חדש בחלל מס' 55 - 3 בדצמבר 2015


 
 חדש בחלל מספר 55 - 3 בדצמבר 2015
 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

חברת חלל תקשורת הודיעה שאיבדה את הקשר עם הלווין "עמוס 5" ובעקבות כך פסקו השירותים המסופקים על-ידו ללקוחות, בעיקר לקוחות במדינות באפריקה. לדברי החברה מדובר באירוע חריג וקשה אפילו להיזכר באירוע בו נותק כך קשר עם לווין תקשורת.
  קרא עוד  

 

"מרוץ החלל המסחרי" של השנים האחרונות מניב פרות – והפעם בדמות ההצלחה של חברת בלו אוריג'ין שאפשר להגדירה כהיסטורית. בפעם הראשונה מאז שוגרו טילים לחלל במאה הקודמת, משגר חלל הוחזר ארצה בשלום באמצעות נחיתה אנכית, כדי שיוכל להפוך לרב-שימושי.
  קרא עוד  

 

נאס"א בוחנת אפשרות לכלול במשימת המחקר למאדים בשנת 2020, רחפן. הרחפן יוכל לדלג ולחקור מקומות מעניינים שיזדמנו לרכב המחקר המשוטט (רובר) ושלא יהיו נגישים עבורו - או שיארך לרובר זמן רב להגיע אליהם. האתגרים גדולים, החל מהאטמוספרה הדלילה וכלה בצורך בניווט אוטונומי באיכות מעולה לרחפן עצמו.
  קרא עוד  

 

אפשרות להנחתת המשגר "פאלקון 9" ביבשה - בקרוב
ספייס איקס עשויה להנחית את השלב הראשון של "פאלקון 9" ביבשה כבר החודש (!). ספייס איקס הכשירה משטחי נחיתה באתר השיגור של קייפ קאנאוורל, והיא עשויה לנסות ולהנחית את השלב הראשון של המשגר פאלקון 9 כבר במהלך השבועות הקרובים - כך מסר (לא באופן רשמי) איש נאס"א.

 

שיגור ראשון של חללית "סיגנוס" במשגר אטלס 5
בין חמישי לשישי  (הלילה) בשעה 00:55 בלילה שעון ישראל, מתוכנן להמריא משגר "אטלס 5" שיישא עמו לחלל חללית אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. החללית היא "סיגנוס" מתוצרת חברת אורביטל סיינסס, והיא מיועדת להעביר מגוון מוצרים (דלק, מים, חמצן, מזון, ציוד אישי ומדעי) אל צוות תחנת החלל הבינלאומית. שימוש במשגר אטלס 5 במקום במשגר של אורביטל, "אנטארס", נובע מכישלון השיגור של אנטארס בשנה שעברה ואי מוכנותו למשימות האספקה. יהיה זה שיגור הבכורה של חללית סיגנוס על גבי אטלס 5, והשיגור החמישי של חללית מדגם זה. שידור חי של השיגור יועבר באתר נאס"א.

 

הותקנה המראה הראשונה בטלסקופ החלל האמריקאי ג'יימס ווב (JWST)
המראה הראשונה מתוך 18, הותקנה בטלסקופ החלל הענק על שם ג'יימס ווב. טלסקופ ענק זה ישוגר לחלל למרחק מיליון וחצי ק"מ, ויגמד במימדיו את טלסקופ החלל האבל. השיגור צפוי להתקיים באוקטובר 2018, באמצעות המשגר האירופי איריאן 5, שימריא מבסיס החלל "קורו" בגיניאה הצרפתית.

 

סיפור הניסיונות הראשונים לשלב נשים בטיסות לחלל
  למצגת  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

קיימות בגלקסיה אלפי פלנטות שבהן פוטנציאל לחיים. בשנים האחרונות עברנו מזיהוי נישות גאולוגיות מתאימות לחיים במערכת השמש לזיהוי מערכות מחוץ למערכת השמש שבהם כוכבי לכת תואמים לכדור הארץ. אנו מחפשים ומוצאים יותר ויותר גופים הדומים לנו בגודל ובמרחק מהשמש שלהן, דבר המביא אותנו למסקנה שתנאים דומים לכדור הארץ הם בעצם די נפוצים בגלקסיה,– מגלה פרופ' אהרונסון.
  קרא עוד  

 

צוות בינלאומי של אסטרופיזיקאים בראשות מדענים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס ראו בפעם הראשונה כוכב שנבלע על ידי חור שחור ופולט התלקחות של חומר הנע במהירות קרובה למהירות האור.
  קרא עוד  

 

נראֶה כי מים זורמים בחודשי הקיץ החמים יחסית של מאדים, ועם רֶדת הטמפרטורות לקראת עונת הסתיו הם ככל הנראה קופאים. בצילומים של פני מאדים נראים קירות תְּלוּלים של סלעים, צוּקים ועמקים; אלה הושפעו ככל הנראה מזרמי מים. מקורם של המים אינו ידוע בוודאוּת, אולם הם נבעו כנראה ממאגרי מים (אַקְוִיפֵרִים) מלוחים, וייתכן שאף קפואים, שמצויים מתחת לקרקע, או מאֵדי מים שבשכבת האַטמוֹספֵרה הדְּלילה של כוכב הלכת.
  קרא עוד  

 

חוקרים מהמכון המדעי סאות'ווסט פיתחו מודל של היווצרות כוכבי לכת המסביר את הבדלי הגודל והמסה בין כדור הארץ ומאדים.  "סימולציה נומרית הצליחה ליצור את המבנה הנכון של מערכת השמש הפנימית עם כדור הארץ, נוגה ומאדים כשהוא קטן יותר", אומר האל לויזון, מדען במחלקה למדעים הפלנטריים,  
  קרא עוד  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד