ידיעון מספר 23 – 25 נובמבר 2007

 

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה   

חדש במכון: 

 

השקת ספרו של סרגיי קורגיניאן - The weakness of power 

בתאריך 10.12.07 יקיים המכון ערב עיון לרגל השקת ספרו של סרגיי קוגיניאן (Sergey Kurginyan), The weakness of power, מנכ"ל קרן המרכז הניסויי היצירתי ועורך המגזין "Russia XXI" . הספר מנתח מניעים חבויים של מספר קונפליקטים בינלאומיים משמעותיים, כולל המלחמה בעיראק והמתחים הגוברים באיראן.  

תוכנית הכנס: 

  • 18:00 התכנסות 
  • 18:30 דברי פתיחה – אלוף (מיל') איתן בן אליהו 
  • הרצאת סרגיי קורגיניאן – אירן גרעינית – נקודת מבט של רוסיה ומדינות האיזור. 
  • חתימה של סרגיי קורגיניאן על הספרים 
  • 20:00  סיום משוער 

  

כנס החלל הבינלאומי השלישי ע"ש אל"מ אילן רמון: 

יתקיים בתאריכים 29-31 לינואר 2008 – נשיא המדינה מר שמעון פרס נאות לתת חסותו לכנס ולשאת את הרצאת הפתיחה בכנס.  כמו כן ישתתפו בכנס Gen Kehler, שר הביטחון, מח"א, משלחת אסטרונאוטים מנס"א, אסטרונאוט מ ESA מדענים מנס"א ומרצים בכירים נוספים. 

 

מושל טקסס – מעוניין להדק את הקשרים עם ישראל דרך שיתוף פעולה עם מכון פישר 

מר מארק אליסון, מנהל היחידה לפיתוח ומחקר יישומי של מושל מדינת טקסס בארה"ב ניפגש החודש עם הנהלת מכון פישר במטרה למצוא את הדרכים לשיתוף פעולה ברמה המחקרית וארגונית.  

מושל טקסס רואה חשיבות מרובה בשיתוף פעולה עם מרכזי מחקר בישראל והביע התלהבות מהרעיון לחיזוק קשרים שכאלה דווקא עם מכון פישר למחקר. בין הנושאים שנדונו עם נציג המושל האמריקאי עסקו בכלי טייס בלתי מאוישים, מחקר רפואי העוסק בפינוי רפואי ומחקרים בנושאי חלל.  

 

 

 

מר מארק אליסון, מנהל היחידה לפיתוח ומחקר יישומי של מושל
מדינת טקסס בארה"ב וראש המכון, תת אלוף (מיל)
אסף אגמון 

 

 הסכם שת"פ עם מערכת "ביעף"  

"ביעף" הוא ביטאון האגודה הישראלית למדעי התעופה והחלל שעבר לא מכבר לפורמט אלקטרוני. על מנת לקרוא את המהדורה הנוכחית של ביעף הקש כאן.  הגיליון הבא של "ביעף" יופץ לרשימת הדיוור של המכון ללא תשלום. אנו מודים לעורך ביעף יהודה בורוביק על שיתוף הפעולה. 

 

ראיון של אסף אגמון, ראש מכון פישר בגלי צה"ל  

בראיון במסגרת התוכנית "רצועת הביטחון" אותו ערכה טלי ליפקין שחק בעקבות כנס לטרון הראשון לצבא וביטחון פורס אגמון את דעתו  על שיתוף הפעולה בין חיל האויר וכוחות היבשה. להאזנה לראיוןהקש כאן 

 

הרצאות מטעם המכון בכנס "אוויוניקה 2007"  

בכנס שנערך על ידי קבוצת טכנולוגיות ב – 8 לנובמבר הרצו ראש המרכז לרפואת תעופה וחלל במכון, דר' ערן שנקר על פינוי פצועים באמצעות כלי טייס בלתי מאויש וראש המרכז לחקר החלל והכטב"ם מר טל ענבר על מגמות בתקשורת לוויינים צבאית. 

 

מאגר מידע מקוון של הפרסומים בתחום רפואה תעופתית של חיל האוויר 

מרכז המידע של מכון פישר יעלה בקרוב על רשת האינטרנט מאגר מידע מכוון הכולל את הפרסומים המקצועיים שפורסמו במהלך עשרות שנים על ידי יחידת הרפואה של חיל אוויר.  

חוקרי ירפ"א לדורותיהם פרסמו במהלך השנים עשרות מאמרים מקצועיים במגוון תחומים, מהשפעות פיסיולוגיות שונות בפרחי טייס, דרך תסמינים רפואיים בטיסה צבאית ועד אוסף מאמרים העוסקים בפינוי אווירי. קובץ הפרסומים הייחודי מתבסס על ניסיון רב שהצטבר לאורך השנים בחיל האוויר. כעת לאחר השלמת תהליך הדיגיטציה הקובץ מוכן לעליה לרשת האינטרנט.  הודעה על תאריך השקת השירות תפורסם בקרוב. 

 

משפחת קידר תרמה לספרייה ספרים ואלבומים מעיזבונו של זהר קידר זיגי . 

 

יום העיון השנתי  ה 28 לצפרות יתקיים ב 11 לדצמבר באוניברסיטת תל אביב. לפרטים והרשמה הקש כאן 

 

אירועים שהתקיימו לאחרונה 

 

כנס לציון 50 שנה לשיגור הספוטניק הראשון: 

התקיים בתאריך 10 לאוקטובר 2007 –  גולת הכותרת של הכנס היה פנל בו השתתפו עולים מחבר העמים שלקחו חלק פעיל בתוכניות החלל הסוביטיות והעלו מזיכרונותיהם. בעקבות הכנס הוחלט על מבצע תיעוד בו ירואיינו "בוגרי תוכנית החלל הרוסית" כדי לתעד את זיכרונותיהם. 

 

סדנא עם משלחת מצ'כיה בנושא הגנה מפני טילים: 

התקיימה בתאריך 24 לאוקטובר 2007 – בשת"פ עם המכון למדיניות ואסטרטגיה. בסדנה השתתף שגריר צ'כיה בישראל, מספר מומחים צ'כים ונציגים מפולין.  

  

סדנת "תמרון ואש": 

התקיימה בתאריך 19 לנובמבר.  השתתפו בסדנא קציני מילואים בכירים מחיל האוויר ומזרוע היבשה, וכמו כן תיאורטיקנים.  למרות הויכוחים התפיסתיים אין ספק בכך שיש קבוצה מכובדת של אנשים שחשים שיש צורך לבחון מחדש את היחסים בין תנועה ואש ואת תורת השתתפותו של חיל האויר בקרב היבשתי. למידע נוסף הקש כאן. 

  

רשמים מכנס Air Power – Insurgency and the "War on Terror 

תא"ל מיל. אפרים סגולי, ראש המרכז לחקר הכוח האווירי ועימות האסימטרי השתתף בכנס שאורגן ע"י ה RAF ואשר עסק בטבען ומשמעותן של משימות הכוח האווירי בעבר ובהווה, את תרומתו ואת האתגרים המונחים לפתחו בהווה ובעתיד הנראה לעין. 

 

  

חדשות מעולם התעופה 

באדיבות  Guri Palter at Airosafety.com 

 

דאגה מכישלונות מערכות הבדיקה של נוסעים בשדות תעופה בינ"ל בארה"ב.  

מעל 60 אחוז מהמקרים בהם אנשי אבטחה שהחביאו בחפציהם פצצות דמה, לתרגול ובדיקת מערכות האבטחה עברו את הבדיקות הביטחוניות ולא נתגלו. הבדיקות נערכו בשדות התעופה של שיקגו ולוס אנג'לס. 

להרחבה 

 

נמלי תעופה עמוסים בצפיפות יתר(כמו בן- גוריון, לעיתים מזומנות) מהווים בסיס לאירועים בטיחותיים.  עולם התעופה נרתם לאחרונה למאבק בנושא, המדיר שינה מעיני כולם. 

להרחבה 

 

שני מסוקי פינוי רפואי בשרות מד"א נכנסו לשירות מבצעי  

עידן חדש בישראל, פינוי פצועים מתאונות דרכים על ידי שירות חדש של מד"א – אמבולנס מעופף מהחודש גם בישראל. בשבוע שעבר החל ארגון מד"א להפעיל שני מסוקים לפינוי פצועים וחולים לבתי חולים. המסוקים של מד"א יספקו שירות שעד כה ניתן באופן בלעדי ע"י מסוקי חיל האוויר. שלושת הטיסות המבצעיות הראשונות של המסוקים החדשים נעשו כולן אל המנחת של המרכז הרפואי רמב"ם. המסוקים עוסקים גם בהעברת חולים בין בתי חולים. 

 

 


המסוק נוחת במנחת המסוקים של רמב"ם עם החולה מבי"ח פוריה 

 

  

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד