חדש בחלל מס' 41 - 6 במאי 2015

חדש בחלל מספר 41 - 6  במאי  2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

החלקים לתאי השריפה יוצרו מ 8255 שכבות של אבקת נחושת במשך כ 11 ימים.  תאי השריפה עומדים בטמפרטורות קיצוניות - מ 5000 מעלות עד מינוס 170 מעלות.  ייצור חלקים למנועים רקטיים בעזרת מדפסות 3D צפוי לקטין את משך הייצור לעשירית מהזמן הדרוש לייצור רגיל ויקטין את עלות החלקים ב 50 אחוזים. 

קרא עוד

 

החללית נועדה להעביר מטען לתחנת החלל הבינלאומית. לאחר שיגורה, נפרדה החללית מהמנוע ונכנסה למסלול סביב כה"א אבל השליטה עליה היא חלקית בלבד ונראה שלא תוכל להתחבר לתחנת החלל הבינלאומית ובקרוב תנמיך לאטמוספירה ותתרסק. הרוסים מינו ועדת חקירה לבדיקת התקלה. בתחנת החלל יש מספיק מזון וציוד ומשימתה לא תיפגע.

קרא עוד

 

ניסיונה האמיץ של ספייס איקס להנחית ולאחזר את השלב הראשון של טיל הפאלקון 9, שגובהו כבניין בן 14 קומות, נכשל. המשגר אמנם הגיע בדיוק לנקודה שאליה כוון, אסדה קטנה בלב האוקיאנוס האטלנטי ואולם האסדה התנודדה, הטיל פגע בה נפל והתפוצץ. אילון מאסק, מנכ"ל ונשיא ספייס איקס כתב בטוויטר: "ספייס איקס תמשיך לנסות להנחית נחיתה רכה ולהביא לשימוש חוזר את השלב הראשון של הטיל גם בשיגורים הבאים, דבר שהוא מטרה משנית עבור החברה (המטרה העיקרית היא כמובן שיגור חללית המטען לתחנת החלל). 
קרא עוד

 

חללית המחקר האמריקנית Messenger התרסקה כמתוכנן על פניו של כוכב הלכת חמה – מרקורי. החללית שוגרה לפני כמעט 11 שנים, חגה סביב כוכב הלכת בארבע השנים האחרונות, והייתה החללית הראשונה שחקרה אותו ביסודיות. בין השאר הוכיחו ממצאיה כי חמה הוא כוכב לכת אמיתי, ולא ירח שנסחף למסלול סביב השמש, וכן שיש לו ליבה נוזלית המתקררת בהדרגה. כשאזל הדלק של החללית היא נכנסה למסלול התרסקות, ופגעה בפניו של חמה במהירות של כ-14,000 קילומטרים בשעה. ההתרסקות יצרה מכתש גדול, והוא ייחקר בידי חללית יפנית-אירופית שאמורה להגיע למרקורי בעשור הבא.
קרא עוד

 

כלי הטייס החדש של חברת בלו אוריג'ין בבעלותו של ג'ף בזוס (הבעלים של אתר אמזון), מיועד לתיירות חלל .
יש בו מקום ל 6 נוסעים ואנשי צוות.  בטיסתו הראשונה שעברה בהצלחה הוא הגיע לגובה של 307.000 רגל.
 
קישור לאתר החברה ולסרט

 

משרד ההגנה הרוסי הודיע על הקמת גוף למעקב אחר לוויינים במטרה להגדיל את הבטיחות של תחנת החלל הבינלאומית ולמנוע הפרות של הסכמים בינלאומיים הנוגעים למסלולי לוויינים.  רוסיה מעוניינת לשתף פעולה עם מדינות נוספות בפרויקט שקיבל את ברכת האו"מ. 
קרא עוד (אנגלית)

 

צבא רוסיה Aerospace Defense Force זיהה לאחרונה קבוצת לווייני ריגול חדשה שנעה במסלול מעל רוסיה.  מרכז המעקב הרוסי אחר לוויינים עוקב אחרי כ 20.000 גופים הנעים סביב כה"א. 
מפקד כוחות החלל הגנרל אולג מדנוביץ סרב לנקוט בשם המדינה ששיגרה את הלוויינים 
קרא עוד (אנגלית)

 

חברת  SpaceX שיגרה בהצלחה לוויין תקשורת עבור טורקמניסטן. הלוויין שוגר באמצעות משגר פלקון 9 והגיע למסלול גיאוסטציונרי לאחר 32 דקות.  את הלוויין בנתה חברת Thales Alenia Space, משקלו 4500 ק"ג והוא מתוכנן ל15 שנה ומכסה את אירופה, מרכז אסיה וחלק מאפריקה. בבניית חלקים של הלוויין נעשה שימוש במדפסת 3D . 

קרא עוד (אנגלית)

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

גם האופטימיסטים ביותר בשנת 1990 בה שוגר האבל לחלל, לא יכלו לחזות את העוצמה שבה האבל ישכתב את ספרי הלימוד של אסטרופיזיקה ומדעים פלנטריים" כך אומר צ'רלי בולדן, מנהל נאס"א ואסטרונאוט במשימה שהעלתה את האבל למסלול. "רבע מאה לאחר מכן, האבל שינה באופן בסיסי את ההבנה האנושות אודות היקום ומקומנו בתוכו." 
קרא עוד

 

אסטרונומים חשפו שדה מגנטי עצום – גדול בהרבה מכל שדה מגנטי שהתגלה עד כה בליבת גלקסיה, קרוב מאוד לאופק האירועים של החור השחור העל-מאסיבי. התצפיות החדשות מסייעות לאסטרונומים להבין את המבנה וההרכב של החורים השחורים הענקיים הנמצאים במרכזי הגלקסיות ואת סילוני הפלזמה התאומים שהם פולטים מהקטבים שלהם. הממצאים התפרסמו בגיליון ה-17 באפריל של כתב העת "סיינס".
קרא עוד

 

צוות חוקרים בראשותה של סוקניה צ'קראבטי מהמכון הטכנולוגי של רוצ'סטר ניתח נתונים בתחום התת-אדום הקרוב שצילם סקר השמים VISTA הנערך באמצעות טלסקופי המצפה האירופי הדרומי, גילה ארבעה כוכבים צעירים במרחק של כ-300 אלף שנות אור. הכוכבים הצעירים הם מסוג משתנים קפאידים, המשמשים כ"נרות הסטנדרטיים" שהאסטרונומים משתמשים בהם כדי למדוד מרחקים בחלל.
קרא עוד

 

ב 22.4 חצה כדור הארץ את האיזור בו נמצאים שרידי חלקיקים שהותיר השביט טאצ'ר. השברים הללו בגודל של גרגרי חול, נעים במהירות של 49 קילומטרים לשניה ותפרקים בהבזק של אור כאשר הם נכנסים לאטמוספירה של כה"א. מטאור לירידי טיפוסי בהיר ככוכבי הדובה הגדולה. במרבית השנים מניב המטר הזה 10-20 מטאורים לשעה, אך לפעמים כאשר כדור הארץ חולף דרך גוש דחוס בצורה יוצאת דופן של שברי השביט טאצ'ר, הקצב גובר – תופעה המכונה התפרצות מטאורים. צופי השמים בשנת 1962 ראו 90 לירידים לשעה. התפרצות גדולה עוד יותר תוארה בשנת 1803
קרא עוד

 

מדענים משותפות סקר האנרגיה האפלה פרסמו השבוע את המפה הראשונה בסדרת מפות מפורטות המתארות את פיזור החומר האפל, לפי השפעתו הכבידתית. המפות החדשות מאשרות את התיאוריות לפיהן הגלקסיות נוצרות במקום שבו יש ריכוז גדול של חומר אפל, שם נמצאים הגלקסיות וצבירי הגלקסיות ושם גם קיים ריכוז גדול של חומר אפל. 
קרא עוד

 

צדק הוא כוכב לכת גזי בעיקרו. ככל שיורדים יותר לעומקה של האטמוספירה, הלחצים האטמוספריים והטמפרטורות עולים. עם הירידה לעומקים הגדולים, המימן הופך לנוזלי ולאחר מכן למוצק. המימן בתנאים אלה מקבל אפיונים מתכתיים והוא הופך למתכת מוליכה (CONDUCTIVE METAL). בחלקים נרחבים בעומקים אלה, האפיונים המתכתיים שלו ומהירות הסיבוב העצמית של צדק (10 שעות) יוצרים סביב צדק שדה מגנטי שאורכו 720 מיליון ק"מ, הגדול ביותר במערכת השמש. הוא יוצר שדה חשמלי בעוצמה של 10 מיליון אמפר וזוהר בשני הקטבים
קרא עוד

 

הגלקסיות ביקום המוקדם היו פעילות מאד, ויצרו כוכבים חדשים בקצב גבוה, אך הפסיקו בשלב מסוים את פעילות יצירת הכוכבים, ונעשו ״אדומות ומתות״. במקביל התגבשה צורתן למבנים כדוריים דחוסים של כוכבים זקנים. אלה הן הליבות של הגלקסיות האליפטיות הלא פעילות של היום, אשר מכילות את מרבית הכוכבים (שמשות). תהליכים אלה החלו להתרחש לפני יותר מעשרה מיליארד שנה, כשלושה מיליארד שנה אחרי המפץ הגדול של היווצרות היקום.
קרא עוד

 

תנאי מזג אוויר והרכב הקרקע של מאדים שרכב המאדים קיוריוסיטי של נאס"א מדד ביחד עם סוג של מלח שנמצא בקרקע המאדים, יכולים להעלות מלח נוזלי אל פני האדמה בשעות הלילה. הלחות היחסית תלויה בטמפרטורת האוויר כמו גם בכמות המים שהתאדו לתוכו. לפי המדידות של קיוריוסיטי, הלחות היחסית נעה בין חצי אחוז בקיץ בשעות אחר הצהרים, ל-100% בלילות החורף והסתיו. 
קרא עוד

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  

עבור לתוכן העמוד