חדש בחלל מס' 122 - 17 בספטמבר 2018

 
חדש בחלל מס' 122  -   17 בספטמבר  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

חדש בחלל מאחל לכל קוראיו שנה טובה 
עם הרבה גילויים מסעירים

 

אדם בחלל

 

המשימה הראשונה לבחינת מערכת להגנת כדור הארץ מפני אסטרואידים באמצעות הסטתם עברה לשלב התכנון וההרכבה בעקבות אישור של נאס"א ב – 16 באוגוסט. חללית ניסוי ה – DART (ר"ת של Double Asteroid Redirection Test ) המתוכננת במעבדה לפיזיקה יישומית באוניברסיטת ג'ונס הופקינס במרילנד, תבחן את שיטת הפגיעה effector להזזת האסטרואיד בעזרת האנרגיה הקינטית של החללית עצמה שתפגע באסטרואיד. בנאס"א רואים חשיבות גדולה בניסוי זה כי מדובר בשלב לקראת הקמת מערכת הגנה על כדור הארץ מפני אסטרואידים.

 

כעת כשהשמים מתבהרים מעל המקום שבו עמד אופורטיוניטי בעמק Perseverance במאדים, מאמיני מהנדסי המעבדה להינע סילוני של נאס"א בפסדינה, קליפורניה, כי הרכב בן ה-15, המונע על ידי אנרגית השמש, יקבל בקרוב מספיק אור שמש כדי להתחיל באופן אוטומטי את הליכי האיתחול מחדש שלו, אם הוא אכן יהיה מסוגל לעשות זאת, אך הסיכויים לכך אינם גבוהים.

 

כמעט ארבע שנים חיכו המדענים והמהנדסים של מרכז החלל הגרמני (DLR) עד שהחללית היפנית היאבוסה 2  ורכב השטח עליה שפותח ע"י מרכז החלל הגרמני DLR ,הגיעו ליעדם אל האסטרואיד Ryugu. לאחר ההגעה ב -27 ביוני 2018, הנחיתה נמצאת כעת בטווח השגה. כנראה בשבוע הראשון של אוקטובר 2018 – על פי התוכניות הנוכחיות – MASCOT יהיה בפעם הראשונה  מעבדת קרקע מדעית עם מכשירים המכוונים לאסטרואיד.  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

מתברר שכאבי גדילה אינם מאפיינים בני נוער בלבד… תודות להיערכות אקראית של גלקסיות, אסטרונומים הצליחו להבחין באובדן מסיבי של גז מגלקסיה עתיקה, אובדן אשר מאט באופן דרמטי את קצב יצירת הכוכבים שם, ממצא ששופך מעט אור על אופן היווצרות כוכבים ביקום הצעיר.

 

הרבה גלקסיות זוהרות ממלאות את התמונה העשירה הזאת שצולמה באמצעות  טלסקופ הסקר VLT שלESO, טלסקופ מתקדם של 2.60 מטר שתוכנן לסקור את השמיים באור נראה. התכונות של הגלקסיות הרבות שמפוזרות על פני התמונה מאפשרות לאסטרונומים לחשוף את הפרטים הכי עדינים של מבנה הגלקסיות.

 

תמונה מרהיבה זו מטלסקופ החלל "האבל" מציגה את הערפילית הפלנטרית NGC 3918, ענן מבריק של גז צבעוני בקבוצת הכוכבים קנטאורוס, במרחק של כ-4,900 שנות אור מכדור הארץ.
במרכז ענן הגז, מגומדים על ידי הערפילית נמצאים שרידים גוססים של ענק אדום. 

 

עם קוטר של כ-143 אלף ק"מ, צדק הוא כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש, בעל מסה של פי 300 לערך מזו של כדור הארץ. מנגנון ההיווצרות של כוכבי לכת ענקים כמו צדק משמש כבר נושא לדיון לוהט במשך כמה עשורים. כעת גילו חוקרים פלנטריים במרכז המחקר הלאומי של שווייץ ובאוניברסיטאות ברן, ציריך ו – ETH Zürich כמה מהתהליכים שהתרחשו על צדק בעת היווצרותו בתוספת מדידות חדשות.

 

חוקרים שסרקו את נתוני התצפית של החללית האירופית גאיה הצליחו לסווג ננסים אדומים הנעים באיזור שלנו בגלקסית שביל החלב לקבוצות או להקות של כוכבים בעלי גיל והרכב דומה שנעות ביחד בשמים. הדבר יסייע בהבנת האבולוציה של מערכות שמש

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד