חדש בחלל מס' 18 - 24 אפריל 2014

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1

 

ידיעון מספר 18 - 24.4.2014

 

 

ספייס איקס שיגרה חללית מטען לתחנת החלל הבינלאומית ובתוכה מתקן לגידול מזון

מטענה של דראגון, השוקל קרוב ל-2.5 טונות כולל חליפה להליכת חלל עבור אסטרונאוטים וכן ציוד ואספקה ללמעלה מ-150 מחקרים מדעיים שיבוצעו בידי אניש צוות התחנה. כפי שדיווחנו בהרחבה בשבוע שעבר, אחד הניסויים הללו הוא מתקן המכונה VEGGIE המיועד לגידול צמחי מזון בנפח מצומצם לצריכת אנשי הצוות.

 

החללית LADEE רוסקה על הירח

LADEE אספה נתונים מפורטים אודות מבנה והרכב האטמוספירה הדלילה של הירח. 
"
LADEE היתה משימה חלוצית והיא השיגה עוד הישג ראשוני באמצעות טיסה מוצלחת במשך למעלה מ-100 ימים בגבהים נמוכים מאוד" אומר ג'ון סאלוט, מנהל תכנית LADEE במטה נאס"א בוושינגטון. "אף כי מדובר בהחלטה מסוכנת, אנו כבר רואים עדויות לכך שהסיכון היה שווה".

 

לוויין צילום מצרי בעל רזולוציה של פחות ממטר שוגר אתמול מקזחסטן

שבוע לאחר שיגור לוויין הצילום הישראלי אופק 10, שיגרה מצרים אמש לוויין בשיגור מסחרי מבייקונור שבקזחסטן. זהו הלווין המצרי השני בחלל. מרוסיה נמסר כי הלוויין מצוייד בטכנולוגיות מתקדמות המשמשות לצילום בתחום האור הנראה והתת-אדום. המצרים טוענים כי הנתונים שייאספו על ידי הלווין ישמשו לחקלאות ולשימושים סביבתיים וגיאוגרפיים.

 

לוויין בגודל כרטיס אשראי

 104 לוויני Sprite שהם בעצם לוויין בגודל כרטיס אשראי, במחיר של 300 דולרים ליחידה שוגרו בהצלחה.   הלוויינים במשקל חמישה גרם כל אחד, שוגרו מתוך ננו לוויין במשקל שני קילוגרם. הם מצוידים במקמ״ש רדיו חובבים ומשדרים באפנון CDMA. כלומר כל הלוויינים משדרים באותו תדר אך עם אפנון הצפנה כאשר לכל לווין קוד הצפנה יחודי (בדומה ללוויני ה GPS).  

 

מסלול נמוך – לוויין ULTRASAT המבוסס על טכנולוגיה ישראלית, יסרוק את השמים בתחום העל-סגול

ULTRASAT, אשר יקלוט גלים בתחום העל-סגול, יתבסס על גישה חדשה: הוא יצפה בקשת רחבה יחסית של השמיים ברזולוציה נמוכה, במטרה לזהות אירועים חולפים, כמו לדוגמה התפוצצות פתאומית של כוכב מרוחק. כאשר יזהה אירוע שכזה, יזעיקו מערכות התקשורת של הלוויין בזמן אמת טלסקופים אחרים מרחבי העולם, בעלי רזולוציה גבוהה יותר, ואלה יוכלו לעקוב אחר האירוע בדיוק גבוה.

 

נאסא מרככת את ניתוק הקשרים עם רוסיה

סוכנות הידיעות הרוסית דיווחה שנאס"א ריככה את ניתוק הקשרים בעקבות האירועים באוקראינה, ותשתף פעולה עם רוסיה בנוסף לפעילות בנושא תחנת החלל גם במחקרים משותפים בהם נעשה שימוש בציוד רוסי וכן בכנסים בינלאומיים.

 

חלליות פיוניר וריינג'ר לירח

ארצות־הברית החלה את מחקריה הירחיים עם שיגור חלליות פיוניר לירח. כל השיגורים נכשלו. מקור התקלות היה במשגרים עצמם. נדרשה הפקת לקחים שבסיכומו של דבר הניבה הצלחות רבות אחת אחר השנייה.

 

חלליות סרוויאר לירח

תכנית סרוויאר ׁSurveyor programׂ הוקדשה כולה לחקור אתרים מישוריים על־פני הירח, ולבדוק האם נחיתות מאוישות אפשריות בהם. בתכנית זו היו שבעה שיגורים, שתי חלליות נכשלו והשאר הצליחו מעל המשוער.

