חדש בחלל מס' 27 - 17 בספטמבר 2014

חדש בחלל מספר 27 - 17 ספטמבר 2014

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

אדם בחלל

 

חיפוש חורים שחורים מטלסקופ שיינשא על ידי בלון ענק

מדענים במעבדת הכדורים הפורחים המדעיים של נאס"א באוניברסיטת וושינגטון בסינט לואיס עומדים לשגר בקרוב טלסקופ על בלון ענק. הבלון ימריא לגובה של כ-36,600 מטרים מעל פני הקרקע. הבלון יישא טלסקופ פולרימטר בשם X-Calibur,, המיועד לחיפוש אחר חורים שחורים.
קרא עוד

 

בואינג ו-SpaceX זכו במכרז של נאס"א להטסת אסטרונאוטים לתחנת החלל

החברות יספקו חלליות נוסעים החל משנת 2017,ובכך יחזירו את ארה"ב לחלל אחרי היעדרות ארוכה מאז השבתת המעבורות בשנת 2011.  מנהל נאס"א צ'ארלס בולדן אומר כי נאס"א תוכל להשתחרר מהמשימה השוטפת הזו ולעסוק במשימות שאפתניות יותר כגון שיגור בני אדם למאדים * שירות הטסת האסטרונאוטים בידי חברות פרטיות גם ישחרר את נאס"א מהתלות ברוסיה לשיגורים מאוישים.
קרא עוד

 

מעבורת החלל הרוסית בוראן – סוף עצוב. למה?

ב־5 בפברואר 2002 בשל שילוב של אחזקה גרועה ושלג רב שנערם על גג המבנה, קרס הגג. האנשים ששהו במבנה נספו. מפעל טכנולוגי שיש להתפאר בו הסתיים בצורה מעוררות רחמים
קרא עוד

 

לרוסיה יש תוכניות לשגר חלליות למאדים, נוגה ולאסטרואיד אפופיס

כישלונה הצורב של רוסיה בשיגור החללית פובוס גרונט לעבר פובוס, ירחו של המאדים, חייב אותה לקחת פסק זמן להסיק לקחים, לבחון מה קרה ומה לעשות כדי שלא להיקלע למבוכה נוספת,  עם זאת המחקר של המאדים לא פסק.
קרא עוד

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

Gaia גילתה את הסופרנובה הראשונה שלה במרחק 500 מיליון שנות אור מכאן

ב-30 באוגוסט, הבחינו אנשי הצוות של Gaia בעלייה חדה בבהירותה של גלקסיה וכך הם גילו את הסופרנובה שנקראת כיום Gaia14aaa. על פי ספקטרום הסופרנובה, ניתן לראות יסודות שונים המאפיינים סופרנובה מסוג Ia כגון ברזל, חמצן, סידן וגופרית
קרא עוד

 

התגלה צביר על של גלקסיות. המגלים, ובהם ישראלי: "זה גן עדן עצום"

צוות אסטרונומים ואסטרופיזיקאים הכולל את פרופ' יהודה הופמן ממכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה העברית עסק לאחרונה בחקר מִתְאָרו של צביר-העל המקומי של גלקסיות (הכולל זו שלנו). הצוות מציע דרך חדשה להגדיר ולמדוד מבנים עצומים אלה על ידי בחינת השפעתן על מהירותן של גלקסיות.
קרא עוד

 

‫חומר אפל – הצצה בבלתי נראה / קלרה מוסקוביץ‬

חומר אפל הוא אחד המרכיבים המתעתעים והחמקמקים ביותר ביקום. ייתכן שהוא תופס כרבע מן המסה והאנרגיה הכוללת של היקום, אבל אי אפשר לדעת זאת בוודאות, כי אף אחד לא ראה אותו בעצם. ובכן, ייתכן שהוא מתגלה לפנינו סוף סוף.
קרא עוד

 

טלסקופי רדיו פתרו את הוויכוח אודות המרחק לקבוצת כוכבי כימה (פליאדות) – 444 שנות אור

מדידה חדשה טוענת כי המרחק לצביר הכוכבים הפליאדות שנמדד על ידי הלווין של סוכנות החלל האירופית היפארכוס איננו נכון ושהמדידות הקודמות מטלסקופים קרקעיים צדקו לאורך כל הדרך.
קרא עוד

 

טלסקופ החלל שפיצר צפה בתוצאות התנגשות אסטרואידים במערכת שמש אחרת

טלסקופ החלל שפיצר של נאס"א איתר התפרצות של אבק סביב כוכב צעיר, שעשויה להיות התוצאה של התנגשות בין אסטרואידים גדולים. סוג זה של התנגשות יכול בסופו של דבר להוביל להיווצרות של כוכבי לכת.
קרא עוד

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
להרשמה (חינם) הקש כאן 

 

עבור לתוכן העמוד