, חיישנים, ואביזרים נוספים שבעזרתם התלמידים ייצרו בסופו של דבר רובוט. ל 25 התלמידים שבכל קבוצה יהיו 6 שבועות (בלבד!) לתכנן, לשרטט, לבנות, ולתכנת את הרובוט שלהם, בעזרת מהנדסים ואנשי מקצוע שיוכלו לכוון ולייעץ.

כנס ההשקה

שם המשחק השנה הוא "Lunacy". המשחק בא לחגוג 40 שנה לנחיתת האדם הראשון על הירח. על הרובוטים יהיה לאסוף כדורים דמויי אטומים, ותוך כדי, לתמרן על רצפת המגרש העשויה מחומר בעל מקדם חיכוך נמוך. החיכוך הנמוך בא לדמות את כוח המשיכה החלש על הירח. האתגר שהתלמידים יאלצו להתמודד איתו, דומה לאתגר עימו התמודדו המהנדסים שתכננו את רכב הירח שפועל בתנאי כוח משיכה נמוך.
למידע נוסף על המשחק הקש כאן

הסבר כללי התחרות

באירוע הפתיחה המרכזי בארה"ב צפו אלפי אנשים בעזרת שידור האינטרנט של נאס"א. באירוע ציין דין קיימן ממייסדי FIRST, שהגיל הממוצע של המהנדסים שהיו מעורבים בפרויקט הנחיתה על הירח היה 26.   ב 17 בפברואר יגישו הקבוצות את הרובוטים שלהם, והם יאוכסנו עד התחרות. התחרות תתקיים בתאריכים 18-19 למרץ, בהיכל נוקיה בת"א.

המעוניינים להשתתף בתחרות בתור שופטים או מתנדבים, אנא צרו איתנו קשר בכתובת info@firstisrael.org.il .


המרכז למחקר בטיחות ובטחון בתעופה
עליה במספר התאונות בחברות תעופה בשנת 2008:
בשנה שחלפה היו 33 תאונות קטלניות של חברות תעופה לעומת 25 בשנת 2007 שהייתה השנה הבטוחה ביותר עד היום. שנת 2008 הייתה השנה השנייה הטובה ביותר. שנים 2007 ו-2008 היו שתי השנים היחידות בהן במשך שנתיים רצופות לא היו הרוגים בחברות אמריקאיות. בתאונות בשנת 2008 נהרגו 589 אנשים לעומת 744 בשנה שלפני.
תאונת Spanair מה-20 לאוגוסט בה התרסק מטוס Boeing MD-82 הייתה התאונה עם מספר ההרוגים הגדול ביותר של מטוס יחיד בשנת 2008. בתאונה זאת נהרגו 154 נוסעים מתוך 166 וכל ששת אנשי הצוות.


מטוס 737-500 של חברת Continental בהמראה מדנוור קולוראדו, סטה מהמסלול שמאלה ונשבר. המטוס כובה על ידי כיבוי האש של השדה. התאונה נגרמה ככול הנראה ממשב רוח פתאומי וחריג בעוצמתו 70 מעלות משמאל לכיוון המסלול.
להרחבה


הטכנאי האחראי לתקלה במטוס חברת Qantas נשפט למאסר
לפני כשנה נאלץ מטוס 747-400 של חברת Qantas בטיסה מלונדון לסידני לבצע נחיתת חירום בבנגקוק אחרי שאיבד אספקת חשמל מכל ארבעת הגנראטורים. האירוע הקשה תוחקר על ידי ראשות התעופה האוסטרלית, אשר מצאה כי במטוס הייתה תקלת ניקוז מים מהמטבחים, שהובילה להצפה בתא המכשירים האלקטרונים ושיבוש חמור במערכת אספקת החשמל של המטוס. התקלה בצנרת הניקוז ובמגשי הניקוז הייתה תוצאה מהזנחה מתמשכת במערכות שאין אליהן נגישות בתחזוקה היומית, ואשר מטופלות בתחזוקה תקופתית. המטוס עבר ביקורת תקופתית בסמוך לאירוע. החוקר מצא כי הטכנאי החתום על כרטיסי עבודה אינו בעל מקצוע מורשה ומוסמך, אלא מתחזה חצוף שזייף לעצמו מערכת של אישורים ומסמכים כדי להתקבל לעבודה. שנים מספר אחר כך הוא גם ארגן לעצמו הסמכות שונות שקידמו אותו למעמד של חותם מוסמך. הטכנאי נשפט ל 3 שנות מאסר בפועל.


הודו בעקבות ישראל, קיבלה אזהרה להורדת דרוג הבטיחות של התעופה האזרחית מ FAA
להרחבה

אנדרשוט למטוס סיני בפיליפינים
ב 11 בינואר 2009, נגע מטוס סיני Xian MA60 לפני המסלול בנחיתה בפיליפינים. המטוס התנגש בקיר בטון ליד הטרמינל ו 22 נוסעיו תיירים קנדים ואוסטרלים נפצעו. הנחיתה בוצעה בתנאי מזג אויר קשים.חדשות מעולם התעופה
באדיבות Guri Palter at Airosafety.com
6 דיילים בחברת Air India פוטרו עקב משקל עודף
חברת Air India מנסה מספר שנים לשפר את הופעת דיילי החברה. החברה הודיעה ל 1600 עובדים שעליהם להגיע למשקל הנדרש כדי לשפר את הופעתם.
העובדים הודיעו שיערערו על החלטת החברה בפני בית המשפט העליון.
להרחבה

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

עבור לתוכן העמוד