 

אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 

 

העתיד הזוהר של היקום האפל

מנכ"ל CERN, ד"ר רולף הוייר תיאר בהרצאתו באוניברסיטת תל אביב את תגליות ה-LHC מראשית ימיו ועד לגילוי ההיגס, ואומר כי כל זה מהווה רק 5% מהיקום, ואנו רק מתחילים לחקור את החומר האפל והאנרגיה האפלה. הוייר ביקר בארץ לרגל חגיגות 60 שנה לארגון האירופי לאנרגיה גרעינית לצרכי שלום (CERN) אליו הצטרפה ישראל כחברה מלאה לאחרונה.

 

הדי צ'ליאבינסק: עוד כדור אש התפוצץ מעל רוסיה ב-19 באפריל, הפעם לא היו נפגעים

האירוע התרחש ב-19 באפריל לפנות בוקר כאשר כדור אש בהיר הבהיק בשמים מעל מורמנסק, הממוקם על חצי האי קולה בצפון מערב רוסיה, ליד הגבול עם פינלנד. למרבה המזל, הוא לא היה גדול ולכן גם הפיצוץ של המטאור בשמים לא התקרב לעוצמת המטאור שפגע בצ'ליאבינסק בפברואר 2013.

 

דומה אך גם שונה: כוכב לכת כמעט תאום לכדור הארץ המקיף ננס אדום במסלול המאפשר חיים

אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ החלל קפלר גילו את כוכב הלכת הראשון בגודלו של כדור הארץ המקיף את הכוכב שלו בתוך "איזור החיים" – טווח המרחק מהכוכב שבו מים נוזלים עשויים להצטבר על פני השטח של כוכב לכת שמסלולו נמצא בתוכו.

 

כוכב הלכת שבתאי מציג: ירח נולד

החללית קאסיני תיעדה את יצירתו של עצם קרח קטן בתוך טבעות שבתאי. העצם, המכונה באורח לא פורמלי בשם פגי (Peggy) עשוי לפי נאס"א להיות ירח חדש.

 

ירח אדום כדם: הבוקר התרחש ליקוי ירח מלא ראשון מזה שנתיים וחצי

צופים בארה"ב זכו לראות ב 15.4 ליקוי ירח מלא, הראשון מאז 10 בדצמבר 2011.  המיוחד הפעם הוא הסמיכות שלו למעבר קרוב יחסית של מאדים וכדור הארץ, וקרבה גדולה מנקודת המבט שלנו בין הירח למאדים בשמי הלילה.

 

בראשית היה ריק – כיצד נוצר היקום שלנו? – חלק א'

לאחרונה קיבלנו אישוש ניסויי ראשון לכך שהיקום עבר התפשטות מואצת שבריר שניה לאחר המפץ הגדול ואישור נוסף לתורת היחסות הכללית של אינשטיין. כך אנו מתקרבים צעד נוסף לעבר הבנה מלאה של היקום שלנו וכיצד הוא נוצר. ברוכים הבאים לקיצור תולדות היקום

 

בראשית היה ריק – כיצד נוצר היקום שלנו? – חלק ב'

אלו תובנות מהפכניות אנו מגלים בעזרת הפיסיקה! אנו שרגילים לחיי "המערה" בה לגופים יש מיקום ומהירות מוגדרים ויחידים ובה נראה שאפשר לנוע לכל כיוון, מסוגלים לצאת מהמערה ולהכיר את המציאות האמיתית בה אנו חיים. מציאות בה חלקיקים נמצאים במספר מקומות בו זמנית והמרחב והזמן הם דבר קיים ומתפשט עליו אנו "מצויירים".

 

בראשית היה ריק – כיצד נוצר היקום שלנו? – חלק ג'

איך אפשר לעשות ניסויים כדי לאשש גדלים כאלה? האם יש לנו דרך לבדוק את כל הזמנים הזעירים וכל האנרגיות הענקיות הללו? התשובה היא שכן, אפשר לבדוק זאת והניסוי שתוצאותיו פורסמו לפני חודש הוא עוד אחת מהבדיקות הללו 

 

בראשית היה ריק – כיצד נוצר היקום שלנו? – חלק ד'

בפרק זה נלמד מהי קרינה הרקע הקוסמית, וכיצד מודדים אותה "במהלך חודש מרץ 2014 קיבלנו אישוש ניסויי ראשון לכך שהיקום עבר התפשטות מואצת שבריר שניה לאחר המפץ הגדול ואישור נוסף לתורת היחסות הכללית של אינשטיין.  

 

בראשית היה ריק – כיצד נוצר היקום שלנו? – חלק ה' ואחרון

פרק אחרון בסדרה, והפעם על ריבוי יקומים משקפי תלת מימד  

 

חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי

 מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל  ואתר הידען.

 

להרשמה לידיעון הקש כאן

עבור לתוכן העמוד