ידיעון מס' 90 - יוני 2016

ידיעון מכון פישר יוני 2016

 

יום העיון השישי - "דרך הנשר בשמים" אשר עסק במורשת חיל האויר ושיתוף הציבור בשימור הציפורים התקיים בהצלחה ב 26 במאי 2016.   קישור למצגת יום העיון ,   קישור לסרטי הרצאות הכנס  ביוטיוב. צפו ב צילום זמן אמת של קן החיוויאי   (שאוהב לאכול נחשים)
  לתכנית הכנס  

 

חדשות המרכז למחקר תעופתי

 

כנס התעופה האזרחית הבינלאומי השנתי התשיעי
אנו עוסקים בהכנות לכנס התעופה האזרחית הבינלאומי השנתי התשיעי שיערך ב 16 בנובמבר. הכנס מאורגן בשיתוף פעולה הדוק עם רת"א ולראשונה, גם עם רש"ת.  הנושאים המרכזיים שבהם נדון ועליהם נשמע בכנס הקרוב יהיו אוטומציה בתעופה:  במטוסים, בבקרה, בפיקוח וסוגיות עולמיות ואזוריות של שליטה, בקרה ופיקוח.
אנו מתכוונים לקיים במהלך הכנס פנל של מנהלי חברות תעופה מהארץ ומהעולם שידון בניסיון של שלוש שנות 'שמים פתוחים' בארץ. וכמובן, לא ייעדר מקומו של עדכון בנושא סטטוס התשתיות בארץ שעד מועד הכנס בנובמבר יעבור כמה וכמה עדכונים.

 

תשתיות לתעופה האזרחית - עדכון
אחרי שהצגנו בוועדת הכלכלה של הכנסת ופרסמנו בתפוצה גדולה את הצעתנו להקטין את שטחו של שדה דב ולהשאירו פעיל, הפצנו גם נייר עמדה שקורא לממשלה למנוע את חיסול ענף התעופה הקלה בארץ. הנייר מביא מספרים המבהירים באופן חד משמעי את הצורך בשמירה על בתי הספר לתעופה בארץ כי שם גדלים דורות העתיד של טייסי החברות המסחריות הגדולות. מספר הטייסים יוצאי חיל האוויר המצטרפים לחברות התעופה נמצא בירידה ומרבית הטייסים החדשים מגיעים מבתי הספר האזרחיים לטיסה.
לאחרונה, בעקבות פרסום הצעותינו, הצטרפה גם העיר תל-אביב וראשה, מר רון חולדאי, למאבק להשאיר את חלקו המבצעי של שדה דב פעיל. פרסמנו מכתב תמיכה בכוונתו זו. גם בכנסת, בניצוחו של ח"כ איציק שמולי, מתארגנת תמיכה בחקיקה שתמנע את סגירתו של שדה דב.

 

בשבוע שעבר נערך בארה"ב טקס הגלילה של המטוס הראשון שיוצר עבור חיל האויר הישראלי. אנחנו מברכים את חיל האוויר והמדינה לרגל האירוע הזה. ישנם דיבורים ורחשים מכל הכיוונים המטילים ספק בצורך להצטייד בכלי המפואר הזה.
בראיון רדיו טענתי שמדינה שמתגאה בהיותה מפלסת וסוללת דרכים כחלוצת היי-טק, עם צבא וחיל אוויר שהם פסגת ההיי-טק לא יכולה להשתרך מאחור ולהסתפק בפחות מהטוב ביותר ומהמתקדם ביותר. ובזירה הרותחת שלנו צריך לשמר יכולות שתהיינה תמיד מעל ומעבר. התקלות שמתגלות במטוס המופעל על ידי המארינס הן טבעיות למטוס חדש, והן יתוקנו כך שכאשר המטוס יכנס לשרות מבצעי בח"א הוא יעבור את מחלות הילדות ויהיה מטוס משובח.
  קרא עוד  

 

חדשות המרכז לחקר חלל וכטב"מ

 

מטוס האדיר כמערכת מודיעין
מנכ"ל המכון, תא"ל (מיל.) אברהם עשהאל,  הרצה במסגרת אירוע של המרכז למורשת המודיעין על ההיבטים הייחודיים של מטוס ה"אדיר" בנושאי מערכות איסוף מתקדמות ביותר. בדבריו התייחס עשהאל ליכולותיו של המטוס להחליף
במתארים מסוימים מטוסי משימה, מאוישים ובלתי מאוישים כאחד. העניין הציב על סדר היום את הצורך לפתח שיח מודיעיני ומבצעי חדש בין חיל האוויר לכלל צה"ל.  

 

ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, טל ענבר, הרצה בכנס השנתי  העוסק בהגנה מפני טילים, שנערך בראשון לציון ב - 27.6.2016. ענבר הרצה על מגמות בתוכנית הטילים הבליסטיים של קוריאה הצפונית, והציג ניתוח של הטיל החדש שנוסה במדינה זו בשבוע שעבר. ענבר הדגיש גם את הקשרים בין איראן לקוריאה הצפונית, בתחומי הטילאות השונים. מחקר ראשוני וניתוח טכנולוגי אסטרטגי של הטיל החדש, יהיה זמין בקרוב ויועלה לאתר המכון.  
  לאתר הכנס  

 

חדשות המרכז לחקר הכח האוירי והעימות האסימטרי

 

בעקבות תחקיר ערוץ 10 על תאונת מסוק הקוברה - אפרים סגולי
ערוץ 10 הציג בתכניתו "המקור" תחקיר תאונה קטלנית במסוק צפע שאירעה בשנת 2013. בתאונה נהרגו שני טייסי מילואים, נועם רון וארז פלקסר. התכנית תיארה חיל אוויר רשלן, מטייח, חסר אחריות שבניגוד לתדמיתו איננו יודע לתחקר את עצמו באופן מקצועי. בעקבות התכנית החל שיח ער ברשת החברתית של טייסי הצפע, עליה אני נמנה.
אני חש, כפי שלא מעט מעמיתי חשים, שלא פעם כאשר נציגי משפחה שכולה מתקשים לקבל את רוע הגזרה ודורשים תשובות לשאלות קשות מאד ממפקדי החיל, נוצר מתח וחיכוך ואז גם  נאמרים לעיתים דברים המובנים היטב בקרב קהילת הטייסים והטכנאים אולם יכולים להיתפס בצורה שונה לחלוטין  על ידי עמך, לדוגמה המשפט הקשה: "ברגים מתעופפים באוויר".  פיקדתי על טייסת צפע ועל בסיס בו טסו שתי טייסות צפע וזו לא הייתה האווירה והתרבות.  אני מצטרף לדעה שיש צורך וחובה לנהל תהליך רגיש מאד מול המשפחות ולקבל את ההצעה לתחקר גם את התהליך מול האמא הדואבת וכמובן לאמץ את ההערות הנכונות שעלו בתחקיר.

 

חדש במרכז מידע

 

ספרים חדשים:
 
 דקוטה תהליכים רגילים
  ספר הטייס להליקופטר  S-58
"מסלול טוקיו"   - כתבה עיתונאית על  מסלול ליד קיבוץ מעברות בו פעלה טייסת 101 במהלך מלחמת השחרור 
CASSINI Teacher Guide
China National Space Administration 
Flight Manual Performance Data USAF Series: C-47    
Cours Descriptif et de Fonctionnement De L'helicoptere Alouette 2 SE. 3130  
Alouette 2
The New S-55 Utility Helicopter 
Jeppesen Airway Manual  
Boeing 737 Panel Description
CONSOL A Radio Aid Navigation  
 
חדש בספרייה הדיגיטלית  

 

הועלה לספרייה הדיגיטאלית ספרו של אבירם ברקאי -  בשם שמים - טייסת "האחת" במלחמת יום הכיפורים . הספר מתאר את הווי טייסת 201 במלחמת יום כיפור, הטייסת איבדה במלחמה ארבעים אחוז מלוחמיה - 21 אנשי צוות אוויר נהרגו או נפלו בשבי.  ניתן להוריד את הספר בפורמט PDF או לקרוא באתר. 
  לקריאת הספר  

 

הועלה לספרייה הדיגיטלית ספרו של איתי אילנאי:    669 - סיפורה של יחידה מיוחדת . הספר מתאר את הקמתה והתפתחותה של יחידת החילוץ האווירי של חיל האויר. ניתן להוריד את הספר בפורמט PDF או לקרוא באתר. 
  לקריאת הספר  

 

הועלה לספרייה הדיגיטלית ספרו של יהודה מנור:  הטייסת שהמריאה מהשואה   . הספר מתאר את קורותיהם של 22 טייסי חיל האויר פליטי מלחמת העולם השנייה, רובם ניצולי גטאות שהתנדבו לקורס טייס בצ'כיה בשנת 1948 בו אומנו לקראת שרותם בחיל האויר. ניתן להוריד את הספר בפורמט PDF או לקרוא באתר. 
  לקריאת הספר  

 

הועלה לספרייה הדיגיטלית ספרם של אילן כפיר ודני דור:  כיפת ברזל והאנשים שעשו את הבלתי ייאמן  . הספר מתאר את תהליך פיתוחה של כיפת ברזל ואת הקשיים וההתנגדויות הרבות עליהם נדרשו להתגבר מפתחי מערכת ההגנה הייחודית והמצליחה. ניתן להוריד את הספר בפורמט PDF או לקרוא באתר. 
  לקריאת הספר  

 

הופצו והועלו לאתר ידיעונים  "חדש בחלל"   מס' 68,67        קישור לידיעונים  
 

 

                                           מצגות שעודכנו באתר "חדש בחלל"

 

המצגת מגוללת את תולדות חייו ומסכמת את תרומתו לעולם התעופה בימיה הראשונים
 
  למצגת  
המצגת מסבירה את הקשיים בהם מתמודדים האסטרונאוטים השוהים בחלל תקופות ארוכות
 
  למצגת  

 

מנוי שנתי במחיר מיוחד למגזין Popular Science ישראל.
Popular Science  הוא מגזין אמריקאי מתורגם והוא מקור המידע העיקרי לגבי חידושים מדעיים, טכנולוגיות מתקדמות והמון גאדג'טים.הירחון עוסק בפריצות הדרך הטכנולוגיות האחרונות בתחומים שונים, החל ממכשור אלקטרוני, מכוניות, טכנולוגיות בנייה, חלל, מחשבים, צבא תעופה ועוד... הירחון מהנה, מעשיר את הידע, מגרה את הדמיון ומציג את משמעותם של החידושים עבור הקורא. מבצע מיוחד לקוראי ידיעון מכון פישר: מנוי שנתי ב350 ₪ +שני גיליונות קודמים מתנה (במקום 430 ₪ לשנה). להזמנות :1-700-709-309  sales@popsci.co.il

 

ספר מהודר המתאר את מבנה חיל האויר (200 עמודים) עם צילומי מטוסי חיל האויר, תיאור מבנה חיל האויר על יחידותיו ומשימותיו וסיפורי מבצעים שונים.  כתיבה וצילומים - עופר צידון, בהוצאת מכון פישר וישראל דיפנס.
ניתן לרכוש את הספר במזכירות מכון פישר טל. 09-9510260.  
מחיר 150 ש"ח + דמי משלוח 18 ש"ח. 
 
  קרא עוד  
THE ISRAELI AIR FORCE

 

 

עבור לתוכן העמוד