ידיעון מספר 93 - נובמבר 2016

ידיעון מכון פישר נובמבר 2016
 

 

 

המרכז למחקר תעופתי

 

 

קישור להרצאות ותמונות מהכנס 
 
סכום הכנס הבינלאומי השנתי לתעופה האזרחית 
 
הכנס הבינלאומי השנתי  לתעופה האזרחית נערך במכון פישר ב-16 בנובמבר עם שותפינו: רשות התעופה האזרחית, רת"א ורשות שדות התעופה, רש"ת. לכנס נרשמו יותר מ- 300 משתתפים; אולם המליאה היה מלא עד אפס מקום, וכך גלשנו אל כיתת מועדון הטייסת שם הוקרנו ההרצאות במעגל סגור. 
 
הכנס נפתח על ידי שר התחבורה, ח"כ ישראל כץ שנדרש לאקטואליה בקריאתו  לחברת אל על להפסיק את הטרגדיה ולחזור לפעילות מלאה תוך משא ומתן עם ציבור העובדים.
 
הכנס כלל שלשה מושבים:

המושב הראשון עסק במשמעויות השימוש באוטומציה בעולם התעופה בכלל ובתאי הטייסים בפרט. 
המושב השני עסק בנושאי פיקוח טיסה ובקרה אווירית. 
המושב השלישי  כינס את שלושת מנהליהן של חברות התעופה הגדולות בארץ  ועסק בלקחי שלוש שנות הסכם "שמיים פתוחים", ובתכניות לעתיד על פי כיווני ההתקדמות של התעופה האזרחית, צרכניה ולקוחותיה.  
 
 

 


 

המרכז לחקר הכח האווירי

 

 
 
המערכה האווירית נגד החליפות האיסלאמית
נתונים שסיפק משרד ההגנה האמריקאי נכון לתאריך 17 לנובמבר 2016: 
 

חברות הקואליציה ביצעו 16,291 תקיפות (10,469 בעיראק ו – 5,822 בסוריה). חיל האוויר האמריקאי נשא בעיקר הנטל בבצעו 12,633 תקיפות. חילות האוויר של אוסטרליה, בלגיה, אנגליה, קנדה, דנמרק, צרפת, ירדן, הולנד, ערב הסעודית, טורקיה והאמירויות השתתפו גם הם בתקיפות.  מספר הגיחות שבוצע מתחילת המערכה ועד התאריך המצוין הוא 125,454, בממוצע בוצעו 41 תקיפות ביום. ואלה המטרות שהותקפו: .  קרא עוד
 
 

 


 

המרכז לחקר חלל וכטמ"מ

 

השתתפות מכון פישר בכנס הכלים הבלתי מאוישים UVID 2016
ראש המרכז לחקר חלל וכטמ"מ - טל ענבר, הרצה בכנס הכלים הבלתי מאוישים על שינוי איומי הייחוס המבצעיים בעולם כלי הטייס המאוישים מרחוק. בהרצאה הועלו מספר תרחישים להפעלה עוינת של כלים לא מאוישים, לרבות התנקשות באישיות מאובטחת, ציתות אלקטרוני ושימוש בכלים חמושים במגוון תרחישים ומתארים מבצעיים.

 

הקורמורנט  הוא מטוס ללא טייס שמאפשר לכוחות הצלה/צבא לשלוח אספקה לאיזורים בעייתיים שהליקופטר לא יכול להגיע אליהם.  הרוטורים שלו מוגנים על ידי גוף המטוס. הכלי אינו יציב כי הוא בנוי על רוטורים קטנים יחסית ולכן החברה פיתחה מחשבים מיוחדים לייצוב כלי הטיס. המטוס אמור לטוס בין בניינים או בין הרים ולדעת להסתדר עם "מכות רוח" חזקות ופתאומיות. בתהליך יצירתו נרשמו פטנטים רבים לחב' אורבן אירונאוטיקס הישראלית מיבנה.
  קרא עוד  

 

