חדש בחלל מס' 111 - 1 במרץ 2018

 
חדש בחלל מס' 111  -  1 במרץ 2018 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

קהילת האסטרונומיה בעולם גועשת בימים אלה בעקבות גילוי כפול, מפתיע במיוחד: ראשית, קליטה ראשונה של גלי רדיו מתקופה עלומה בתולדות היקום הקדום, בה החלה היווצרות הכוכבים והגלקסיות; ואולי חשוב מכך: תכונותיהם המפתיעות של גלי הרדיו שנקלטו שופכות אור על תעלומה גדולה נוספת – קיומו של החומר האפל.

 

הממצאים החדשים אודות העובדה כי המים שבירח עשויים להיות נייחים ופרושים על שטח רחב מציעים כי ייתכן והם הופיעו בראשית בתור הצורון OH, צורון פעיל יותר יחסית למולקולת המים H2O, צורון המורכב מאטום אחד של חמצן ואטום אחד של מימן. הצורון הזה, הקרוי בשם הידרוקסיל, אינו נותר יציב בצורתו זו והוא נוטה לחבור למולקולות אחרות או למולקולת הידרוקסיל נוספת.

 

שישה מדענים ומומחים "נחתו" לפני מספר ימים במקום סודי ומבודד באיזור מצפה רמון כדי להשתתף בפרויקט הדמיית מאדים D-mars, הדמיה שהתקיימה לראשונה בישראל בשיתוף סוכנות החלל הישראלית. ההדמיה נועדה לחקור ולדמות חיים אפשריים בעתיד הקרוב על כוכב הלכת מאדים. במהלך הניסוי חיו המשתתפים בתנאים הדומים למאדים, היו מנותקים מהעולם, הסתובבו בחליפות חלל וערכו חמישה ניסויים.

 

Robert Lightfoot המשמש כמזכיר נאס"א נאם בארוחת בוקר חגיגית של Space Transportation Association ואמר שבתקציב 2019 יש מימון לתחילת הפעילות המשותפת עם מדינות נוספות על פרויקט Lunar Orbital Platform-Gateway במסגרתו יונחתו אסטרונאוטים על הירח כשלב בחקר החלל העמוק. בדבריו התייחס גם לתכניות נאס"א בפרויקטים נוספים 

 

דרפ"א - סוכנות המחקר הביטחוני של ארה"ב הודיעה על כוונתה לערוך תחרות נושאת פרסים בין חברות מסחריות שיציעו פתרונות לשיגור מהיר לחלל - Responsive launch systems. מערכות השיגור הקיימות לא מספקות מענה מבצעי לצרכים הביטחוניים של ארה"ב ודרפ"א מאמינה שראוי לרתום את היזמות הפרטית של חברות מסחריות  שהגיעו להישגים נאים בפיתוח מערכות שיגור בשנים האחרונות כדי לפתח מערכות שיגור מתקדמות שיתנו מענה לצרכים המבצעיים. 

 

בריצת הניסוי הגיע מטוס ה Stratolaunch למהירות 40 קשר.  מטוס ה Stratolaunch נועד לשאת לאוויר משגר כבד לשיגור לוויינים, במסגרת מיזם שמומן על ידי פול אלן. המטוס הענק בעל מוטת כנף של 170 מטרים החל בניסויי הסעה על המסלול לקראת טיסת הבכורה שלו המתוכננת בהמשך השנה. למטוס שישה מנועי סילון והוא בנוי מחומרים מרוכבים.  קישור לסרטון

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד