חדש בחלל מס' 123 - 17 באוקטובר 2018

 
חדש בחלל מס' 123  -   17 באוקטובר  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

התקרית הנוכחית נחשבת לתקלת השיגור הראשונה של משגרי סויוז מאז 1983. גם אז אירעה תקלה זמן קצר לאחר השיגור, תא הצוות נפלט והקוסמונאוטים נחתו בשלום. עם זאת מאז 2010 התמודדה רוסיה עם 13 כשלים טכניים. בין הבולטים שבהם אפשר למנות התרסקות חללית אספקה שהיתה בדרך לתחנת החלל, אבדן שלב עליון של טיל סויוז ועליו לוויין גדול ו-18 לוויינים קטנים ב-2017 וקודם לכן באותה השנה, נמסר על 73 לווינים שנפגעו ואף הושבתו עם הגעתם לחלל לאחר הפרידה מהשלב האחרון של משגר הסויוז.

 

בעקבות התקלה בשיגור הסויוז, הודיעה סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס על הפסקת השיגורים המאויישים עד לבדיקה מקיפה אחר מקורות התקלה. כתוצאה מכך ייתכן שיהיה צורך להשאיר את התחנה ללא אנשי צוות בתוך מספר חודשים, כאשר חברי הצוות הנוכחי יסיימו את המשמרת שלהם וייאלצו לחזור לכדור הארץ בסויוז החונה בתחנה.  

 

בהודעה בטוויטר מסרה סוכנות החלל היפנית כי אנשיה מצטערים על כך שגרמו לכל העולם לחכות. אנו מאשרים כי MINERVA-II1 המורכבת משתי גשושיות רובוטיות – 1A ו- 1B נחתה על האסטרואיד ריוגו. מצבן של הגשושיות טוב והן משדרות תמונות ונתונים. אנו גם יכולים לאשר כי הן נעות על פני השטח. #asteroidlanding

 

לוקהיד מרטין חשפה את קונספט הנחתת (Lunar lander) המאוישת ואת יכולתה של הנחתת לעמוד בתנאים שהציבה נאס"א לשימוש חוזר בה במשימות לירח ובהמשך, לחלל העמוק. הנחתת היא מערכת לשימוש רב-פעמי בעלת שלב אחד שמביאה איתה את יכולות הטיסה והמערכות המוכחות מהחללית אוריון. בהגדרתה הראשונית, הנחתת תוכל לשאת ארבעה אנשים וכ-2000 ליברות של מטען על תא השטח למשך כשבועיים וזאת ללא צורך בתדלוק עד החזרה לשער החלל (Gateway).

 

במסיבת עיתונאים שהתקיימה ביום שני, 17 בספטמבר במשרדי SpaceX בקליפורניה הודיע מאסק כי מיליאדר יפני, בשם יוסאקו מאזאווה שהוא גם אוצר אמנות ידוע, יהיה התייר הראשון שיטוס למסלול סביב הירח.
למעשה הסכום שישלם מאזאווה יאפשר לממן את פיתוח החללית ושיגורה בשנת 2023. המשימה תארך כשבוע ותכלול שיגור במשגר ה-BFR, הקפת הירח במרחק של כ-200 ק"מ מפני הקרקע שלו וחזרה לכדור הארץ.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

פיזיקאים מהמכון על שם נילס בוהר באוניברסיטת קופנהגן יחד עם חוקרים מהמאיץ ההדרוני בג'נבה פרסמו תגלית מעניינת על היקום המוקדם. כדי להוכיח את מסקנותיהם, החוקרים האיצו חלקיקי קסנון טעונים (אטומים טעונים עם גרעין "קטן" יותר) במקום יונים "רגילים". המפגשים העוצמתיים בין היונים יוצרים צפופיות גבוהות של אנרגיה וטמפרטורה לחלקיק השנייה ומשחזרים את התנאים בהם היקום המוקדם שרר.

 

תמונה זו של הגלקסיה הספירלית NGC 3981 צולמה בטלסקופ VLT של המצפה האירופי הדרומי בצ'ילה, ESO תוך ניצול זמן שבו לא ניתן היה לבצע את התצפיות המתוכננות לחקר בעיות בקצה חזית הידע.
התמונה מראה את הזרועות הספירליות הענקיות והמלאות של הגלקסיה, שהן אזורי יצירת כוכבים מלאי אבק. הדיסקה עצמה מוארת על ידי שורה של כוכבים צעירים חמים. חלק מזרוע הספירלה נראית מתוחה ומעוותת, אולי בגלל מפגש עם גלקסיה אחרת בזמן כלשהו בעבר הרחוק.

 

לשתיים מן הגלקסיות הקרובות ביותר לשביל החלב – ענן מגלן הגדול וענן מגלן הקטן, עשוי היה להיות בן לוויה שלישי. מחקרים חדשים מתארים כיצד גלקסיה זוהרת נוספת נבלעה על ידי ענן מגלן הגדול לפני כשלושה עד חמישה מיליארד שנה. מרבית הכוכבים בענן מגלן הגדול מקיפים את מרכז הגלקסיה עם כיוון השעון אבל, באופן יוצא דופן, כמה כוכבים סובבים אותו בכיוון ההפוך – נגד כיוון השעון.

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד