ידיעון מספר 16 - דצמבר 2006
                        ידיעון מספר 16 – 4 דצמבר 2006

 

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון, כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה 

 

כנסים : 

כנס בנושא "תדלוק אווירי "
הכנס התקיים כמתוכנן ב 16 לנובמבר בהצלחה רבה.  השתתפו בכנס 11 נספחים צבאיים זרים, 60 עובדי התעשייה האווירית, אנשי תעשיות ביטחוניות, 90 אנשי צבא במדים ועוד. הכנס סוקר בגל"צ וכן בתקשורת הכתובה כולל תקשורת בינ"ל. חוברת סיכום של הכנס נמצאת בהכנה. את תוכנית הכנס ותמונות מהכנס ניתן לראות כאן.

  

 

 תמונה מכנס "תדלוק אווירי" 

 

הכנס הבינלאומי הראשון על בריאות בתחבורה אווירית 

ב 9 בנובמבר נערך באילת הכנס הבינלאומי הראשון שעסק בבעיות בריאות בתחבורה אווירית.  "AIR TRAVEL and HEALTH CONFERENCE"  

מארגני הכנס פרופ' יחזקאל קיין ופרופ' בינימין ברנר הצליחו לכנס את טובי המומחים בעולם בנושאים של רפואה תעופתית המתמחים בתחלואה בקרב נוסעים במטוסים. 

בין השאר הוצגה סקירה מקיפה על קרינה קוסמית והשפעתה על נוסעים בטיסות ארוכות, השפעת אחוז רמת חמצן נמוך במטוסים מדוחסים בטיסות ארוכות מעל גובה של  35,000 רגל. 

במהלך הכנס הציג ראש המרכז למחקר ברפואת חלל ותעופה במכון פישר, ד"ר ערן שנקר סקירה ראשונית של נתונים מהשלוש השנים האחרונות בנושא העברת חולים קשים בטיסות סדירות לעומת טיסות במטוס אמבולנס ייחודי.  

 

עיריית הרצליה תשתתף בהכנת כנס החלל השנתי
כנס החלל השנתי שמארגן המכון יתקיים ב 31 לינואר 2007 . בפגישה של ראש המכון עם ראש עיריית הרצליה הוסכם שהעירייה תשתתף בהכנות לכנס כולל שילוט העיר בשלטי הכוונה לאירוע, סדרנים והכוונת תנועה וכן בנאום ברכה של ראש העיר. 

 

הכנס הלאומי השנתי השלישי לרפואה תעופתית 

הכנס יתקיים ב 3 לינואר 2007 בבית חיל האויר. הכנס מאורגן במשותף על ידי קצין רפואה חיילי, החברה הישראלית לרפואה תעופתית וחלל ומכון פישר. פרטים ראשונים הקש כאן 

 

הרצאה בכנס "אוויוניקה 2000"  

טל ענבר, חוקר בכיר במכון, הרצה בכנס "אוויוניקה 2006" שנערך בנובמבר במלון דויד אינטרקונטיננטל בת"א. ההרצאה עסקה בנושא מיקרו לוויינים ויישומיהם השונים, והיא נישאה בפני קהל מקצועי שרובו מהנדסי אלקטרוניקה מהתעשיות הביטחוניות. בהרצאה נכחו כ  150 איש. 

 

מאמרים וסיכומי כנסים של מכון פישר ימצאו בספריית מדעי החברה של אוניברסיטת ת"א. 

 סוכם עם הנהלת אוניברסיטת תל אביב על העברה שיטתית של חומרים מהמכון לספריה מדעי החברה של האוניברסיטה. הספרייה משרתת אלפי סטודנטים, בהם תלמידים לתארים מתקדמים בלימודי ביטחון ואסטרטגיה. הימצאות פרסומי מכון פישר בספרייה יאפשר ציטוטים של מחקרים ומאמרים מטעם המכון במאמרים אקדמיים ויגביר את החשיפה של המכון בקרב הקהל האקדמי.

 

הדרכה 

הרצאות לתלמידי בתי ספר בהרצליה 

המכון קיים 3 הרצאות לתלמידי בתי ספר עממי בהרצליה במסגרת התוכנית "מצוינות 2000" שנועדה לתלמידים מצטיינים. בכל הרצאה נוכחו כ 200 עד 250 תלמידים. התגובות שקיבלנו היו טובות מאוד. המשתתפים גילו עניין רב בתוכנית לימודי תעופה וחלל שפותחה במכון. 

