ידיעון מספר 95 - פברואר 2017

ידיעון מכון פישר ינואר-פברואר 2017 

מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל מהווה פלטפורמה ייחודית למחקר, דיון והחלפת רעיונות בתחומי התעופה והחלל בישראל. מקום מפגש לכל מי שיד לו בתחומים אלה.

שנת העבודה 2017 מציבה אתגר משמעותי מאד בפני מכון פישר וצוות החוקרים. המכון הפועל בסיוע תרומות מחו"ל ותמיכת תעשיות החלל והתעופה בישראל נקלע למצוקה תקציבית עקב אובדן תרומות וסיוע מארה"ב.
פתחנו את שנת 2017 עם כנס החלל הבינלאומי ה- 12 על שם אילן רמון שמומן כולו על ידי סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע כשהמכון מסייע לגיבוש תוכנית הכנס וארגון הפקתו.

האתגר התקציבי ומקורות המימון דורשים מאתנו יצירתיות , נכונות להתנדב ולעשות הכל לשימור הידע  הניסיון ולהמשיך
להיות במה מיוחדת שאין בילתה בתחומי התעופה והחלל בישראל. לא נחסוך מאמצים לחפש משאבים בחו"ל כמו גם בקרב ידידינו בתעשייה כדי  לממש את התוכנית השנתית 2017 במלואה.

בברכת חג אילנות שמח
 
תא"ל (מיל) אברהם עשהאל
מנכ"ל המכון

 

המרכז לחקר הכח האווירי

 

לרשום ביומן:  הכנס השנתי לעוצמה אווירית
התחלנו לתכנן את הכנס השנתי לעוצמה אווירית שיתקיים ביום חמישי 4 במאי. בחלקו הראשון של הכנס נעסוק בנושאים הקשורים למלחמת ששת הימים והלקחים הרלוונטים לימינו אנו, זאת בהגיענו ליובל החמישים למלחמה ולמבצע "מוקד" שפתח אותה. לאחר מכן יעסוק הכנס במשמעות כניסתו של חיל האוויר לעידן הדור החמישי, דיון שהחל בכנס השנתי הקודם, לקראת הגעתם של מטוסי ה"אדיר" הראשונים והופך מעניין ומרתק יותר עם תחילת צבירת ניסיון בחיל האוויר הישראלי.  

 

המרכז למחקר החלל והכטמ"מ

 

 
כנס החלל הבינלאומי על שם אילן רמון נערך זו הפעם השתים עשרה
הכנס שנערך לאחרונה, ריכז מספר שיא של דוברים בכירים מהארץ ומהעולם. ראש נאס"א הפורש בולדן, מנכ"ל סוכנות החלל האירופית וורנר, נשיא סוכנות החלל הצרפתית לה גאל, נשיא סוכנות החלל האיטלקית בטיסטון, וראש תחום המשימות המדעיות בסוכנות החלל ההודית, טאפאן מיסרה, הציגו את הפעילות המדעית של סוכנויות החלל שלהם.

תעשיות חלל מהעולם שנטלו חלק בכנס כללו את חברת ספייס אקס, וירג'ין גלאקטי ורוקט פליין. מיזמי חלל חדשניים מישראל הוצגו בכנס, ומקומו של פיקוד החלל  של חיל האוויר האמריקאי לא נפקד - מפקד הפיקוד, גנרל ריימונד, השתתף בכנס ודיבר על אתגרים להפעלת כוח בחלל.

סדנאות שנערכו ביום הכנס השני עסקו בניטור ימי מהחלל, באתגר הקיימות בחלל בעידן הלוויינים הקטנים והקונסטלציות, וכמו כן התקיימה בפעם השנייה סדנה בשיתוף ארגון Space Generation.
הרצאות הכנס יועלו בקרוב לאתר מכון פישר בקישור הבא. 

מושב מיוחד בנושא סייבר וחלל בהובלת מכון פישר
במסגרת כנס "סייברטק 2017", התקיים לראשונה מושב ייעודי בנושא סייבר וחלל. המושב אורגן על ידי מרכז החלל של מכון פישר, והוצגו בו ארבע הרצאות - הרצאה על תיחום הנושא והמשגה של אירועי סייבר בחלל הועברה על ידי ראש מרכז החלל במכון. הפן המשפטי של ביטחון וסייבר בחלל הוצג על ידי עורכת הדין דב האוסן כוריאל, וההיבטים הטכנולוגיים הוצגו על ידי - מצד מערכות הקרקע, אמיר פז ממפעל מבת חלל, והפתרונות ההגנתיים, ניב דוד מאלתא.

 

המרכז למחקר תעופתי

 

מטוס של חברת אייר קנדה שהיה בדרכו מטורונטו לתל אביב נחת בלונדון. הטייס הכריז על מצב חרום במטוס וביקש לנחות בהיתרו מאחר שבמטוס נמצא "נוסע אלים" – Unruly passenger. 
נוסעים אלימים ודרכי הטיפול בתופעה הינם הנושא של "סימפוזיון סביב שולחן עגול" שייערך בשבוע הבא (יום ד'  22/2/2017 לפני הצהריים) ביוזמת איגוד הטייסים הישראלי, הנהלת אירגון IATA  בישראל ומכון פישר. בסימפוזיון ינתחו את התופעה ויוצגו דרכי ונוהלי טיפול בה בארץ ובעולם, 

 

חדש במרכז המידע

 

חדש בספרייה הדיגיטלית
בד"ח מטוס הצוקית -   קישור
ספר המטוס קורנס  -   קישור 

 

40 לאבירי הזנב הכפול 1976-2016 - חיל האוויר
השחף 1975-2016 בחיל האוויר
55 שנה לטייסת העמק - 109 במאה ה 21 
הערכה אסטרטגית לישראל 2016-2017 - קישור לקובץ  PDF 
How were German air force resources distributed between different fronts in the years 1941 to 1943 and what are the implications of this case study for understanding the political economy of the period  קישור למסמך
 
 
 

 

קישור לסרט סיפור נפילתו בשבי של יונתן אטקס שנוסף לספרייה הדיגיטלית.
יונתן טס על מטוס מוסטאנג לתקיפה על מוצבי ראס נצרני בסיני, הופל באש נ"מ כאשר חיפה על חילוץ בני פלד, ונלקח בשבי המצרי. 

 

למסירה - ביטאוני חיל האוויר ישנים
בספריית מכון פישר הצטברו עודפי גיליונות של ביטאוני חיל האוויר משנים קודמות.  מי שמעוניין מוזמן לפנות לעמוס כהן

 

                                          מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"

 

המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
THE ISRAELI AIR FORCE

 

מרשים

 

מטוס הבואינג 737 הוא מטוס הנוסעים צר הגוף הנפוץ ביותר בעולם, הוא מורכב במפעלי ההרכבה של חברת בואינג ב Renton . קצב הייצור שלו כיום כ 42 מטוסים כל חודש ובמהלך  2017-2018 יוגדל קצב הייצור בהדרגה ויגיע ל 52 מטוסים בחודש. סרטון קצר של 3.5 דקות מראה את תהליך הייצור.  מכניסת גוף המטוס למתקן ההרכבה לוקח 10 ימים לסיים את הרכבתו.
קישור לאתר RENTON PRODUCTION FACILITY 
 

 

Send to friend

 


עבור לתוכן העמוד