חדש בחלל מס' 110 - 15 פברואר 2018


 
חדש בחלל מס' 110  -   15 בפברואר 2018 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

סוכנות החלל הישראלית הכריזה באחרונה על שיתוף פעולה חדש עם סוכנות החלל הצרפתית במסגרתו יפותחו, ייבנו וישוגרו לחלל שלושה לוויינים זעירים לחקר שינויי האקלים. מערך הלוויינים יחקור לראשונה את מהירות הגידול של העננים מהחלל, ויסייע לפתרון החידה של תפקיד העננים בשינויי אקלים ומכאן למציאת פתרונות לבעיות שנובעות מכך. בסיום הפיתוח והבנייה, ישוגרו שלושת הלוויינים כלהק אחד וינועו בטיסת מבנה.

 

הפרסום כולל כמעט 50 יישומים הנגזרים מפיתוח טכנולוגיות על ידי נאסא בתחומים הבאים: בריאות ורפואה, טכנולוגית מידע, תחבורה, בטיחות הציבור, ומוצרי צריכה .

 

טיסת הבכורה של הפאלקון הכבד, המשגר החדש של SpaceX, הושלמה בהצלחה, והפכה אותו למשגר הפעיל החזק ביותר בעולם. הוא שיגר לחלל העמוק את מכונית הטסלה רודסטר של אילון מאסק, עם בובת אסטרונאוט במושב הנהג. הנחיתה של שלושת השלבים הראשונים, מהם מורכב המשגר, בוצעה באופן חלקי: שני השלבים הצדיים ביצעו נחיתה כפולה ומרהיבה בקייפ קנוורל, אך השלב האמצעי התרסק באוקיינוס האטלנטי.

 

הצעת התקציב של נאסא לשנת 2019 כוללת התארגנות לקראת הפסקת מימון תחנת החלל הבינלאומית בשנת 2025.  נאסא בוחנת מספר חלופות להמשך הפעלת התחנה בינהן הפעלה על ידי חברות פרטיות וגורמים אחרים וגם אפשרות שנאסא עצמה תמשיך להשתמש בתחנה כאחד הלקוחות. 

 

נאסא אישרה לחברת (Sierra Nevada Corporation (SNC  להשתמש ב Dream Chaser לאספקת תחנת החלל בשנת 2020. בכך מצטרפת SNC לשתי חברות שכבר מעבירות אספקה לתחנת החלל -  Orbital ATK and SpaceX .
ה  Dream Chaser ישוגר באמצעות המשגר אטלס 5.

 

דייויד מורו (Murrow), מנהל בכיר בפיתוח עסקי לתחום החלל האזרחי בחברת לוקהיד מרטין, מתאר בראיון לאתר "הידען" במהלך כנס החלל ה-13 ע"ש אילן רמון שהתקיים השבוע בת"א את התכניות העתידיות של החברה למשימות מאוישות. בתחילה שני שיגורים נסיוניים של החללית המאויישת) אוריון, ובהמשך – נחיתה על הירח ולוויין שיקיף את הירח המכונה "שער החלל העמוק" מורו גם מתייחס לחברות המתחרות ולביטול תחרות Google Lunar Xprize .

 

סוכנות החלל האיטלקית (Agenzia Spaziale Italiana (ASI עוברת מהפך, כך אומר נשיא סוכנות החלל האיטלקית רוברטו בטיסטון בראיון לאתר הידען. לדבריו, עד כה סוכנות החלל נוהלה בלעדית על ידי משרד המחקר. "לאחר שהועבר חוק חדש בדצמבר, אנחנו אמנם עדיין שייכים למשרד המחקר , המשרד ימנה את ראש הסוכנות אבל נקבל את ההנחיות ישירות מהממשלה. בנוסף הוקמה וועדה בין משרדית בדרג גבוה הכוללת עשרה שרים ביחד עם נשיא סוכנות החלל, ומתאמי המחקר האיזוריים שינחו את הקווים האסטרטגיים ואת הכיוונים אליהם תפנה הסוכנות."

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

לפני כ-12,800 שנה, בשל רסיס של שביט ראו בני האדם שחיו אז כיצד עשרה אחוזים משטחי היבשה של כדור הארץ או כ-10 מיליון קמ"ר עולים באש. היה זה לקראת סוף תקופת הקרח כשכוכב הלכת התחיל להתחמם והקרחונים החלו לסגת. השמים הוארו במפתיע בכדורי אש שלאחריהם גם הגיעו גלי הלם. שריפות פרצו על פני הנוף ואבק נישא לשמים והסתיר את אור השמש. כתוצאה מכך האקלים התקרר במהירות, צמחים מתו, מקורות מזון התכלו והקרחונים התפתחו שוב. זרמי האוקיאנוסים הוסטו והדבר גרם לתקופה קרה, כמעט תקופת קרח, למשך כאלף שנה נוספות.

 

אלבום חדש

 

אלבום הצבעוני כולל למעלה מ-100 ציורים אותם הכין החוקר והצייר דני שלום, כולל ראשית התעופה בארץ, טוסים אזרחיים וכמובן מטוסי חיל האויר, במלאת לו 70 שנה. כל ציור מבטא סיפור של אירוע בתולדות התעופה בארץ משנת 1913 ועד היום. מחיר מיוחד לחברה העמותה: 85 ש"ח (במקום 120 ש"ח) להזמנות: נא לשלוח צ'ק לבאויר פרסומי תעופה וחלל ת"ד 8460 ראשון לציון 75183

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד