חדש בחלל מספר 14 - 27 בפברואר 2014

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1
ידיעון מספר 14 - 27.2.2014

 
 
אדם בחלל
 
יש להיערך לסכנת התנגשות אסטרואיד בכדור הארץ, אחרת נגמור כמו הדינוזאורים
"לנוכח התנגשויות-עָבָר בין אסטרואידים לכדור הארץ אנחנו מודעים לסכנה שבהתנגשויות כאלה וחייבים להיערך בהתאם – כדי שלא נגמור כמו הדינוזאורים". כך אמר פרופסור דניאל שירז (Scheeres) מאוניברסיטת קולורדו, בולדר, שעל שמו נקרא אסטרואיד 8887 Scheeres שנתגלה בשנת 1994. 
קרא עוד
 
פיצוץ עז נשמע בשבוע שעבר מעל אזורים נרחבים של ארגנטינה.
מוקד הפיצוץ היה כ 250 ק"מ צפונית לבואנוס איירס, והוא נשמע ברדיוס של 300 ק"מ
קרא עוד
 
יתכן שהגישה לאינטרנט תהיה בחינם
מאות לוויינים קטנים יוכלו לספק בעתיד גישה חופשית לאינטרנט מכל מקום בעולם. במסגרת פרויקט Outernet נבדקת האפשרות לספק קישור לאינטרנט בטכנולוגית WiFi   ממערך לוויינים בגודל של 10X10 ס"מ, שיקיף את כה"א בגובה נמוך .  
קרא עוד
 
רכב הירח הסיני יוטו חידש את הקשר אך עדיין לא כל מכשיריו פועלים
ה"ארנב" הירחי – רכב הירח הרובוטי הסיני יוטו, יצר קשר עם מפעיליו במרכז הבקרה בביג'ינג וכך בישר להם כי שרד את הלילה הירחי הארוך והוא מוכן להתחיל את היום השלישי של המחקר המדעי למרות תקלות רציניות שחווה כאשר נכנס לתקופת השינה האחרונה לפני שבועיים. 
ואולם עדיין נותרה עבודה רבה למהנדסים ולצוותים המדעיים כדי לגלות מה גרם לתקלה והאם ניתן לשקם את תפקודו של הרכב בעל ששת הגלגלים באופן מלא או אפילו חלקי. 
קרא עוד
 
למי שייך החלל הזה?
משפטנים מנסים לעשות חוק וסדר בחלל החיצון.
שיטוט קצר באינטרנט מגלה שפע סוכנויות המוכרות קרקעות על הירח, ואפילו על גרמי שמיים אחרים, שרגל אדם טרם דרכה בהם. תמורת פחות מ-10$ גם אתם יכולים להיות בעליו הגאים של דונם מאדמת הירח באזור נחשק, בעל נוף יפה, ולקוות שהנכדים או הנינים שלכם יזכו יום אחד לבקר בנכס
קרא עוד
 
סוליוט 5
פרק נוסף במסגרת הסדרה על ההסטוריה של ראשית עידן החלל.
ב־23 ביוני 1976 שוגרה מעבדת החלל החמישית בסדרת סוליוט. מטרות השיגור היו לערוך ניסויים טכניים ומדעיים ולשפר במידה נוספת את התכנון של תחנות חלל רוסיות לעתיד, לחקור עצמים וחומרים המצויים על כדור הארץ, תופעות אטמוספריות ומזג האוויר במגמה לאסוף מידע "לטובת הכלכלה הלאומית". 
קרא עוד
 
סוליוט 4 – למעלה משלוש שנות פעילות בחלל
יותר מכל מעבדה אחרת עד כה, סוליוט 4 היתה המבשרת של העתיד – מיר ותחנת החלל הבינלאומית.
ב־26 בדצמבר 1974 שוגרה סוליוט 4 באמצעות המשגר פרוטון H־1־D מסלול הטיסה היה 219-270 ק"מ, זווית הנטייה 51.6 מעלות ומשך הקפה 89.1. דקות. מטרת השיגור הייתה להמשיך ולבדוק את מערכות המעבדה וציודה ולהמשיך במחקר הטכני והמדעי. 
קרא עוד
 
סויוז 16 – לקראת טיסת אפולו סויוז
ב־21 בדצמבר 1974 שוגרה סויוז 16 ובה האסטרונאוטים אנטולי פיליפצ'נקו מפקד הטיסה וניקולאי רוקבישניקוב מהנדס הטיסה. 
מטרות הטיסה היו  לעשות הכנה וחזרה כללית לקראת טיסת החלל המשותפת עם חללית אפולו פרויקט ASTP. סויוז 16 זהה בכול לחללית המתוכננת ל־ASTP. על טייסיה לבדוק את מערכות החללית.
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
מטאוריט התרסק על הירח בפגיעה חסרת תקדים בבהירותה
מטאוריט במשקל של מכונית קטנה התרסק על הירח בספטמבר וצולם על ידי אסטרונומים ספרדים. הפגיעה, הגדולה ביותר שתועדה עד כה, יצרה הבהק בהיר ונראתה בבירור מכדור הארץ. המדענים פרסמו את תיאור האירוע בכתב העת של החברה האסטרונומית המלכותית הבריטית.
קרא עוד
 
פירור מסלע קיומנו: מדענים גילו את הגביש הקדום ביותר בכדוה"א
כדור הארץ נוצר ככל הנראה מגוש סלע מותך לפני כ-4.5 מיליארד שנים. כעת מצאו חוקרים את השריד הקדום ביותר מראשיתו – גביש זירקון שנוצר ככל הנראה ממש עם תחילת התקררות הקרום החיצוני של כוכב הלכת שלנו, רק כ-100 מיליון שנים לאחר היווצרו. 
קרא עוד
 
צפו בוידאו: אסטרואיד חלף קרוב לכדור הארץ; נאס"א מגבירה את החיפוש אחר אסטרואידים המאיימים על האנושות
אסטרואיד חלף ב-18/2/14 לפנות בוקר, ומעברו שודר בשידור חי; נאס"א בונה כעת שותפיות חדשות לתחרות Asteroid Grand Challenge שמטרתה להאיץ את עבודת ההגנה הפלנטרית הנוכחית של נאס"א, ולסייע בכך לגלות את האסטרואידים המאיימים על האוכלוסיה האנושית ולדעת גם מה לעשות לגביהם. 
קרא עוד
 
גנימד על המפה
למעלה מ-400 שנה לאחר גילויו בידי גלילאו, הירח הגדול במערכת השמש זכה למפה משלו.
צוות של מדענים בראשות ווז פטרסון מהמעבדה לפיסיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד וג'פרי קולינס מוויטון קולג' במסצ'וסטס, ייצרו את המפה הגלובלית הגיאולוגית הראשונה של גנימד, אחד מארבעת ירחיו הגליליאנים של צדק.
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...
עבור לתוכן העמוד