חדש בחלל מס' 33 - 11 בדצמבר 2014

 

חדש בחלל מספר 20

חדש בחלל מספר 33 - 11 בדצמבר 2014

 

חדש בחלל הוא ידיעון משותף למכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ולאתר הידען.

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 

להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

התעשייה האווירית מקימה חממה לחברות סטארטאפ בתחום החלל

התעשיה האווירית מקימה חממה לחברות סטארט-אפ בתחום החלל, המכונה ספייס-נסט SpaceNest. כך הודיע מנכ"ל מפעל מבת-חלל של התעשייה האווירית עפר דורון, בפאנל שעסק בתעשיית החלל הישראלית בהנחייתו של יו"ר סוכנות החלל הישראלית אלוף (מיל) פרופ' יצחק בן ישראל במסגרת ועידת ישראל לעסקים.

קרא עוד

 

ונוס אקספרס – הסוף? סוכנות החלל האירופית איבדה שליטה על החללית

לאחר למעלה משמונה שנים בהן הקיפה את נוגה, כוכב הלכת שאולי הכי קרוב להגדרה של גיהינום, מתחילים לראות את סימני הגיל על החללית ונוס אקספרס. החללית ביצעה כמה תמרונים מסוכנים בקיץ האחרון, במהלכם צללה לתוך האטמוספירה של נוגה מתוך הנחה שממילא היא מתקרבת לסוף חייה הפעילים, וכך ניסו בסוכנות החלל האירופית לאסוף עוד מידע מדעי על כוכב הלכת.

קרא עוד

 

נאס"א: הצלחה לטיסת הניסוי הראשונה של אוריון

נאס"א רשמה ציון דרך חשוב לקראת המסע למאדים כאשר החללית אוריון השלימה את מסעה הראשון לחלל. במהלך טיסת הניסוי הבלתי מאוישת חלפה אוריון פעמיים דרך חגורת ואן אלן כאשר חוותה דקות ארוכות של קרינה חזקה, והגיעה לגובה 5,800 ק"מ מעל כדור הארץ. אוריון גם האיצה עד למהירות של 32 אלף קמ"ש וחוותה מידות חום של 2,200 מעלות צלזיוס כאשר חדרה לאטמוספירה של כדור הארץ.

קישור לסרט הנחיתה באוקינוס

קרא עוד

 

שיגור החללית אוריון – אינפוגרפיקה וגלרית תמונות

בעקבות השיגור והנחיתה המוצלחים של החללית אוריון בטיסת המבחן הראשונה מביא אתר הידען תרשים המסביר כיצד משוגרת ונוחתת חללית אוריון וכן צילומי מסך מתוך השידור הרציף בטלוויזיה של נאס"א שנמשך כשבע שעות.  

קרא עוד

 

בוקר טוב פלוטו: הגשושית ניו הוריזונס התעוררה ומוכנה למשימה

החללית ניו הוריזון יצאה מתרדמת החורף שלה ב-6 בדצמבר לקראת מעבר קרוב ליד פלוטו וירחיו ב-2015 לאחר מסע של כמעט תשע שנים וחמישה מיליארד קילומטרים, המרחק הגדול ביותר בהיסטוריה של תוכנית החלל.

מפעילי החללית במעבדה לפיסיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד אישרו כי ניו הוריזונס, הפועלת בהתאם לפקודות מחשב מתוכנתות מראש, עברה ממצב של שנת חורף למצב פעיל.

קרא עוד

 

יפן שיגרה את החללית היאבוסה-2 לאסטרואיד

לאחר כמה דחיות בשל מזג אוויר, שוגרה החללית "היאבוסה 2" (Hayabusa), שאמורה לחקור אסטרואיד. משימתה של החללית היפנית מורכבת יותר מזו של הסוכנות האירופית. גם היא אמורה לשלוח נחתת אל פני האסטרואיד, אלא שהנחתת, שיוצרה בידי תאגיד גרמני, אמורה לפעול שם כשנה וחצי, וגם לדלג בין כמה אתרים על פני השטח של האסטרואיד. נוסף על כך, חללית האם אמורה להפציץ בקליע מתכת גדול את פני האסטרואיד, ואחר כך לדגום את גרגרי האבק שייתמרו ממקום הפגיעה