האסטרונאוטים שהו בחלל 32 ימים וקבעו שיא סיני חדש של שהייה בחלל. האסטרונאוטים ביצעו מחקרים ועבודות טכניות בתחנת החלל הסינית טיאנגונג 2 ובסיום המשימה נעלו את תחנת החלל וחזרו לכה"א בקפסולה שנזון 11 שנחתה בהצלחה בצפון סין, על גבול מונגוליה.
  קרא עוד  

 

במהלך מסע הבחירות שלו, התייחס טראמפ לנושא החלל בכלל, ותפקודה של נאס"א בפרט. הוא הביע מחויבות "להמשך ההובלה של ארה"ב בחלל" , אבל במקום מחקרים על כה"א הוא רוצה למקד את הפעילות בחקר החלל העמוק. ביטול תכנית מדעי כדור הארץ של נאס"א תואם את האינטרסים של פוליטיקאים רפובליקנים הממומנים על ידי אלי נפט, שמעוניינים להסתיר הוכחות להתחממות כדור הארץ.
  קרא עוד  

 

למשגר האירופי אריאן 5ES יש יכולת מוערכת להעלות למסלול LEO  מטען במשקל של 21 טון. עד כה נעשה שימוש במשגר להעברת מטענים לתחנת החלל הבינלאומית וזו הפעם הראשונה בה שוגרו בעזרת המשגר לווייני גלילאו המשמשים את מערכת הניווט הלווייני האירופית. השיגור בוצע מבסיס החלל בגיניאה הצרפתית
  קרא עוד  

 


 

חדש במרכז המידע

 

סיפורו של חי יששכרוב 1903-1949. חי נולד בסמרקנד (באוזבקיסטן)  ועלה לארץ בגיל 10. היה בין מקימי המחנות העולים, עבד בפרויקט החשמל בארם נהריים והיה יד ימינו של רוטנברג. היה מראשי הרכש וממקימי חיל האוויר. מונה על ידי בן גוריון למנהל מחלקת חיל האוויר במשרד הביטחון.
  קרא עוד  

 

אילון מאסק - היזם של Tesla, SpaceX, Paypal  
סאדם חוסיין פוליטיקה של נקם - סעיד אבוריש
אשת הטייס שנעלם - צור שיזף
תמונת הבטיחות לשנת 2015 - רשות התעופה האזרחית
סיפור שמתחיל בסוף - ארד תמי
ורטיגו - רן גורן
הטקטיקה של הפעלת אש מסייעת בקרב: התפתחות ולקחים - הכט עידו
U.S. Marine Corps Aviation Since 1912 - Peter B. Mersky
Skyraider The Douglas A-1 "Flying Dump Truck" - Rausa Rosario
  קרא עוד  

 

הפרסום כולל נתונים על נושאי הבטיחות בישראל ובעולם וכן סקירה על פעילות רת"א במהלך שנת 2015.
  קרא עוד  

 

                                          מצגות חדשות באתר "חדש בחלל"

 

<!--[if !mso]--> <!--[endif]-->
<!--[if !mso]-->
<!--[endif]-->
המצגת מתארת את התפתחות תעשיית החלל ההודית ואת הפרויקטים העיקריים שלה.
 
  למצגת  
<!--[if !mso]-->
<!--[endif]--><!--[if !mso]-->
<!--[endif]-->
המצגת מתארת את הפעילות והקשיים בכריית
 מחצבים מאסטרואידים
 
  למצגת  
<!--[if !mso]-->
<!--[endif]-->

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
  קרא עוד  
THE ISRAELI AIR FORCE

 

גיליון חינם של טבע הדברים
מתנה לקוראי ידיעון מכון פישר - גיליון היכרות בחינם  של המגזינים המובילים: "טבע הדברים" וילדי טבע הדברים".   מגזין "טבע הדברים" פונה לבני 13 ומעלה ומגזין "ילדי טבע הדברים" הפונה אל בני 5-12.
להזמנת הגיליון הקש כאן 

 

 

עבור לתוכן העמוד