חדש בחלל נס' 65 - 5 במאי 2016

 
חדש בחלל מס' 65  - 5 במאי  2016
 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

אנו רוצים ללכת צעד קדימה, לבנות להקת לוויינים המדברים בינם לבין עצמם כמו תכנית סמסון של הטכניון הכוללת להקה של שלושה לוויינים, אבל הפעם מדובר על להקה גדולה, של עשרות לוויינים המדברים לא רק בינם לבין עצמם אלא גם עם להקות אחרות" אומר פרופ' אשד.
  קרא עוד  

 

סוכנות החלל ההודית תפתח את טכנולוגיות RLV - Reusable Launch Vehicle באמצעות ניסוי טיסה על-קולי, במערכת הינע חדשה – scramjet. ואילו עמיתיהם הסינים הודיעו כי בכוונתם לנצל את החלל ביעילות ותוך חסכון כספי, ולכן גם הם יפתחו כלי לשיגור רב פעמי 
  קרא עוד  

 

ספייס איקס צייצה בטוויטר שהיא מתכננת לשלוח חללית דרגון למאדים "לכל המוקדם ב-2018". המשימה לא תהייה מאוישת ותתבסס על הצעה שפיתחו חוקרי נאס"א למשימת מחקר מדעית שתנצל את יכולתה של החללית לנחות באמצעות מנועים רקטיים על כוכב הלכת האדום. 
  קרא עוד  

 

סין מתכננת לשגר למאדים רכב שטח כדי לחקור את כוכב הלכת האדום, כך נמסר במסיבת עיתונאים של בכירי סוכנות החלל הסינית ביום שישי. המטרה היא לשגר את החללית בסביבות שנת 2020. ..."מה שאנחנו רוצים להשיג הוא לשגר חללית למסלול סביב מאדים, נחיתה ופריסה של רכב שטח במשימה אחת"
  קרא עוד  

 

חברת NTT DATA  ו - מרכז החישה מרחוק של יפן הודיעו שמערכת המפה הדיגיטלית התלת מימדית שלהם מכסה את כל העולם ברזולוציה של 5 מטר. המערכת מבוססת על כ 3 מליון תמונות לוויין שצולמו על ידי מערכת ALOS של סוכנות החלל היפנית. המערכת שהחלה לפעול ב 2014 הגדילה בהדרגה את הכיסוי וכיום מכסה את כל העולם.
  קרא עוד  

 

טלסקופ החלל ג'ימס ווב הוא מחליפו של האבל ועם ביצועים גבוהים בהרבה מאלו של האבל. הוא מתוכנן לשיגור ב 2018 . המראה של הטלסקופ בנויה מ - 18 מראות קטנות, בגודל של שולחן, במשקל של 20 ק"ג כל אחת המחוברות וניתנות לכיוונון בעזרת מנועים חשמליים.
  קרא עוד  

 

בשבוע שעבר שיגרה הודו את לוויין הניווט השביעי והאחרון של מערכת ה- GPS האיזורית המכסה את הודו וסביבתה.  המערכת נקראת IRNSS
 Indian Regional Navigation Satellite System 
לאחר סיום בדיקות המערכת תוכרז המערכת כמבצעית.
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

טלסקופ החלל האבל גילה חבר חדש במערכת השמש – ירח קטן שחג סביב כוכב הלכת הננסי מאקה-מאקה, שנמצא בחגורת קויפר בשולי מערכת השמש. הגילוי מציב את מאקה-מאקה, שעד כה נחשב יוצא דופן מכיוון שלא היה לו ירח ידוע, בשורה אחת עם שאר כוכבי הלכת הננסיים במערכת השמש החיצונית – פלוטו, האומיה ואריס, שלכולם יש ירחים.
  קרא עוד  

 

ייתכן שהלכלוך הנראה על פני הירח אירופה הוא מלח ים פשוט, ממש כמו זה שבאוקיינוסים של כדור הארץ, אלא שהוא צרוב מקרינה. בניסוי שנערך במעבדה בה דימו את תנאי הסביבה הקשים באירופה. הניחו דגימות של מלח שולחן רגיל בתא ריק מאוויר, קיררו אותן בשיטות קריוגניות ושטפו אותן באלומות אלקטרונים. המלח קיבל צבע חום צהבהב ומאפיינים ספקטרוסקופיים דומים למאפיינים של הלכלוך החום של אירופה.  
  קרא עוד  

 

אף פעם אי אפשר לדעת איזה אוצר מסתתר במרתף. מסתבר שלפני כשנה התגלה כי פלטת זכוכית אסטרונומית מאוסף "קרנגי" מציגה את העדות הראשונה אי פעם לקיום מערכת פלנטרית מחוץ למערכת השמש שלנו, בלא שהאסטרונומים יפענחו זאת. 
  קרא עוד  

 

 

המצגת מסבירה את הקשיים בהם נתקלים האסטרונאוטים השוהים בחלל תקופות ארוכות
 
  למצגת  
המצגת מספרת את תולדות חייו ואת תרומתו לעולם התעופה בימיה הראשונים
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד