ידיעון מספר 2 - מאי 2005
 

שלום רב, 

  

ידיעון מכון פישר נועד לחזק הקשר בין המכון והציבור הרחב. בידיעון מידע על פעילויות המכון וחדשות נבחרות בתחומי החלל והתעופה. נשמח לקבל תגובות והתייחסויות. 

  

ביוזמת מכון פישר הוקם החודש האיגוד לקידום תעשיות התעופה והחלל הישראליות . הקמת האיגוד על ידי ראשי תעשיית התעופה והחלל הישראלי (תע"א, רפא"ל, ואלביט) מהווה ציון דרך ועשויה לשפר את מעמדה הבינלאומי של התעשייה הישראלית. (ראה ידיעה נפרדת) 

  

קריאה מהנה,

                                                                       עורך ומפיק: עמוס כהן

 

אירועים מתוכננים

 

 כנס בינלאומי בנושא : לוחמה אווירית כנגד גרילה וטרור  יתקיים ביום ג' 31 במאי בבית חיל האויר. בכנס ירצו מפקדים בכירים מחיל האויר ומנהלים מהתעשיות הביטחוניות העוסקים במו"פ וכן קצינים בכירים מהודו, ארה"ב ובריטניה וחוקרים ממכון ראנד בארה"ב שיסקרו את לקחי מלחמות הודו – פקיסטן, קשמיר ואת המערכות האוויריות של ארה"ב במלחמות אפגניסטן, עירק ועוד.   

ההרשמה לכנס הסתיימה.

  

  

מחקר על תקיפת "הליברטי" במלחמת ששת הימים 

השופט אל"מ (מיל') אלן ג'יי קריסטול, טייס לשעבר בזרוע האוירית של חיל הים האמריקאי, שחקר ופרסם ספר על פרשת הליברטי (אונית ביון אמריקאית אשר הותקפה בשוגג במהלך מלחמת ששת הימים על ידי חיל האויר הישראלי)  יציג את עבודת המחקר שעשה. האירוע יתקיים ביום חמישי 2 ליוני 2005 משעה 14:00 בבית חיל האויר. עלות השתתפות בכנס לכיסוי ההוצאות 25 ש"ח. להרשמה  נא להתקשר למזכירות המכון.

 

מטוס ח"א מעל הליברטי (ראה חץ כחול) 

 

תמונת הנזקים שנגרמו לליברטי 

לתמונות נוספות הקש כאן 

הערות: את תקרית הליברטי חקרו 10 ועדות חקירה רשמיות.  

במחקרו של אלן ג'יי קריסטול הוא ראיין יותר מ 500 אנשים ואסף יותר מ 3000 מסמכים, כולל הדוחות של ה CIA  ושל זרועות הצבא.מטרת הספר שכתב היא לענות לשאלה : "האם ידעו הישראלים שהם תוקפים אוניה אמריקאית"

 

 

 

 

חדש במכון 

 

ישיבת דירקטוריון מכון פישר 

ישיבת דירקטוריון המכון התקיימה ביום  ב' 2 למאי. 

 

בישיבה דווח על פעילות המכון במחצית הראשונה של 2005 ועל תכנית הפעילויות למחצית השנייה של השנה.   

 

סוכם להכין נוהל מסודר אשר יפרט את יחסי הגומלין בין החוקרים המבצעים מחקרים עבור המכון ובין המכון.

 

יו"ר המכון עדכן את הדירקטוריון בשמות הדירקטורים שהסכימו וביקשו להאריך את חברותם בדירקטוריון לתקופה נוספת של 3 שנים. (בישיבת הנהלת עמותת חיל האויר שהתקיימה ב 15 למאי אושרה הארכת כהונת הדירקטורים הנ"ל לתקופה נוספת)

 

 

פרסום חוברת כנס הפנטום 

חוברת סכום כנס "תרומתו של מטוס הפנטום לתפיסה המבצעית של חיל האויר" הופצה והועלתה לאתר מכון פישר. החוברת כוללת בנוסף להרצאות שניתנו בכנס גם ניירות עמדה שנכתבו על ידי רן פקר וגדי רכס. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"חדש בחלל"  

המרכז לחקר החלל של מכון פישר החל לפרסם ידיעון דו שבועי ובו חדשות בנושאי חלל. המידעון יכלול חדשות בנושאים: שיגורים, מדיניות חלל, ביטחון חלל, ישראל והחלל ועוד. הידיעון יופץ בדוא"ל למקבלי ההחלטות בתחום החלל בישראל. עורך את הידיעון מר טל ענבר, חוקר בכיר במכון פישר. ניתן להירשם לקבלת הידיעון באתר מכון פישר.

