חדש בחלל מספר 15 - 13 במרץ 2014

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1
ידיעון מספר 15 - 13.3.2014

 
 
אדם בחלל
 
אוניברסיטת החלל הבינלאומית תקיים סמסטר בטכניון
אוניברסיטת החלל הבינלאומית (ISU) הכריזה כי הסמסטר השנתי ה-29 של התוכנית ללימודי חלל (SSP) יתקיים בטכניון בחיפה בין התאריכים   2 ביולי עד 4 בספטמבר 2016. המועד כפוף לאישור סופי. זו הפעם הראשונה שהקורס היוקרתי יתקיים בישראל בפרט ובמזרח התיכון בכלל.
קרא עוד
 
סוכנות החלל האירופית תשגר טלסקופ חזק יותר לגילוי כוכבי לכת – פלאטו
סוכנות החלל האירופית תשגר טלסקופ חלל שיחפש אחר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש. החללית אמורה לענות על שתי שאלות המהוות חלק מממטרות החזון הקוסמי – מהם התנאים להיווצרות כוכבי לכת ולהופעת חיים, וכיצד פועלות מערכות שמש.
קרא עוד
 
מצגות לימודיות בנושאי חלל ותעופה
במטרה לסייע למורים ומדריכים, הכין מכון פישר אתר מיוחד בשם "חדש בחלל". באתר יש מצגות Power Point בנושאי חלל ותעופה, קישור לאתרים מובילים, קישורים לסרטים בנושא, תמונות, הצעות להפעלה ומשחקים.  
קרא עוד
 
נאס"א וסוכנות החלל היפנית JAXA שיגרו לוויין למדידת כמויות המשקעים
הלוויין נקרא Global Precipitation Measurement  - GPM, הוא שוקל 4 טון וימדוד את כמויות המשקעים באזורי הקטבים. הלוויין יצטרף לוויין ששוגר ב 1997  Tropical Rainfall Measurement Mission - TRMM , אשר מודד את כמות המשקעים באזור קו המשווה.
קרא עוד
 
סוכנות החלל האירופית מפתחת משגר חדש - אריאן 6
המשגר החדש ישוגר לראשונה בשנת 2020.
המשגר מיועד הן לשיגורים מסחריים והן למתן מענה לצרכים של סוכנות החלל האירופית. הדרישה מהמשגר היא להעלות מטע"ד במשקל של 6.5 טון למסלול  GTO. 
קרא עוד
 
מורפאוס - רכב הנחיתה הניסיוני של נאס"א ביצע טיסה מוצלחת
מורפאוס הוא פרויקט פיתוח של כלי רכב המסוגל לרחף לאחר נחיתה על המאדים או על פלנטה אחרת. הפרויקט משמש לניסוי טכנולוגיות שונות הדרושות להפעלת הכלי.
טיסתו ב 11.3.2014 נמשכה 83 שניות והרכב הגיע לגובה של 580 רגל. 
קרא עוד
 
נאס"א הכריזה על תחרות פיתוח אלגוריתם משופר לזיהוי אסטרואידים
התחרות מיועדת למדענים אמריקאים, ותימשך 6 חודשים.  
הפרס לזוכה 35000 דולר  
קרא עוד
 
סוליוט 6 – חלק ראשון
סוליוט 6 היא דור שני של מעבדות חלל, היא יכולה להיות בשימוש מבצעי לפחות חמש שנים והיא מוגדרת "מעבדת מחקר בחלל". משקלה 20 טון ויש בה ציוד מצרפת. למעבדה שני פתחי היצמדות, אחד רגיל והשני מאחור. תא ההיצמדות הנוסף מאפשר את איושה של המעבדה בשתי חלליות בו־זמנית, החלפת צוותים, מבצעי הצלה, אספקת מזון וציוד למעבדת החלל. 
קרא עוד
 
סוליוט 6 פרק ב' – התחברות משולשת בחלל
ב־9 באוקטובר 1977 שוגרה סויוז 25 ובה האסטרונאוטים ולדימיר קובלנוק מפקד הטיסה וואלרי ריומין מהנדס הטיסה (הוא עסק בעבר בתכנון ובבדיקת מכשור חללי). על צוות החללית היה להתחבר לסוליוט 6 ולשהות בה תקופה ממושכת ולבצע ניסויים משותפים עִמה.
קרא עוד
 
סוליוט 6 פרק ג' ואחרון – ייצוג למדינות הגוש הקומוניסטי
ב־18 באפריל מסר ולדימיר שטאלוב, מנהל מחלקת האימונים, כי אסטרונאוט פולני ישתתף השנה בשלב ב' של סוליוט 6. אימונו של האסטרונאוט וההכנות לשלב זה הסתיימו זמן קצר לפני מסירתה של הודעה זו לעיתונות. התכנית היא לשגר צוות רוסי למעבדה ובעקבותיו צוות מעורב רוסי־פולני.
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
נאס"א: למרות סריקה מקיפה של סביבת מערכת השמש, ווייז לא גילה את כוכב הלכת X
חוקרים שיערו במאות הקודמות, לרוב על סמך חישובים שגויים, שקיים במערכת השמש גוף שמימי גדול במערכת השמש שטרם נצפה, והעריכו שהוא נמצא אי שם מאחורי מסלולו של פלוטו. בנוסף ל"כוכב הלכת X" היו שכינו את התופעה בשמות שונים לרבות "נמסיס" ו"טיכה".
קרא עוד
 
טלסקופ החלל האבל תיעד לראשונה התפרקות של אסטרואיד לעשר חתיכת שונות לפחות
האסטרואיד החל להתפרק בתחילת השנה שעברה, אך הרסיסים החדשים המשיכו לרחף ביחד במסלול המקורי של השביט כפי שניתן לראות מהתמונות העדכניות. "זהו סלע, ולראות אותו מתפרק מול עיננו זה די מדהים" אמר דייויד ג'וויט מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, שהיה חוקר ה"מז"פ" האסטרונומי. 
קרא עוד
 
שני אסטרואידים חלפו במרחק קצר מכדור הארץ בתחילת פברואר
2014 DX110 שקוטרו 30 מטרים התגלה רק שבוע לפני המעבר שלו, ולמרבה המזל הוא אינו צפוי להתנגש בכדור הארץ או בירח. עוד עדכן מצפה הכוכבים הקהילתי Slooth כי מדענים חישבו ומצאו שהאסטרואיד שחלף הלילה, 2014 , DX110 כבר חלף ליד כדור הארץ כמה וכמה פעמים עד שהתגלה בשבוע שעבר, לפי החישובים, אחד המעברים ב-1978, היה למחצית מהמרחק שבו הוא חלף היום. 
קרא עוד
 
כמעט לכל ננס אדום עשוי להיות כוכב לכת
כך אומרים מדענים שגילו שמונה כוכבי לכת סביב שמונה ננסים אדומים במרחק של 15-80 שנות אור מאיתנו, מתוכם שלושה סופר כדורי ארץ באיזור החיים שלושה כוכבי לכת חדשים המסווגים כסופר כדורי ארץ הנמצאים באיזור החיים של המערכות שלהם.
המחקר זיהה כי כמעט כל הננסים האדומים בסביבה הם בעלי כוכבי לכת, מה שאומר שלרבים מאוד מהכוכבים מסוג זה, המהווים את רבע ממצבת הכוכבים ביקום יש מערכות כוכבי לכת המקיפות אותם. 
קרא עוד
 
גם גלקסיות קטנות מתנגשות ביניהן, ולא רק 'נטרפות' על ידי הגדולות
הגלקסיה הננסית אנדרומדה 2, אחת מגלקסיות הלוויין של הגלקסיה הענקית הסמוכה אנדרומדה, נראית כמיזוג של שתי גלקסיות זעירות, דבר שלא היה מקובל כאפשרי ולא נצפה עד כה כמו שביל החלב.
כמו שביל החלב, גם גלקסית אנדרומדה הסמוכה מוקפת בנחיל של גלקסיות לוויין קטנות. חוקרים ממכון נילס בוהר ומאוניברסיטאות אחרות, גילו זרם של כוכבים הנעים במתואם של כוכבים מתוך אחת מגלקסיות הלוויין החיצוניות של אנדרומדה, גלקסיה ננסית זו מכונה אנדרומדה 2  
קרא עוד
 
715 כוכבי לכת חדשים שגילתה החללית קפלר זכו לאישור בבת אחת בהם שניים גדולים מעט מכדור הארץ באיזורי החיים של השמשות שלהם
מספר כוכבי הלכת הידועים עולה בבת אחת מ-1,077 ל- 1,792 * לפני ההכרזה הנוכחית כבר אושרו 246 כוכבי לכת לפי תצפיות של קפלר וכעת המספר הזה כמעט רובע לפני שנים.
"מחקר זה מראה לנו כי כוכבי לכת במערכות שמש בעלות יותר מכוכב לכת אחת נוטים להיות בעלי מסלולים קטנים ושטוחים, בדומה לכוכבי הלכת הפנימיים של מערכת השמש" אומר ג'ייסון רוו (Rowe), שותף לעריכת המחקר ממכון סט"י. 
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...
עבור לתוכן העמוד