חדש בחלל מס' 109 - 1 בפברואר 2018

 
חדש בחלל מס' 109  -   1 בפברואר 2018 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

אוניברסיטת תל אביב תקים מרכז חלל חדש, המתבסס על גישה מהפכנית לחקר החלל: שימוש בלוויינים זעירים ייעודיים, שנבנים במיוחד כדי לתת מענה לשאלות מדעיות ספציפיות. 
הלוויינים, המורכבים בתוך זמן קצר ובעלויות נמוכות יחסית, ינגישו את הטכנולוגיה הלוויינית לקהילה המדעית בכל רחבי הקמפוס.

 

בפברואר יוקם מתקן ראשון מסוגו בישראל המדמה את החיים על מאדים. בראש צוות ההקמה של הפרויקט עומד ד"ר הילל רובינשטיין מפרויקט D-MARS, מיזם D-Mars הוא יוזמה ישראלית ייחודית להקמת מרכז הדמיות בין לאומי למחקר פלנטרי, באזור מצפה רמון שמטרתו לקדם בישראל את חקר החלל בפרט ומדע וטכנולוגיה בכלל. זאת על ידי יצירת תבנית ותשתית לשימוש למטרות מחקר אקדמי, פיתוח טכנולוגיות בתעשייה וכאמצעי מתודי לתכניות חינוכיות שונות.

 

חברת Planet Labs תפתח בקרוב שרות צילומי צבע מעודכנים של כל שטח כדור הארץ. החברה מפעילה מבנה של כ - 180 לוויינים צילום קטנים מסוג  RapidEye ו 5 לוויינים יותר גדולים מסוג RapidEye שנעים סביב כה"א במסלול נמוך ומצלמים תמונות ברזולוציה של 3-5 מטר. לווייני הצילום הם קטנים וזולים, גודלם כגודל כיכר לחם ומשקלם 4.5 ק"ג. המצלמות מספקות כ 1.4 מיליון תמונות כל יום ואלו מעובדות ומושוות לבסיס הנתונים של החברה.

 

SpaceIL הגיבה אתמול להודעה על סיום תחרות Google Lunar XPRIZE ללא זוכה, ומסרה כי בכוונתה להמשיך בכל מקרה בתוכנית שלה לשלוח חללית ישראלית ראשונה לקרקע הירח: "עמותת ספייס אי אל מעדכנת היום, כי היא ממשיכה בקידום הפרויקט במלוא המרץ תוך עמידה ביעד שהציבה לעצמה להנחית חללית כחול-לבן על הירח במהלך 2018, בכך תהפוך ישראל למדינה הרביעית בעולם שהצליחה להנחית חללית על הירח", נכתב אתמול בהודעה לתקשורת מטעם החברה.

 

בשבוע שעבר, החברה הניו זילנדית-אמריקאית רוקט לאב (Rocket Lab) הצליחה בפעם הראשונה לשגר בהצלחה את המשגר החדש שלה, "אלקטרון". המשגר, שהמריא מאתר השיגור הפרטי של החברה בניו זילנד, מתוכנן לשאת כ-150 ק"ג למסלול נמוך-ארץ, ומיועד לספק שירותי שיגור מהירים וזולים עבור תעשיית הלוויינים הזעירים שהחלה לשגשג בשנים האחרונות. המשגר החדש שיגר לוויין דמוי כדור דיסקו בשם "כוכב האנושות", שאפשר יהיה לצפות בו בעין בלתי מזוינת מכל מקום בכדור הארץ. בעוד החברה טענה שהלוויין נועד לעודד אנשים לצפות בשמי הלילה, השיגור הרגיז אסטרונומים רבים, החוששים מעידוד תופעת זיהום האור המפריעה לתצפיותיהם.

 

SpaceX השלימה אתמול ציון דרך חשוב לפני טיסת הבכורה של המשגר החזק בעולם – ניסוי בו הוצתו ביחד, לראשונה, 27 מנועיו של הפאלקון הכבד, כשהוא מהודק לכן השיגור במרכז החלל קנדי. אילון מאסק אישר שהניסוי עבר בהצלחה וכתב: "נשגר בעוד שבוע בערך". בטיסת הבכורה הקרובה תשוגר מכוניתו הפרטית של מאסק לחלל העמוק, ותגיע למרחק של מאדים מהשמש.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

שלא כמו הפלנטה המוכרת שלנו צדק, הפלנטות שנקראות "צדק חם" חגות קרוב באופן מפתיע לכוכב המארח שלהן – כל כך קרוב שבדרך כלל לוקח להן פחות משלושה ימים להשלים הקפה. וחצי כדור אחד של פלנטה כזאת כל הזמן פונה לכוכב המארח שלה ואילו השני פונה בקביעות לאפלה.

 

כוכב-הלכת נפטון (רהב בעברית) מסתובב במערכת השמש כשהוא מלווה בפמליה מרתקת של ירחים, שהגדול שבהם הוא טריטון. למעשה, טריטון מתאפיין בתנועה בכיוון הפוך לזה של נפטון, מחוץ למישור קו המשווה של כוכב-הלכת. ירחים אחרים של כוכבי-הלכת הענקים – צדק, שבתאי ואורנוס – נוטים להתנהג "לפי הכללים": הם מסתובבים במסלול היקפי קרוב למישור קו המשווה – ובכיוון סיבובו של כוכב-הלכת.
התופעה הלא רגילה הזאת, הובילה מדענים רבים לסברה שטריטון אינו  שייך במקורו למערכת הלוויינים המקורית של נפטון, אלא הגיע אליה מבחוץ, ותוך כדי כך זרע הרס והוציא את מערכת הלוויינים של נפטון מאיזון.

 

בשבוע שעבר נמסר כי חברת ההזנק הישראלית-בריטית Effective Space, שמפתחת טכנולוגיה חדשנית שלא נוסתה עד כה בחלל – שירות לוויינים במסלול, במטרה להאריך את חייהם. החברה הכריזה לאחרונה על חוזה בשווי 100 מיליון דולר, במסגרתו תייצר ותשגר שני לוויינים קטנים מסוג Space Dron, שיעגנו לאחר שיגורם עם שני לווייני תקשורת ויאפשרו להאריך את חייהם באמצעות השתלטות על מסלולם ותנועתם בחלל. מנכ"ל החברה ואחד מיזמיה, אריה הלזבנד התראיין לאתר הידען לרגל ההכרזה.

 

אלבום חדש

 

אלבום הצבעוני כולל למעלה מ-100 ציורים אותם הכין החוקר והצייר דני שלום, כולל ראשית התעופה בארץ, טוסים אזרחיים וכמובן מטוסי חיל האויר, במלאת לו 70 שנה. כל ציור מבטא סיפור של אירוע בתולדות התעופה בארץ משנת 1913 ועד היום. מחיר מיוחד לחברה העמותה: 85 ש"ח (במקום 120 ש"ח) להזמנות: נא לשלוח צ'ק לבאויר פרסומי תעופה וחלל ת"ד 8460 ראשון לציון 75183

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד