חדש בחלל מספר 7 - 21 בנובמבר 2013

מאי 2013  ניוזלטר מס' 1
ידיעון מספר 7 - 21.11.2013

אתר הידען, אתר חדשות המדע של ישראל, מגייס בימים אלה כספים למימון הצטרפות לפרופ' אריה ורשל בשבוע הנובל באמצעות אתר מימון ההמון  Headstart. כל השתתפות תתקבל בברכה
קרא עוד
 
לרשום ביומן - כנס החלל הבינלאומי התשיעי ע"ש אילן רמון יערך בבית חיל האוויר בהרצליה בתאריכים 29-30 בינואר 2014.
הכנס מאורגן על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל בשיתוף סוכנות החלל הישראלית ומשרד המדע הטכנולוגיה והחלל השנה יעסוק הכנס במגוון נרחב של נושאים, לרבות מדעי החלל, חלל וביטחון, טכנולוגיות חלל, יוזמות חלל חדשניות, ועוד.

קרא עוד
 
חדש בחלל - אתר חדש של מכון פישר
האתר נועד לקדם את המודעות וההתעניינות של הציבור הרחב ובעיקר של ילדים ובני נוער לתחום החלל
האתר הוא פרויקט חינוכי של מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל והוא פתוח לשימוש חופשי של הציבור הרחב.
האתר נועד בעיקר למורים וגננות ובא לסייע להם בהכנת הרצאות, מצגות משחקים והפעלות בנושאים השונים בצורה מעניינת ככל הניתן.  חומרי הלימוד כוללים הפניות להרחבה בנושאים רבים וכן סרטונים, משחקים והצעות להפעלת ילדים בצורה הממחישה את המושגים והנושאים הכלולים בכל מצגת.

קרא עוד
 
החללית האמריקנית מייבן תחקור מדוע נעלמה האטמוספרה של מאדים
החללית מייבן ששוגרה ב 18.11  תתרום להבנה מעמיקה של האטמוספירה העליונה של מאדים.
מטרת החללית MAVEN תהיה לקבוע את השפעת אבדן גזי האטמוספירה לחלל על האקלים של מאדים לאורך התקופות, וכן להבין לאן נעלמו האטמוספירה והמים. הנתונים שתאסוף מייבן גם יסייעו למדענים להעריך כמה אחוזים מהאטמוספירה של מאדים אבדו במהלך השנים באמצעות מדידת הקצב הנוכחי של הימלטות גזים לחלל ואיסוף מידע אודות התהליכים הרלוונטיים שיאפשרו הערכה אחורנית.
קרא עוד
 
טאואר-ג'אז ו-SRI סיפקו את הסנסורים הראשונים לתוכנית חקר ההליוספירה של מערכת השמש
מערכת SoloHi היא חלק מתוכנית ההליוספירה של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית ESA, המתוכננת להמריא מפלורידה בשנת 2017. החללית מיועדת ללמוד את השמש מהמרחק הקרוב ביותר אליה אי פעם.
החיישן של SoloHI מבוסס טכנולוגיית CMOS ב-180 ננומטר, חסינת קרינה. הסנסור מכיל 2,000 על 2,000 פיקסלים (ארבעה מגהפיקסל) ועבר את הבדיקות הראשוניות ב-SRI. המצלמה הסופית תכיל ארבעה סנסורים כאלה שיאפשרו יחדיו רזולוציה של 16 מגהפיקסל. 
קרא עוד
 
רשת NBC תעביר בשידור חי את הטיסה הראשונה של וירג'ין גלקטיק, בה ישתתפו ריצ'ארד ברנסון ובני משפחתו
חודש לאחר שהודיעו על הפקה משותפת של תוכנית ריאליטי חדשה, "המירוץ לחלל", שהזוכה המאושר בה יזכה בפרס חלומי – כרטיס טיסה לחללית הפרטית הראשונה, SpaceShipTwo, וירג'ין גלקטיק ורשת NBC מעמיקות את שיתוף הפעולה: סר ריצ'רד ברנסון, בעלי וירג'ין, הודיע במהלך סוף השבוע כי טיסת החלל הפרטית הראשונה תועבר בשידור ספיישל טלויזיוני מיוחד שיכלול את כל ערוצי ענקית הטלוויזיה האמריקאית.
קרא עוד
 
הלוויין האירופי GOCE התרסק, עדיין לא ידוע היכן בדיוק אך קרוב לוודאי באוקיאנוס
"הלוויין במשקל טונה אחת מהווה רק שבריר מכלל 100-150 טונות של עצמים חלליים מעשה ידי אדם שחודרים לאטמוספירת כדור הארץ מדי שנה: אומר היינר קלינקארד, מנהל משרד פסולת החלל של סוכנות החלל האירופית". לדבריו, "ב-56 שנות טיסות החלל חדרו לאטמוספירה עצמי חלל מלאכותיים במשקל כולל של 15 אלף טונות, בלי לגרום אפילו לפציעה של אדם אחד".
קרא עוד
 
הלפיד האולימפי יצא להליכת חלל * ישוב מחר לכדור הארץ
שני קוסמונאוטים רוסים בחליפות חלל רוסיות מדגם אורלן ביצעו היום הנפה 'שלא מן העולם הזה' של הלפיד האולימפי בהליכת חלל שאמורה להסתיים אחר חצות שעון ישראל לצורך עבודות תחזוקה מחוץ לתחנת החלל הבינלאומית.
כסמל של שיתוף פעולה בינלאומי בתחרויות ספורט, הלפיד האולימפי הגיע לתחנה על גבי חללית הסויוז שנשאה את שלושת אנשי הצוות החדשים (הצוות ה-38) לתחנת החלל: מיכאיל טיורין, ריק מסראצ'ו וקיוצ'י ואקאטה. הלפיד ישוב לכדור הארץ על סיפון חללית הסויוז שתחזיר שלושה מחברי הצוות ה-37 .
אותו לפיד עצמו ישמש לפתיחת משחקי אולימפידת החורף ב-7 בפברואר בעיר סוצ'י שבדרום רוסיה. 
קרא עוד
 
תכנית סקילאב – יציר כלאיים של תוכנית חלל מאויישת בלי תקציב. חלק ראשון בסדרה
סקילאב הייתה תוכנית להצבת מעבדה מאוישת במסלול סביב כדור הארץ. היא שוגרה ב־1973.
המטרה הייתה לערוך ניסויים ביו רפואיים לבדיקת יכולת עמידתו של גוף האדם בפני שינויים פתאומיים של כוח משיכה, ויכולתו לבצע פעולות מורכבות בתנאי חוסר משקל לאורך זמן. הדגש הושם על התנהגותו של האדם וההשפעות השונות שפועלות עליו יותר מאשר על טכניקת הטיסה, מערכות ההנעה ופעילות המכשירים השונים. חשיבותם של ניסויים אלה היא בצבירת ידע מתאים לטיסות בין־כוכביות שונות. 
קרא עוד
 
מעבדת החלל סקיילב – חלק שני בסדרה
בחלק זה נמשיך בתיאור מבנה התחנה והחלליות המשגרות אליה 

תא מחסום האוויר הוא מרכז העצבים של מעבדת החלל. זו החוליה המקשרת בין המעבדה ובין רציף ההיצמדות והוא נושא את המנגנון של הטלסקופ. בתא מאוחסנים הגזים ליצירת תנאי הסביבה והוא הבסיס לפיקוח על הכוח החשמלי וחלוקתו למעבדה ולתא עצמו,  
קרא עוד
 
סקיילאב – ההכנות לשיגור - חלק שלישי בסדרה
המשך תיאור מבנה מעבדת החלל סקיילאב ושגרת החיים של האסטרונאוטים.
בחללית בוצעו ניסויים בהתנהגות הפיזיולוגית והפסיכולוגית של האדם בתגובה לסביבת החלל  כדי ללמוד על יכולתו וכושרו של האדם, מחקרים ביו־רפואיים מאפשרים למידה על השפעת השהייה הממושכת בחלל על גוף האדם ובדיקת אמצעים אפשריים למנוע את אי־עמידותן של המערכות השריריות והשלד בסביבה של חוסר משקל. כל הניסויים מבוצעים במקביל על כדור הארץ ותוצאותיהם מושוות לאלה המבוצעים במעבדה. 
 
קרא עוד
 
אסטרונומיה ואסטרופיזיקה 
 
מה הגורל הצפוי לשביט אייסון בשבועיים הקרובים?
השביט אייסון (ISON) חצה כבר את מסלולו של כדור הארץ והוא צולל במהירות לעבר השמש למפגש קרוב ולוהט ב-28 בנובמבר. למרות שכוכב השביט עדיין לא בהיר כמו שחזו האסטרונומים הוא כבר נמצא בתוכנית התצפיות בכל העולם וגם מחוצה לו. חלליות של נאס"א בכל רחבי מערכת השמש ואסטרונומים חובבים כאחת מצלמים תמונות חדות של האטמוספירה הירוקה הדקיק של השביט והזנב הכפול שלו.
קרא עוד
 
אסטרואיד – ממטרה עם שישה זנבות
אסטרונומים גילו את העצם המוזר ביותר במערכת השמש – אסטרואיד המזכיר ממטרה מסתחררת. האסטרואיד מקיף את השמש בחגורת האסטרואידים הראשית בין מאדים לצדק. הממצא התפרסם ב-7 בנובמבר בכתב העט אסטרופיסיקל ג'ורנל לטרס.
קרא עוד
 
ניתוח ההרס שגרם המטאור שהתפוצץ מעל סיביר ליד העיר צ'ליבינסק מלמד שהסכנה ממטאורים גדולה בהרבה ממה שחשבו קודם
המטאור  ברדיוס של 20 מטר ובמשקל  של 18000 טון יצר פיצוץ בעוצמה של כ 490 קילוטון. עוצמה גדולה פי 40 מפצצת האטום שפגעה בהירושימה. הנזקים שגרם הפיצוץ הגיעו לטווח של 90 ק"מ.
עד כה סווגו מטאורים מסוכנים רק כאלה שקוטרם עולה על 30 מטר אבל הנזק שגרם המטאור שינה את הגישה ומעתה נחשבים גם מטאורים בקוטר 20 מטר למסוכנים.
במערכת השמש ישנם כ 20 מיליון מטאורים בגודל זה ועל פי ההערכה  קיים סיכוי גבוה שמטאור כזה יפגע בכדור הארץ כל 30 שנה.
קרא עוד
 
חדש בחלל יוצא לאור אחת לשבועיים במשותף על ידי
 

להתראות בניוזלטר הבא...
עבור לתוכן העמוד