חדש בחלל מס' 44 - 18 ביוני 2015

חדש בחלל מספר 44 - 18  ביוני  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

מדעני סוכנות החלל האירופית קיבלו אות חיים מהנָחֶתֶת "פִילַאי" (Philae), שבעה חודשים מאז נותק הקשר עמה, זמן קצר לאחר שהשלימה את הנחיתה הראשונה אי פעם על שביט. "פִילַאי" צויידה בסוללות שהיו אמורות להחזיק מעמד 60 שעות, ואחר כך תוכננה להפיק אנרגיה מהלוחות הסולאריים שלה. ואולם, בשל תקלה בנחיתה, היא התמקמה בסופו של דבר בצִלוֹ של סלע גדול, ולא קיבלה די אור לייצר חשמל לאחר התרוקנות מצבריה.
קרא עוד
הגשושית "פילאה"

 

האסטרונאוטית האיטלקית סמנתה כריסטופורטי רשמה שיא חדש כאשר סיימה את משימת החלל הארוכה ביותר מבין כל הנשים שטסו לחלל בהיסטוריה. כריסטופורטי ושני עמיתיה לצוות ה-43 של תחנת החלל הבינלאומית נחתו בחללית סויוז בערבות קזחסטן לאחר 199 ימים. הם היו אמורים לחזור לפני כחודש אך סוכנות החל הרוסית דחתה את נחיתתם בעקבות כשלון שיגור חללית האספקה מדגם פרוגרס בסוף אפריל.
קרא עוד
האסטרונאוטית האיטלקית סמנתה כריסטופורטי

 

ההתפתחות המהירה של הטלפונים החכמים (סמארטפונים), כמו גם של ננו-רובוטים ביולוגיים שנקלטים בציוד הלביש המודד את מצבנו הרפואי כגון דופק, לחץ דם, סוכרת ועוד נתונים חשובים, האיצה את פיתוחם של רכיבים אלקטרוניים זעירים וכן של מגוון טכנולוגיות מתקדמות לעיבוד וניתוח מידע. התפתחויות אלה מיושמות כיום בהצלחה גם בתחום הנדסת החלל ובעיקר בפיתוחם של לוויינים זעירים.
קרא עוד
לוויין הקובייה הנורווגי "nCUBE2"

 

החברה מתכננת לשגר במהלך 2016 שישה לווייני צילום ועד שנת 2026 להגיע ל 60 לווייני צילום סביב כה"א. הורדת התצלומים על ידי הצרכנים תעשה מאתר אינטרנט והיא תאפשר כיסוי כמעט בזמן אמת של כה"א במחיר נמוך מ 100 דולר ל 30 קמ"ר (בערך עשירית מהמחיר כיום). התמונות יהיו בצבע, ברזולוציה נמוכה מ 1 מטר.
קרא עוד

 

שוב תקלה בפתיחת המצנח. הנחתת בעלת צורת הצלחת המעופפת נפלה לאוקיאנוס השקט במהירות גבוהה מהמתוכנן. כל שלבי הניסוי פעלו בצורה תקינה והחללית הגיעה לגובה הנכון שבו דלילות האטמוספירה דומה לזו של מאדים במהירות 4 מאך. ואולם המצנח שהיה אמור לסייע בהאטה ולהנחית אותה בבטחה לא נפתח, למרות שהוא תוכנן מחדש בהתאם ללקחי הניסוי מלפני כשנה.
קרא עוד
LDSD – נחתת מאדימאית בצורת צלחת מעופפת, בניסוי

 

מספר הולך וגדל של חברות בתחומי החלל והתעופה החלו לאמץ את טכנולוגיית ההדפסה בתלת מיימד, כשהן משנות את הדרך בה מפתחים אבות טיפוס של מוצרים חדשים ואף מייצרים אותם. שתיים מהחברות המובילות בתעשייה העולמית, סטרטסיס, וחברת הבת שלה, MakerBot, הכריזו על תחרות שבמרכזה עיצוב, תכנון והדפסה בתלת מיימד של גרסאות חדשות ל- CubeSat, לוויין המחקר הסטנדרטי שנבנה כיום במוסדות אקדמיה, סטארטאפים ויזמים עצמאיים ברחבי העולם.
קרא עוד
LDSD – נחתת מאדימאית בצורת צלחת מעופפת, בניסוי

 

מנפרד פון ריכטהופן – "הברון האדום" - סיפורו של אלוף ההפלות במלחמת העולם הראשונה
טוני יאנוס -  סיפורו של טייס קו התעופה המסחרי הראשון בעולם - קו סיינט פטרסבורג-טמפה לסירות מעופפות
קישור למצגות
שיחזור מטוסו של פון ריכטהופן - הברון האדום

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

אם הייתם חיים על ירחי פלוטו ניקס או הידרה, היה לכם קשה לכוון את השעון. זאת מכיוון שאף פעם לא תוכלו להיות בטוחים מתי או אפילו מאיזה כיוון תזרח השמש. ניתוח מקיף של נתונים מטלסקופ החלל האבל מראה כי שני הירחים הללו ניקס והידרה מסתובבים באופן בלתי צפוי מכיוון שהירחים משולבים בתוך שדה כבידתי המשתנה באופן דינמי על ידי שני הגופים המרכזיים במערכת, פלוטו וכארון המסתובבים זה סביב זה. 
קרא עוד
הדמיה זו מראה את הסחרור הכאוטי של הירח ניקס

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  
עבור לתוכן העמוד