חדש בחלל מספר 62 - 17 במרץ 2016

 
חדש בחלל מס' 62  - 17 במרץ  2016
 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

אם המין האנושי ירצה לשרוד בטווח הארוך, נצטרך כנראה ליישב כוכבי לכת אחרים. בין אם הדבר יקרה כתוצאה מכך שאנו הופכים את כדור הארץ ראוי פחות למגורים או שכדור הארץ יגיע לסופו הטבעי ביכולתו לתמוך בחיים, יום אחד נצטרך לחפש בית חדש 
  קרא עוד  

 

ביום שני 14 במארס שוגרו למאדים שתי חלליות - "המקפת" (אקסומארס) ו"הנחתת" (שיאפרלי).  שתי החלליות יישארו צמודות כל הנסיעה למאדים שתימשך שבעה חודשים, ויגיעו לכוכב הלכת האדום באקוטובר. שלושה ימים לפני הגעתן לאטמוספירת מאדים תשוחרר הנחתת "שיאפרלי" מהמקפת לקראת נחיתתה על גבי המאדים. פרויקט המחקר של המאדים נעשה במשותף על ידי סוכנות החלל האירופית ורוסיה.
  קרא עוד  

 

בשיגור השני שלה מאז תחילת השנה, ספייס איקס הצליחה לשגר לחלל לוויין תקשורת למסלול גיאוסטציונרי גבוה סביב כדור הארץ. הניסיון להנחית את השלב הראשון של המשגר מדגם פאלקון 9, נכשל שוב, אך הפעם החברה ציפתה לכך  
  קרא עוד  

 

האסטרונאוט האמריקני סקוט קלי, שחזר לכדור הארץ לאחר שהיה 340 ימים ברציפות בתחנת החלל הבינלאומית, גבה בתקופה זו ב-5 ס"מ. כך גילה בכיר בנאס"א. קלי נחת  יחד עם הקוסמונאוטים הרוסים מיכאל קורניינקו (שהיה גם כן 340 ימים בחלל) וסרגיי וולקוב (שהיה הפעם "רק" 172 ימים בתחנת החלל הבינלאומית). מיד עם נחיתתם עברו השלושה בדיקות רפואיות מקיפות.
  קרא עוד  

 

סקוט קלי, האסטרונאוט האמריקני שחזר לכדור הארץ לאחר שהייה של 340 ימים בתחנת החלל הבין-לאומית, דיווח על כאבי שרירים ושינויים בראייה. במסיבת עיתונאים ביוסטון אמר קלי כי "לוח הזמנים והמשימות שמרו על השפיות שלי". כשחזר הביתה בשעת לילה מאוחרת – הוא קפץ לבריכה. אחיו התאום מארק הרגיע: "הוא לא איבד את השפיות" 
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

FRBs הם גלי רדיו בהירים ומסתוריים הנמשכים בדרך כלל רק כמה אלפיות השניה. מקורם עדיין לא ידוע. למרות רשימה ארוכה של תופעות פוטנציאליות שעשויות לגרום להן, FRBs קשים מאוד לזיהוי. צוות מחקר בין-לאומי הכולל מדענים ממכון מקס פלנק לאסטרונומית רדיו בבון שבגרמניה, השתמשו בשילוב של טלסקופי רדיו וטלסקופים אופטיים כדי לזהות את המיקום המדויק של התפרצות רדיו מהירה (FRB) בגלקסיה רחוקה, דבר המאפשר להם לנהל הערכה מחודשת של תכולת החומר ביקום.
  קרא עוד  

 

באמצעות דחיפת היכולות של טלסקופ החלל האבל עד הקצה הצליחו אסטרונומים לשבור את שיא המרחק ולצפות בגלקסיה המרוחקת ביותר ביקום עד כה. הגלקסיה התקיימה כ-400 מיליון שנה לאחר המפץ הגדול ומספקת תובנות חדשות לדור הראשון של גלקסיות. זו הפעם הראשונה שמרחק של עצם כל כך מרוחק נמדד באמצעות הספקטרום שלו.
  קרא עוד  

 

"זמן קצר לאחר האירוע, פיצוצי סופרנובה הם אנרגטיים כל כך, עד שהמידע החשוב ביותר יכול להיאסף רק באורכי גל קצרים, אותם אפשר לראות רק מטלסקופ חלל, מכיוון שאטמוספרת כדור-הארץ "סופגת" את אורכי הגל האולטרה-סגולים". אסטרופיסיקאים משתמשים בסופרנובות (כוכבים מתפוצצים) מסוג Ia כדי למדוד מרחקים ביקום. מחקר משותף שביצעו מדעני מכון ויצמן למדע ומדעני המכון הטכנולוגי של קליפורניה, 
  קרא עוד  

 

 

סיפורם של טייסי החלל הראשונים ממדינות שונות
 
  למצגת  
פיתוחי נאס"א לשימוש בחיי היום-יום
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד