ידיעון מספר 28 אוגוסט 2008


 ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.


חדש במכון:
כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון – הודעה ראשונה
הכנס יתקיים ב 28-29 בינואר 2009 ויכלול שני ימי דיונים מלאים. מגוון המשתתפים מהארץ ומחו"ל מבטיחים כנס איכותי ורלבנטי. פרטים נוספים יפורסמו בקרוב.
אנא שריינו ביומן.


כנס הבטיחות הראשון של מכון פישר – הודעה ראשונה.
הכנס יתקיים ב 5 בנובמבר 2008 ויעסוק בבעיות בטיחות בתעופה במדינת ישראל.
ההכנות לכנס בעיצומן, תוכנית הכנס תפורסם בקרוב.
לרשום ביומן.


מחקרו של ד"ר עמוס קובאץ' - "קווים למדיניות החלל של מדינת ישראל"
נמצא בהכנות אחרונות לקראת פרסום. המחקר עוסק במדיניות החלל של ישראל ומתווה כיווני התפתחות רצויים של תשתית החלל הלאומית כולל היבטים מסחריים, מדעיים וכלכליים.


כנס תקשוב – שת"פ עם צה"ל
קצינים מאגף התקשוב של צה"ל נפגשו עם הנהלת מכון פישר לבחינת האפשרות לקיים כנס שנתי בנושא תקשוב. המכון בוחן את הרעיון בחיוב.


תחרות הרובוטיקה FIRST
תחרות הרובוטיקה FIRST תתקיים בתאריכים 18- 16 במרץ 2009 באצטדיון נוקיה ביד אליהו. ישתתפו בתחרות כ 50 קבוצות מבתי ספר תיכוניים ו 100 קבוצות מחטיבות ביניים.
במסגרת ההכנות לתחרות הוקמו שתי ועדות, מבוססות על מתנדבים, שיסייעו בהכנת האירוע. בועדות ישנה השתתפות מכובדת של חברי עמותת חיל האויר.
המעוניינים להתנדב לשמש כחונכים או שופטים בתחרות מתבקשים להתקשר עם לאלישה מקינטייר טל. 050-9040466 דואל alisha@firstisrael.org.il
לצפייה בסרטון על תחרות הרובוטיקה שהתקיימה באפריל 2008 הקש כאן

ביקרו במכון
ד"ר דן מוסקוביץ ורעייתו וונדי אשר תרמו, יחד עם חבריהם, למחקר על תפקיד הכח האוירי בלוחמה אסימטרית. האורחים קיבלו סקירה על המכון ועל סטאטוס המחקר מראש המכון אסף אגמון ומאפרים סגולי ראש המרכז לחקר הכח האוירי והעימות האסימטרי.

משלחת בראשות לארי וינברג ממייסדי איפ"ק ואשתו ברברה ממייסדי "מכון וושינגטון". לאורחים הוצג "מבצע העלאת יהודי אתיופיה" וכן פעילות חיל האויר בביטחון שוטף.

חדש בעולם רפואה תעופתית וחלל:
הכנס הבינלאומי השני בנושא בריאות בטיסה – הודעה ראשונה
הכנס יתקיים בתאריכים 20 - 22 בנובמבר 2008 במלון מרדיאן לחוף ים המלח.
תקצירים להרצאות יתקבלו בברכה עד ה 30 בספטמבר 2008.

הכנס הלאומי הרביעי לרפואה תעופתית – הודעה ראשונה
הכנס יערך לקראת סוף חודש פברואר 2009 בבית חיל-האוויר בהרצליה
תקצירים יתקבלו בברכה, נא לשלוח לד"ר ערן שנקר
 
לימודי רפואה תעופתית כעת גם בישראל
החוג לבריאות בתעסוקה בפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל- אביב מחדש מסורת רבת שנים של לימודי המשך ברפואה תעופתית בניהולו של פרופ' יוסי ריבק ראש החוג. מטרת הקורס - הקניית ידע נרחב ומתקדם בנושאי הרפואה והפיזיולוגיה התעופתית אשר יעניקו לרופא בוגר הקורס את הבסיס המקצועי הדרוש לרופא התעופתי. התכנית המוצעת גובשה על ידי בכירי העוסקים ברפואה תעופתית במדינת ישראל, בשיתוף עם היחידה לרפואה אווירית בחיל אויר ורשות התעופה האזרחית. הקורס יתחיל בשנת הלימודים הקרובה ויהווה תנאי להגשת בקשה לרישיון רופא מורשה מטעם רשות התעופה האזרחית.


רם קורש ראש המרכז למחקר בטיחות ובטחון בתעופה מעדכן

פיצוץ בלון חמצן
במטוס 747-400 של חברת QUANTAS שהמריא מהונג קונג בדרכו לסידני, לקראת גובה 29,000 רגל אירע פיצוץ של בלון חמצן ואיבוד מיידי של הדחוס. המטוס נחת נחיתת חירום במנילה בפיליפינים. אחרי הנחיתה, התברר כי דופן המטוס באזור שורש הכנף הימני נפרץ. חלקי מטען בצבצו דרך החור ללא סימני חריכה או שריפה הקשורים לפיצוץ מטען.

למטוס לקח כ-5.5 דקות להנמיך לגובה שבו ניתן לנשום ללא מסכות חמצן. לא כל המסכות ירדו באופן תקין וחלק מהנוסעים העבירו מסכה כדי לשרוד. ראש הבלון שהתפוצץ חדר לתא הנוסעים, פגע בידית הדלת והזיז אותה ממקומה (הדלת אינה יכולה להיפתח באוויר).

תאונה בהרצה
ב 22 ביולי בהנגר חדש ומושקע בבעלות Atlantic Southeast Airlines חנו שני מטוסים בתחזוקה בתוך ההנגר ומטוס שלישי חנה בפתח. המטוס שחנה בפתח עבר תהליך של שטיפת מנוע. לאחר השטיפה מכונאית ביצעה הרצת אוורור לשטיפת חומרי הניקוי על פי הנהלים. עם הלחיצה על המתנע, המנוע הניע ועבר מיד לכוח מלא. המטוס דילג על הסדים ועצר רק אחרי שהתנגש בשני המטוסים החונים בפנים. תמונות הנזק לפניכם.מסלול קצר מידי להפסקת המראה
מטוס 747-200 מטען של חברת קליטה מקולומביה היה בריצת המראה בשדה התעופה בבריסל. המסלול עליו רץ המטוס היה קצר מידי למקרה של הפסקת המראה. כתוצאה מאש במנוע מספר 3ודיווח מבחוץ החליט הצוות להפסיק המראה. התוצאות לפניכם.

 

פרטים על התרסקות 747-200 ליד בוגוטה.
אירוע נוסף של חברת KALITA בבוגוטה. מטוס 747-200 המריא בשעות הבוקר המוקדמות עם מטען של פרחים למיאמי. במטוס היו 8 נוסעים ואנשי צוות. ההמראה לוותה בזיהוי אש מנוע שהצוות הספיק לדווח למגדל. לא ברור אם הייתה עצירה מכוונת או המראה, בכל אופן המטוס התרסק מעבר לשדה אל תוך בית מגורים. שני יושבי הבית נהרגו. שירותי ההצלה ציינו כי החלק בו נמצאו אנשי הצוות נישאר יחסית שלם ולכן הם יצאו בפציעות קלות. החילוץ נעשה על ידי עזרה מבחוץ. חלק מאנשי הצוות הוצאו בקלות וחלקם לאחר הפעלת אמצעים מכנים.שרפה במטוס מטען 767
אירוע שרפה במטוס מטען 767 בסן פרנסיסקו. המטוס חנה ברחבת מטוסי המטען בשולי השדה היה 20 דקות לפני יציאה לטיסה, עם דלתות סגורות. עשן שחור וסמיך נראה יוצא מהאזור שמאחורי תא הטייס. הצוות התקשה לפתוח את הדלתות וניתן לראות שהן בשלבים ראשוניים של פתיחה שלא הושלמה. החור בתקרת גוף המטוס נפער (לפי אחת הגרסאות), על ידי אנשי החילוץ שכיבו את המטוס די מהר. העשן המשיך לצאת מהמטוס במשך שעות וגרם לפינוי עובדי הבניינים הסמוכים. ניתן לראות כי דלתות החירום במרכז הגוף מעל הכנפיים פתוחות, לא ברור על ידי מי, ומחלון ימין של תא הטייס משתלשל חבל המילוט. ביקורת אחרונה של המטוס נעשתה בתע"א.


חדש בספרייה
עבודת התזה של A. Jay Cristol על תקרית הליברטי אשר שימשה בסיס למחקריו ולספרו. למידע על הספר הקש כאן.

אוסף הסרטים וכתבי העת מעיזבונו של רפי חזן ז"ל מקוטלג בימים אלה. האוסף כולל עשרות ספרים בניהם סדרת ספרים על קרבות ומבצעים מפורסמים במלחמת העולם השנייה.

סרטים חדשים (מעיזבונו של רפי חזן ז"ל):
מטוסי קרב רוסים
– השוואה למטוסי חא"א ולתורת התפעול.
מטוסי הפצצה רוסים – ממלחמת העולם הראשונה עד שנות ה 90.
ביוגרפיות – גנרל איזנהוואר, גנרל מונטגומרי
ההתקפה היפנית על פרל הרבור - בעיניו של טיס יפני
התפתחות המכ"מ במהלך מלחמת העולם השנייה
תולדות התעופה
צניחה חופשית ספורטיבית – קבוצת אריזונה איירספיד
קביעת שיאי מהירות - X15,   אס. אר. 71 (3.3 מאך)חידה – מה הוא תרגיל הטאראן? לפתרון הקש כאן

כתבו עלינו בעיתון – קישור לכתבות על מכון פישר בעיתונות ובטלוויזיה

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש. בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

עבור לתוכן העמוד