בחודשים הקרובים מתוכננות הרצאות נוספות. 

 

שת"פ עם משרד החינוך 

פגישה שהתקיימה בין ראש המכון אסף אגמון וטל ענבר, לבין דר' חנה ויניק ועליזה מויאל ממשרד החינוך, עסקה באפשרויות לשיתוף פעולה בין מכון פישר למשרד החינוך. בין היתר עלו בפגישה רעיונות שונים לשיתופי פעולה כולל הזמנת תלמידים מרחבי הארץ לכנס החלל שיקיים המכון בחודש ינואר 

  

פגישה עם סגל מפקחי לימודי הפיסיקה 

ב 7 לנובמבר התארח סגל המפקחים על הוראת הפיסיקה בבתי הספר התיכונים במכון פישר. לצוות המפקחים הוצג המכון ופעילותו. חברי הסגל הביעו עניין בהכוונת תלמידים לביצוע עבודות גמר בנושאי חלל בסיוע המכון.  

 

חדש בספרייה 

ספרים חדשים 

בספרייה התקבלו ספרים חדשים רבים מאוספים פרטיים – ראויים לציון מיוחד: אוסף שנתרם על ידי יואש צידון (צ'טו) ואוספים שנתרמו על ידי בני משפחות שייע גזית ז"ל ובני משפחתו של  עמנואל צור ז"ל. 

 

סרטים חדשים 

קיבלנו 45 סרטי ווידאו חדשים ששוכפלו מארכיון חיל האויר. רשימה מפורטת ניתן יהיה לראות באתר מכון פישר בקרוב. 

 

כתבות נבחרות מעולם התעופה 

באדיבות  Guri Palter at Airosafety.com 

 

פרצות באבטחת מטענים מוטסים. 

בעקבות כוננות הביטחון באנגליה ושינויי נהלים נערכו בדיקות מעמיקות במערך הביטחון של מטוסי המטען. מסתבר שבחברות רבות הבדיקות כוללות רק חלק קטן מהמטענים. ההנחה היא שמתכנני פיגוע ינסו להפיל רק מטוסי נוסעים. עיקר המניעה מתבצע ע"י משגרים מורשים שהפיקוח עליהם אינו מספיק. ההמלצה של צוותי הבדיקה היא לסרוק את כל המטענים(כמו באל על),ולפתח אמצעי שיקוף מתקדמים שיקלו על אנשי האבטחה את מלאכתם. 

לידיעה המלאה 

 

מחקר חדש - חורים זעירים על פני הכנפיים מקטינים את הגרר וחוסכים עד 15% דלק. 

לידיעה המלאה 

 

פרויקט "המטוס השקט" מבטיח – הרעש של מטוסי נוסעים ישתווה לרעש המכוניות 

צוות מהנדסים ב MIT מפתח "מטוס שקט" שיפתור את בעיית הרעש שיוצרים מטוסים. עצמת הרעש החזויה לא תעלה בהרבה על הרעש של שיחה רגילה בין אנשים ברחוב.  

הבעיה – המטוס הראשון צפוי לטוס רק ב 2030.  לידיעה המלאה 

 

"כאב ראש" נוסף לעולם התעופה, עקב גודלו של האיירבוס  A380 יש צורך להגדיל את מרווחי הפרדה בין מטוסים. 

המערבולות שמשאיר 380 Aגדולות מאילו של מטוסי ג'מבו אחרים במידה כזו שנקבעה לו קטגורית משקל מיוחדת. כידוע, הקטגוריה קובעת את מרחק ההפרדה בין מטוסים הטסים באותו נתיב, ובעיקר משפיעה על קצב ההמראות והנחיתות.     לידיעה המלאה 

 

מנועי דיזל חוזרים לתעופה 

בעבר היו מנועי הדיזל כבדים יחסית להספק שנתנו אולם היום הם יותר יעילים וקלים וידידותיים לסביבה ולכן הם חוזרים!  לידיעה המלאה 

 

בטיסות פנים בהודו כדאי לבדוק אם הטייס שלכם ער 

חוסר טייסים, חריגה ממגבלות שעות הטיסה החוקיות ע"י רוב החברות והתשלום הנוסף לטייסים עבור שעות נוספות מביא למצב שהטייסים טסים עייפים עד כדי שינה בטיסה. 

לידיעה המלאה 

 

האם בעתיד הקרוב יוכלו טייסים בטיסות מסחריות לטוס עד גיל 70 (?!). 

ועדות בין לאומיות הדנות בנושא גיל הפרישה מציינות שמחקרים רפואיים מראים שאין מניעה בריאותית להטיס מטוסים עד גיל 70 אם ההקפדה על בדיקות שיגרה נשמרת.     לידיעה המלאה 

 

והרי עיקר חדשות החודש

באדיבות שלמה אלוני 

בעולם 

26 ספטמבר – הושגה כשירות מבצעית ראשונית לפצצת קוטר קטן במטוסי F-15E של חיל האוויר האמריקאי. הפצצה הקלה החדשה מאפשרת לכלי טייס לשאת כמות גדולה יותר של חימוש מונחה מדויק ובכוונת חיל האוויר האמריקאי להצטייד ב-24,000 פצצות קוטר קטן עד לשנת 2015. גיחה מבצעית ראשונה בוצעה ב-5 אוקטובר בשמי עירק. 

26 ספטמבר – בואינג הודיעה על תחילת ניסויי תדלוק של מטוס התדלוק החדש KC-767. איטליה ויפן כבר הזמינו מטוסי KC-767 ובואינג מציעה את המטוס לחיל האוויר האמריקאי כתחליף למטוסי KC-135. 

17 אוקטובר – פייפר חשפה את הפייפרג'ט, מטוס מנהלים סילוני קטן. 

25 אוקטובר – טיסת בכורה למסוק התובלה הכבד החדש של צבא ארה"ב, CH-47F ראשון מייצור סדרתי. 

3 נובמבר – פילטוס תספק 19 מטוסי אימון PC-21 לאימון טייסי חיל האוויר הסינגפורי ולוקהיד מרטין נבחרה לספק שרותי אימון לעשרים שנה משנת 2008. 

נובמבר – בואינג הוכרזה כזוכה בתחרות CSAR-X, חיל האוויר האמריקאי מתכנן לרכוש 141 מסוקי HH-47. 

6 נובמבר – הולנד הודיעה על רכש 20 לייטנינג מנורתרופ גרומן. 

7 נובמבר – פדקס מבטלת הזמנת עשרה מטוסי מטען אירבס 380 ומזמינה 15 מטוסי מטען בואינג 777. 

9 נובמבר – החלה מסירת מטוסי F-16 לחיל האוויר הפולני. 

15 נובמבר – הולנד היא המדינה הראשונה שהאריכה השתתפות בתוכנית F-35 לשלב הייצור. 

22 נובמבר – מלזיה רוכשת שמונה מטוסי אימון ארמקי 339. 

27 נובמבר – דרום קוריאה הזמינה ארבעה מטוסי התראה ובקרה מדגם בואינג 737 למסירה משנת 2011. 

  

במזרח התיכון 

1 אוקטובר – EgyptAir הזמינה ששה מטוסי בואינג 737-800 נוספים למסירה משנת 2009. 

9 אוקטובר – Emirates הזמינה עשרה מטוסי מטען בואינג 747-8 למסירה משנת 2010. 

  

בישראל 

16 אוקטובר – תע"א תשתף פעולה עם מיטסוי בהסבת מטוסי בואינג 767-300 למטען. 

27 אוקטובר – תע"א זכתה לרישוי FAA להסבת מטוסי בואינג 747-400 למטען. 

5 נובמבר – אל על הודיעה על חכירת מטוס בואינג 767-300 למשך חמש שנים. 

19 נובמבר – אלביט תספק מערכות קסדה למסוק הסיור החמוש של צבא ארה"ב. 

26 נובמבר - נערך טקס חנוכת משכן המכללה הטכנולוגית בבאר שבע 

  

ידיעון מכון פישר מופץ בדואר אלקטרוני אחת לחודש.  בידיעון מידע על פעילויות המכון,
כנסים, אירועים, פרסומים חדשים וכן תקצירי חדשות בתחום התעופה.

עבור לתוכן העמוד