קרא עוד

 

90 אלף אזרחים מהשורה שידרו מסר רדיו למאדים לקידום חקר החלל

השידור נעשה על ידי עמותה בשם Uwingu בפרויקט המכונה Beam Me to Mars לציון 50 שנה לשיגור המוצלח הראשון של חללית למאדים – מרינר 4. הסכום שנתרם, בניכוי הוצאות, יוקדשו למענקי מחקר ומלגות בתחום חקר החלל 

קרא עוד

 

ניסוי ראשון: העברת תמונות לווין לכדוה"א באמצעות קרני לייזר

סוכנות החלל של אירופה השלימה בהצלחה ניסוי ראשון במערכת חדשנית להעברת תמונות רבות מלווינים לכדור הארץ באמצעות קרני לייזר. מדובר בניסוי ראשון במערכת שעלותה המתוכננת כמעט חצי מיליארד אירו והיא אמורה לאפשר העברה מהירה במיוחד של תמונת מצב מאזורי אסון, תצלומים לתחזיות מזג אוויר ומידע רב אחר.

קרא עוד

 

אילון מאסק הציג "ספינות נחיתה לא מאוישות" וכנפי X לטילים

אילון מאסק פרסם בטוויטר כי החברה שלו, ספייס איקס עורכת ניסויים בספינות לא מאוישות המיועדות לנחיתה של משגרים ('drone ships') וסנפירים חדשים למשגרים אותם הוא מכנה תצורת כנפי X שיאפשרו לטילי השיגור מדגם פאלקון 9 לנחות נחיתה רכה לצורך הכנתם לשימוש חוזר.

קרא עוד

 

אחת משתי חלליות אירופיות-יפניות שימריאו לכוכב חמה ב-2016 מתחילה את שלב הבדיקות

מבצע בפי-קולומבו יכלול שתי חלליות שאחת תצלם את פני השטח של כוכב חמה והשנייה את המגנטוספירה שלו. הן ימריאו ביחד ב-2016 אך יגיעו לכוכב חמה ב-2024 ואז ייפרדו.  לאחר כמה עיכובים בשל תקלות טכניות, המקפת האירופית-יפנית הראשונה שתקיף את כוכב חמה נכנסת לשלבי בדיקות סופיים לקראת שיגורה ב-2016. 

קרא עוד

 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

מחקר הגלקסיות של חוקר ישראלי – הסרטון הנצפה ביותר בהיסטוריה של "נייצ'ר" ׁ(וידאו)

הצוות הציע במחקרו דרך חדשה להגדיר ולמדוד מבנים עצומים אלה על ידי בחינת השפעתן על מהירותן של גלקסיות. גלקסיה בין שני מבנים כאלה תיקלע לקרב גרביטציה בין צבירי-העל המקיפים אותו, שיקבע את מהירותה וכיוון תזוזתה. בעזרת מיפוי המהירויות של גלקסיות ביקום הקרוב אלינו, הצליח הצוות להגדיר את האזור בחלל עליו "שולטת" כבידתו של כל צביר-על.

קרא עוד

 

חוקרים מציעים שיטה חדשה לאיתור החומר האפל

על מנת לאתר את החומר האפל, הציעו קובריס ויתר חברי קבוצתו לבחון את השתנות האות במשך היום. החלקיקים מגיעים ופוגעים בגלאי מכיוונים שונים בשמיים בעוד כדור הארץ מסתובב, ולכן שטף החלקיקים אמור להשתנות עם הזמן. לדברי החוקרים יש לבדוק את תבנית האותות המתקבלת ולנטרל את השפעות הרעש הסביבתי (למשל רעש המתקבל מקרינת הרקע הקוסמית).

קרא עוד

 

חדש בחלל הוא ידיעון משותף למכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ולאתר הידען.

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 

להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

Send to friend 

עבור לתוכן העמוד