 

חדש בספרייה 

מחלקת הטיס של הפלמ"ח  עודד מרום (ניתן לרכוש במשרדי עמותת חיל האויר)  

זהות אירופית חדשה בתחומי הביטחון – עוזי עילם 

בעט ברזל – חסדאי יעקב 

חיי – גולדה מאיר 

מהפכים - מסה בענייני מדינה – שוויצר אברהם  

בשדות פלשת 1948 – אורי אבנרי 

על הגובה / סיפורי אויר וקרבות אויר – נאור מרדכי 

ארצו של אדם – סנט-אגזיפרי אנטואן 

מבנה מיקרוסקופי של נוצות ציפורים בישראל -  ג'ודי שמעון 

חיים מן האפר – הרשלום אברהם

 

 

International Space Directory and Industry Source Book 2005  - Space News International  

The Road to the 707 – The Inside Story of Designing the 707  - William H. Cook 

The Naval Aviation Guide -   Naval Institute Annapdis

Building a Weapons of Mass Distraction Free Zone in the Middle East -  United Nation (UNIDIDR)

 

 

חדשות תעופה וחלל 

 

הוקם האיגוד לקידום תעשיות התעופה והחלל הישראליות 

ביוזמת המרכז לחקר החלל של מכון פישר התאגדו התעשיות המובילות בארץ בתחום התעופה והחלל: התעשייה האווירית, אלביט מערכות ורפא"ל והקימו את האיגוד לקידום תעשיות התעופה והחלל הישראליות- – ASII

 Aeronautics & Space Industries of Israel    

תעשיות ישראליות נוספות הפועלות בתחום זה צפויות להצטרף במהלך החודשים הקרובים. מטרת האיגוד היא לחזק את מעמדה של התעשייה הישראלית העוסקת בתחומי האוויר והחלל בקרב איגודים מקבילים בעולם בכלל ובאירופה בפרט, ולסייע בשילוב גופי המחקר והפיתוח של התעשיות הישראליות בתוכניות מקבילות בעולם.  נשיאות האיגוד תעבור ברוטציה בין מנכ"לי שלוש החברות המייסדות. בשנתיים הקרובות ישמש כנשיא האיגוד מר משה קרת, מנכ"ל התעשייה האווירית, אחריו ישמש בתפקיד מר יוסי אקרמן, מנכ"ל אלביט מערכות ולאחר מכן אלוף מיל. ידידיה יערי, מנכ"ל רפאל. יורם אילן-ליפובסקי (אל"מ מיל.), ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר נבחר לתפקיד מזכיר האיגוד. 

 

דחייה נוספת בשיגור מעבורת החלל דיסקאברי 

ראש נאס"א החדש, מייק גריפין, הורה על דחייה משמעותית במועד השיגור של מעבורת החלל דיסקאברי. תאריך השיגור של ה – 15 במאי הוזז אל חודש יולי, וחלון השיגור יפתח ב – 13 ביולי וימשך עד ה 31 בו. תהיה זו משימתה המאוישת הראשונה של המעבורת החלל מאז אסון קולומביה ב – 1 בפברואר 2003. משימת המעבורת דיסקאברי מוגדרת משימת ניסוי, והיא נועדה לבחון שינויים רבים בתחום בטיחות החללית והצוות. דחיית השיגור תאלץ את נאס"א להוריד את המעבורת מכן השיגור  

ולהחזירה אל בניין ההרכבה, פעולה  

 הגוזלת מספר ימים ועולה מיליוני דולרים. 

 

 

מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל 

www.fisherinstitute.org.il 

רחוב ז'בוטינסקי 15 ,  ת.ד. 303 ,  הרצליה   46103
טלפון:  09-9510260    פקס  : 09-9510261 

להערות / שאלות והצעות נא הקש כאן

עבור לתוכן העמוד