חדש בחלל מס' 45 - 2 ביולי 2015

חדש בחלל מספר 45 - 2 ביולי  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   להרשמה (חינם) הקש כאן 
 

 

 

עשהאל החליף בתפקידו את אסף אגמון, שכיהן בתפקיד בעשר השנים האחרונות. אברהם עשהאל, בן 64, מביא עימו ניסיון רב בתחום התעופה והביטחון לאחר קריירה צבאית ארוכה כטייס ומפקד.  
נאחל לו הצלחה בתפקידו החדש 
קרא עוד
אברהם עשהאל

 

אדם בחלל

 

טיל השיגור פלקון-9 וחללית האספקה דרגון שניהם מתוצרת SpaceX.  זה הכשל המוחלט הראשון אחרי 18 שיגורים מוצלחים של טיל זה. השיגור בוצע בדיוק בזמן, והפלקון-9 התרומם לגובה של מעל 30 קילומטר בקלות וללא תקלות. קצת אחרי שתי דקות, הטיל נעלם בעננה לבנה וחתיכות מתכת התפזרו ונפלו לכל עבר. המעט שידוע הוא שהיה חיווי על לחץ חריג במיכל החמצן הנוזלי בשלב העליון של המשגר. 
קרא עוד
התפוצצות טיל הפלקון 9

 

סוכנות החלל הרוסית זכתה במכרז הגדול ביותר בהיסטוריה לשיגור 672 לוויינים שיספקו תקשורת רחבת פס לאינטרנט. את לווייני התקשורת בונות ויפעילו חברה צרפתית וחברה בריטית. השיגורים מתוכננים לשנים 2017-2019. הלוויינים יהיו במשקל של 150 ק"ג ויוצבו בגובה של 1200 ק"מ. 
קרא עוד

 

סין ובלגיה חתמו על מסמך הבנות במטרה להגביר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בנושא טכנולוגיות חלל. שתי המדינות מתכננות פרויקט לווייני מיפוי שיספקו מידע בנושאי חקלאות וסביבה ברמה גבוהה.
קרא עוד
מיפוי כדור הארץ

 

הגנת סייבר של נכסי חלל הוא תחום צומח. יותר ויותר מפעילי לוויינים התחילו להיות מודעים לו. לוויינים פגיעים למתקפות סייבר, אפשר לפגוע בהם הן באמצעות השתלטות על תחנות קרקע והן באמצעים רגילים של סייבר למערכות המיחשוב של מפעילי הלווויין.  מנכ"ל מפעל מבת-חלל של התעשיה האווירית אמר את הדברים בכנס הסייבר הבין-לאומי 
קרא עוד
עופר דורון מנכ"ל מבת-חלל

 

החללית ניו הוריזונס מתקרבת למעבר החטוף ליד מערכת פלוטו וירחו הגדול כארון. זו הזדמנות יחידה במינה להכיר את פלוטו, שגם למעלה מ-70 שנה לאחר שהתגלה עדיין טומן בתוכו חידות רבות. כל מכשיריה של ניו הוריזונס נמצאים במצב טוב ופועלים לפי הספר. צוות המשימה מתכנן ובודק בו זמנית את ההוראות האחרונות של הטיסה, בוחנים את הנתונים המשודרים, בודקים את מערכת הניווט ומחשבים את נקודת ההתקרבות ליד פלוטו, וכמו כן מנסים לאתר סימנים לסכנה לחללית.
קרא עוד
פלוטו וירחו כארון

 

כותב ולדמייר מירקין בעיתון איזבסטיה: "איננו טוענים שהם לא טסו לירח, ופשוט ביימו סרט על הנחיתה, אלא עוסקים בשאלה מדעית ואולי גם תרבותית – מוצגים אלה הם חלק ממורשת של כל האנושות והעלמותם ללא עקבות היא אבידה לכולנו. בשנת 2009 הודתה נאס"א כי חלקים נרחבים מההקלטות המקוריות של הנחיתה הראשונה נמחקו, אך אמרו כי הצליחו לשחזר חלקים נרחבים מהם מתוך שידורי הטלוויזיה המקוריים של הנחיתה."
קרא עוד
האסטרונאוט באז אודלרין מציב ניסוי סייסמולוגי בים השלווה

 

רועי אורבך, אחד התלמידים המשתתף בפיתוח הלוויין דוכיפת 2 מספר: דוכיפת 2 יהיה חלק מרשת של 50 ננו-לוויינים שגודלם 2U שיבנו על ידי אוניברסיטאות ומכוני מחקר מכל רחבי העולם. המשימה הראשית של הלוויינים הינה רשת חיפוש והצלת עולמית למטיילים אבודים באמצעות פרוטוקול הודעות בגלי הרדיו.
 
קרא עוד
דוכיפת 2

 

מנפרד פון ריכטהופן – "הברון האדום" - סיפורו של אלוף ההפלות במלחמת העולם הראשונה
טוני יאנוס -  סיפורו של טייס קו התעופה המסחרי הראשון בעולם - קו סיינט פטרסבורג-טמפה לסירות מעופפות 
 
קרא עוד
מטוסו של הברון האדום

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

השמש פלטה סערת שמש בעוצמה הנחשבת בינונית, שיאה היה ב-22 ביוני. הסערה נקלטה במכשירי החללית Solar Dynamics Observatory  של נאס"א הצופה בשמש ללא הפסקה. סערות שמש הן התפרצויות קרינה רבות עוצמה. קרינה מזיקה מהסערה אינה יכולה לחדור דרך אטמוספירת כדור הארץ ולפגוע פיזית בבני אדם על הקרקע ואולם, סערות חזקות יכולות להפריע ללוויינים ולתקשורת בין כדור הארץ והלוויינים.
קרא עוד
סערת השמש

 

 

כמה עובדות אסטרונומיות על היום הארוך בשנה, בו מגיע כדור הארץ לנקודת היפוך הקיץ, מרחק כה"א מהשמש ועל אתר סטונהנג'  
קרא עוד
שקיעה באתר סטונהנג' באנגליה

 

תצפיות בתחום האולטרה-סגול איפשרו למדענים לחזות במראה שלא ראו קודם לכן: עלייה חדה וקצרה במיוחד בקרינת האנרגיה הגבוהה בשלב מוקדם מאוד. "עלייה זו", אומר פרופ' גל-ים, "מתאימה למודל שבו לכוכב ננס יש 'בן לוויה' ענק הסובב סביבו. אותו ננס הוא הכוכב שהתפוצץ בסופרנובה
קרא עוד
כוכב מתפוצץ בסופרנובה

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  

עבור לתוכן העמוד