חדש בחלל מס' 38 - 4 במרץ 2015

חדש בחלל מספר 38 - 4  מרץ 2015

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

מי היו האַסטרוֹנאוּטית, הקוֹסמונאוּטית והטייקוּנאוּטית הראשונות? מי הייתה האסטרונאוטית הראשונה שהֵטיסה מעבּוֹרת חלל? ומי האסטרונאוטית ששברה שלושה שיאים?  מבין 534 בני האדם שזכו לטוס לחלל (נכון לשנת 2013), 57 בלבד היו נשים, והן לא הרבה יותר מעשירית מכלל האסטרונאוטים. רובן אמריקניות, אך גם רוּסיה, סין, צרפת, דרום קוֹרֵאה, יַפָּן, בְּריטַניה וקָנָדה שלחו נציגות לחלל. 
קרא עוד

 

לאתר "חדש בחלל" הועלו 2 מצגות חדשות:  
מבצעי חלל - הצלחות וכישלונות 
המצגת מתארת את מבצעי חקר החלל החשובים ביותר שהציבו אבני דרך חשובות בחקר החלל וכן את המבצעים הכושלים בחקר החלל. 
אלן שפרד, טייס החלל האמריקאי הראשון 
המצגת מספרת את תולדות חייו ומתארת את טיסות החלל של אלן שפרד. 
לאתר חדש בחלל

 

 

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

אסטרונומים דיווחו לאחרונה על חישובים לפיהם צמד כוכבים חלף בקרבת האיזורים הקיצוניים של מערכת השמש שלנו בסך הכל לפני 70 אלף שנה, כאשר בני האדם הראשונים החלו לצעוד בכדור הארץ. המעבר היה ככל הנראה קרוב דיו כדי להשפיע על מסלוליהם של שביטים בענן אורט, אך לניאנדרטלים ולאבותינו לא נשקפה סכנה.
קרא עוד

 

דימות בתחום האינפרה-אדום הרחוק חושף את טבעת האבק של טאו סטי בפירוט חסר תקדים. טאו סטי - הכוכב שבמרכז התמונה מחמם את חלקיקי האבק שחגים סביבו. האבק החם פולט קרינה אינפרה-אדומה בגלים ארוכים הנקלטים בטלסקופ החלל הרשל. הצבע הצהוב מורה על הקרינה החזקה ביותר הנובעת מחלקיקי האבק החמים ביותר, הצבע האדום מורה על אבק קר יותר, והירוק על הקר ביותר והרחוק ביותר מן הכוכב. חמשת כוכבי הלכת שאולי מקיפים את טאו סטי קרובים אליו כל כך עד שקשה להבחין במסלוליהם במיפוי בעל קנה מידה כזה.
קרא עוד

 

לראשונה יצליחו חלליות להביט מקרוב בשביטים, באסטרואידים ובכוכבי לכת ננסיים המצויים בחגורת קויפר. החלליות האלה אמורות לחשוף כיצד נולדה מערכת השמש.
חגורת קוְּיפּר היא אסופת גופים הסובבים את השמש במסלול הנמצא מעבר לכוכב הלכת נפטון, במרחק של 30-50 יחידות אסטרונומיות מהשמש ובמישור הקרוב למישור המילקה. עד היום זיהו האסטרונומים כ-1,500 עצמים בחגורת קויפר ומעריכים שחגורת קויפר היא משכנם של 100,000 עצמים שקוטרם גדול מ-100 קילומטרים ושל עד 10 מיליארד עצמים שקוטרם גדול משני קילומטרים. 
קרא עוד

 

החללית האירופית ונוס אקספרס עומדת לסיים את חייה בקרוב כמטאור באטמוספירת נוגה לאחר שסוכנות החלל האירופית איבדה את השליטה עליה בשל גמר מלאי הדלק שלה. 
החללית פעלה במשך שמונה וחצי שנים והניבה תובנות רבות על השכן השמימי הקרוב ביותר לכדור הארץ. בסקירה זו, בת שני החלקים נביא את עיקר הממצאים שהניבו שמונה שנות מחקר אלה.
קרא עוד

 

בסרט אנימציה באינפרה אדום שהופק על יסוד תצלומים של סערה גדולה שהתרחשה בין ינואר 2011 למארס 2012 בחצי הכדור הצפוני של שבתאי, רואים הבזק אור גדול מאוד. כאשר עננים מתפרצים בסערה שבטרופוספרה הסוערת מתפרצים גלי חום הנעים מאות קילומטרים כלפי מעלה
קרא עוד

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 
 
Send to friend  
עבור לתוכן העמוד