חדש בחלל מס' 121 - 26 באוגוסט 2018

 
חדש בחלל מס' 121  -   26 באוגוסט  2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ש ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו אתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לפי מחקר חדש, שפורסם ב-Nature Astronomy, מאדים איבד כמות כל כך גדולה מגזי החממה הפוטנציאליים שלו לחלל במשך מיליארדי שנים שאין עכשיו אפשרות להפוך את האטמוספירה שנותרה לניתנת לנשימה באמצעות הטכנולוגיה הקיימת.

 

חוקרים איטלקים שהשתמשו במכ"ם Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding – MARSIS המותקן על החללית מארס אקספרס של סוכנות החלל האירופית, זיהו אגם של מים נוזליים המשתרע על שטח ברוחב של 20 ק"מ.
מתקן MARSIS שולח פעימות מכ"ם החודרות את פני השטח, לרבות שכבת הקרח שמעליה, ואז מודד את השינוי בגלי הרדיו כאשר הם מוחזרים לחללית. השיטה הזו מספקת למדענים מידע על מה שנמצא מתחת לפני השטח.

 

כמעט ארבע שנים חיכו המדענים והמהנדסים של מרכז החלל הגרמני (DLR) עד שהחללית היפנית היאבוסה 2  ורכב השטח עליה שפותח ע"י מרכז החלל הגרמני DLR ,הגיעו ליעדם אל האסטרואיד Ryugu. לאחר ההגעה ב -27 ביוני 2018, הנחיתה נמצאת כעת בטווח השגה. כנראה בשבוע הראשון של אוקטובר 2018 – על פי התוכניות הנוכחיות – MASCOT יהיה בפעם הראשונה  מעבדת קרקע מדעית עם מכשירים המכוונים לאסטרואיד. סוכנות החלל היפנית JAXA מבצעת כיום מדידות כבידה , אשר אמורות לקבוע את צפיפות האסטרואיד ביתר דיוק. מידע זה חשוב מאוד לנחיתה של MASCOT.

 

התמונה מראה את ההתפלגות של קרח על פני השטח באיזור הקוטב הדרומי של הירח (משמאל) והקוטב הצפוני (מימין), כפי שנצפו על ידי ממפה הירח של נאס"א. הצבע כחול מייצג את מיקומי מרבצי הקרח, הצבע האפור מסמן את טמפרטורת פני השטח (כהה המייצג אזורים קרים וגוונים בהירים המציין אזורים חמים).הקרח מרוכז במקומות החשוכים והקרים ביותר, על קרקעות המכתשים. זו הפעם הראשונה שהמדענים זיהו באופן ישיר עדות מוחלטת לקרח מים על פני הירח.

 

החללית שאמורה להתקרב עד למרחק של כ-6 מיליון ק"מ מהשמש שוגרה על גבי טיל דלתא 4 כבד. היא תגיע למסלול סביב השמש בדצמבר.
מסלולה של החללית מביא אותה קרוב לשמש יותר מאשר חללית כלשהי עד כה, והיא גם תהיה החללית המהירה ביותר, אפילו יותר מניו הוריזונס.
פארקר מתוכננת לחקור את האטמוספירה החיצונית של השמש – העטרה ולחשוף תובנות חדשות על אודות מנגנון הפעולה של השמש, 

 

פחות מחודשיים חלפו מאז הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הקמת זרוע החלל, שזכתה לביקורות רבות, חשף הממשל פרטים נוספים על החיל החדש.
סגן נשיא ארה"ב מייקל פנס ומזכיר ההגנה ג'יימס מאטיס דיברו בכנס בפנטגון. בנאומו פירט פנס את הסיבות להקמת החיל החדש.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

חוקרי אוניברסיטת תל אביב גילו כי מהירות תנועתם של הפרוטונים בגרעין גבוהה משסברו עד כה; לתגלית יש משמעות רבה, בין היתר לחקר כוכבי הנויטרונים, הנחשבים לכוכבים הצפופים ביותר ביקום.  התגלית הנוכחית, המתייחסת למהירות התנועה של חלקיקים בתוך גרעין האטום, מהווה תרומה חשובה, בין היתר, לחקר כוכבי הנויטרונים – הכוכבים הצפופים ביותר ביקום, אשר ככל הנראה קשורים לייצור היסודות הכבדים בעולמנו.

 

 מאז המפץ הגדול, היקום מתפשט. העובדה המוזרה היא שאין מקום אחד שממנו היקום מתפשט, אלא כל הגלקסיות (בממוצע) מתרחקות מכל האחרות. מנקודת המבט שלנו בגלקסיית שביל החלב, נראה כאילו רוב הגלקסיות מתרחקות מאיתנו – כאילו אנחנו המרכז של היקום. אבל זה ייראה בדיוק אותו הדבר מכל גלקסיה אחרת — כל דבר מתרחק מכל דבר אחר.

 

שרידי סופרנובות הם ענני גז ואבק שנותרים לאחר התפצצותו של כוכב שגרמה לבריחת מרבית החומרים שהיו בכוכב לחלל. החוטים האדומים בתמונה זו שייכים לשרידי סופרנובה המכונה HBH 3 שנצפתה לראשונה בשנת 1966 באמצעות טלסקופי רדיו. שרידי הסופרנובה נראים גם באור הנראה. פסי החומר הזוהר הם ככל הנראה מולקולות של גז שנדבקו על ידי גל הלם שנוצר על ידי הסופרנובה. האנרגיה מהפיצוץ האיצה את המולקולות וגרמה להם להקרין אור אינפרא אדום.

 

מדענים באוניברסיטת מישיגן הסיקו כי גלקסיית אנדרומדה, השכן הגלקטי הגדול ביותר של שביל החלב בלעה גלקסיה מאסיבית בסדר גודל דומה לזה של שביל החלב ואנדרומדה לפני כ-2  מיליארד שנים.
אף על פי שהיא נבלעה כמעט לחלוטין, השאירה הגלקסיה שביל עשיר של ראיות כמו הילה כמעט בלתי נראית של כוכבים הגדולה מאנדרומדה עצמה, זרם חמקמק של כוכבים וגלקסיה מסתורית נפרדת – M32.
גילוי וחקר הגלקסיה המושמדת יסייעו לאסטרונומים להבין כיצד גלקסיות כמו שביל החלב מתפתחות ושורדות מיזוגים גדולים.

 

אנרגיה אפלה היא הכינוי שהעניקו מדענים לתופעה שגורמת להאצה בהתפשטות היקום. יש שלוש השערות שונות על אודות טבעה של האנרגיה האפלה: ייתכן שהיא אנרגיה קבועה שנובעת מן המרחב הריק עצמו (השערת הקבוע הקוסמולוגי), או שהיא אנרגיה משתנה שמקורה בשדה יסודי המצוי במרחב כולו. אבל גם ייתכן שהאנרגיה האפלה אינה קיימת כלל ושהסיבה להאצת התפשטות היקום היא שכוח הכבידה מתנהג בדרך אחרת ממה שהתיאוריות שלנו אומרות כשמדובר על טווחים בקנה מידה קוסמי

 

נייטרינו, חלקיקי הרפאים שבקושי מקיימים מגע עם חומר רגיל, נצפו בעבר כמגיעים מסופרנובות (כוכבים מתפוצצים) ומהשמש. כעת גילה הגלאי הענק IceCube בקוטב הדרומי כי גם בלזארים, גלקסיות שבמרכזן חור שחור מאסיבי מייצר חלקיקי נייטרינו בעוצמה חזקה פי מיליונים מזו של סופרנובות וכוכבים.
לפני כ-3.7 מיליארד שנה, כאשר כדור הארץ היה עדיין בחיתוליו, התפרצה קרינה מחור שחור מאסיבי פי מיליארד מהשמש בסילון שעשה את דרכו ופגש את כדור הארץ ב-22 בספטמבר 2017.

 

כדי להעריך את קצב התפשטות היקום המתואר על ידי קבוע האבל, חוקרים מתבוננים על כוכבים וגופים שמימיים נוספים ומודדים את מהירותם ומרחקם. חוקרים מ-MIT ואוניברסיטת הארוורד הציעו דרך להעריך את קבוע האבל באופן מדויק יותר. בעזרת גלי הכבידה הנפלטים ממיזוג כוכב נייטרונים וחור שחור, ממאורע יחסית נדיר המשלב פליטה של גלי כבידה וקרינת אור בעת הסחרור והמיזוג של שני עצמים אלו. זהו מאורע שניתן למדוד בו זמנית את שני סוגי הקרינה ובכך להעריך את קבוע האבל.

 

הירח הוא הלוויין הטבעי היחיד של כדור הארץ. היווצרותו מעלה שאלות רבות במחקר האסטרופיזיקה – ייתכן שהירח לא היה לבדו בשמי כדור הארץ הקדמוני. מחקרים שנערכו לאחרונה מצביעים כי היו מספר ירחים קטנים – המכונים ירחונים – אבל איננו יודעים מה קרה להם.
הסימולציות המורכבות של החוקרים העלו כי ייתכן שהם נפלו לכדור הארץ בהתנגשויות ששינו את הרכב מעטפת כדור הארץ. 

 

חוקרים גילו לאחרונה 12 ירחים שלא היו ידועים עד כה המקיפים את כוכב הלכת צדק,11 מהם רגילים ואחד כונה על ידי האסטרונומים "מוזר" עקב מסלולו המוטה וחוצה מסלוליהם של ירחים קטנים הנעים מולו. התגלית מעמידה את מספר הירחים של כוכב הלכת הגדול במערכת השמש על 79, יותר מכל כוכב לכת אחר במערכת השמש.

 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד