חדש בחלל מספר 19 - 8 למאי 2014

ידיעון מספר 19 - 8.5.2014

 
 
אדם בחלל
 
נאס"א מציגה חליפת חלל בהדפסה תלת ממדית להתאמה לממדי גוף האסטרונאוט
החליפה העתידנית שבתמונה היא הגרסה הזוכה בתחרות אבי הטיפוס לחליפות חלל Z-2 שערכה נאס"א. הגרסה המכונה "טכנולוגיה" היתה הפופולרית ביותר בתחרות מקוונת שערכה הסוכנות כדי לבחור מבין שלושה אבי-טיפוס, כאשר גרפה 62% מתוך 233,431 המצביעים. 
קרא עוד
 
בניית לוויין התלמידים דוכיפת 1 הסתיימה והוא בדרכו להצטרף ללווינים אחרים בשיגור* השיגור בתוך חודשיים
הלויין דוכיפת 1, ננו לוויין שנבנה בידי כמה שכבות של תלמידים בבית הספר למדעים בהרצליה ויופעל על ידם, נארז בסוף השבוע והוטס להולנד, שם יצטרף ללוויינים נוספים של צוותים מבתי ספר שונים ברחבי העולם וישוגר לחלל מאתר השיגורים יזני ברוסיה על גבי טיל דנייפר. 
קרא עוד
 
חלליות הדור הבא האמריקאיות ידרשו לשמש "כסירות הצלה" לתחנת החלל הבינלאומית
The next generation of American spacecraft designed to carry people into low-Earth orbit will be required to function as a lifeboat for the International Space Station for up to seven months..
קרא עוד
 
ההסטוריה של תוכנית החלל – פיוניר 10 לצדק
פיוניר 10 ופיוניר 11 היו שתי החלליות הראשונות שיועדו לחקור את כוכב הלכת צדק. משך הטיסה של כל חללית היה 600 יום. הן נשלחו למטרות האלה:  לחקור את כוכב הלכת צדק, למדוד את חגורות הקרינה ואת השדה המגנטי שלו, לצלם את פניו כדי לקבוע את הרכבו, למדוד את העננים המקיפים אותו ולחשוף את המסתורין של הכתם האדום שלו. 
קרא עוד
 
בריטניה תשקיע 40 מליארד דולר בתעשיית החלל שלה
The British Government says it will back plans for an expansion of the UK space industry - increasing their input to 40 billion pounds by 2030.
קרא עוד
 
חלליות זונד לחקר הירח באמצע שנות השישים
ב־18 ביולי 1965 שוגרה זונד 3, חללית בין־כוכבית (לפי הגדרת הרוסים ביום השיגור). בדרכה ליעדה חלפה בקרבת הירח, צילמה ומדדה אותו. משקל החללית 950 ק"ג. היא ביצעה 25 צילומים של הירח.
קרא עוד
 
שופט פדראלי קיבל את תביעתה של חברת Space X לאסור שימוש במשגרים רוסיים
השופט דרש מהממשל לבחון מחדש את ההסכם בין חיל האויר האמריקאי ל United  Launch Services חברה משותפת של לוקהיד מרטין ובואינג שתכננה להשתמש במשגרים רוסיים. ההסכם נוגד את  העיצומים שהטילה ארה"ב על רוסיה בעקבות המשבר באוקראינה

קרא עוד
 
רוסיה פועלת לחיזוק שיתופי הפעולה עם סין והודו בחלל
בתגובה לסנקציות האמריקאיות בעקבות המשבר באוקראינה, הודיע מנהל סוכנות החלל הרוסית, אולג אוסטפנקו (Oleg  Ostapenko )  בתמונה מימין, על כוונתה של רוסיה להגביר את שיתוף הפעולה בנושאי חלל  עם סיןוהודו.
קרא עוד
 
הודו מפתחת מערכת GPS
הודו  תהיה המדינה השישית שתפעיל מערכת GPS.  המדינות הנוספות הן: ארה"ב, רוסיה (Glonass),  אירופה (Galileo ),  סין (Beidou )  ויפן (Quasi Zenith) המערכת ההודית תחל לפעול בסוף 2015 עם 4 לוויינים. מערכת הלוויינים נקראת IRNSS - Indian Regional  Navigational Satellite System והיא מיועדת לכסות את האזור של הודו. 

קרא עוד
 
רוסיה נתנה "אור ירוק" לפיתוח משגר למטענים סופר כבדים
בשלב הראשון של הפרויקט יפותח משגר בעל כושר הטסת 70-80 טון למסלול סביב כה"א. בהמשך יפותח משגר בעל כושר הרמה של 100-120 טון. המשגר מיועד לטיסות מאוישות לירח, למאדים או לחלל העמוק. 

קרא עוד
 
KickSat לוויין אישי במשקל 5 גרם שעולה 300 דולר
יוזמה פרטית של סטודנט בוגר לימודי  אווירונאוטיקה  שבנה לוויינים בגודל של כרטיס אשראי. 
הלוויינים שעלותם 300 דולר יכולים  לספק שרותים לחובבי רדיו.   יתכן שבעתיד ימצאו להם שימושים נוספים 
קישור לסרטון קצר 
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
הפתעה: פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ מתרחשת פעמיים בשנה בממוצע
העובדה שאף אחד מהאסטרואידים שפגיעותיהן נראות בסרטוןשהפיצה קרן B612 לא התגלו מראש היא הוכחה כי הדבר היחיד שמונע קטסטרופה מאסטרואיד קטלני היא רק המזל העיוור, אומר ג'ון לו, אסטרונאוט לשעבר וכיום מנכ"ל קרן B612 Foundation.
קרא עוד
 
נאס"א: מטר מטאורים חדש צפוי ב-24 במאי
המטר, שאמור להקרא מטר הג'ירף (Camelopardalids) נוצר כתוצאה מחדירת גרגרי אבק מהשביט המחזורי 209P/LINEAR. איש לא ראה את המטר עד כה, אך השנה, מטר הג'ירף עשוי להתחרות במטר הפרסואידים המפורסמים של אוגוסט. "ישנם אסטרונומים הצופים קצב של 200 מטאורים בשעה" אמר קוק.
קרא עוד
 
כיצד נוצרים פוזיטרונים בחלל? מתי, היכן ואיך הם מתקדמים בגלקסיה?
אסטרונומים שניתחו נתונים שהעביר לוויין המחקר "פמלה" זיהו תופעה מפתיעה: שטף חזק של פוזיטרונים – שהם מעין "אלקטרונים הפוכים": הם שווים כמעט בכל לאלקטרונים, אלא שמטענם החשמלי חיובי (בעוד מטענם החשמלי של האלקטרונים, כידוע, הוא שלילי). 
קרא עוד
 
התגלה שכן חדש למערכת השמש – ננס חום קר וחשוך
ננס חום, כוכב קר ואפל, אולי הקר ביותר מסוגו שמידות החום על פניו, למרות שהוא כוכב ולא כוכב לכת – דומות לאלו של קטבי כדור הארץ, הגתה בידי אסטרונום מאוניברסיטת מדינת פנסילבניה (פן סטייט) שהשתמש בטלסקופי החלל ווייז ושפיצר של נאס"א.
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 
עבור לתוכן העמוד