חדש בחלל מס' 108 - 18 ינואר 2018

 
חדש בחלל מס' 108  -   18 בינואר 2018 
 
חדש בחלל הוא ידיעון משותף ל מכון פישר למחקר אסטרטגי אויר וחלל ו לאתר הידען .
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

החברה הבריטית Earth-I שיגרה לוויין הדגמת טכנולוגיה שיספק לראשונה שרות צילומי ווידאו ותמונות בצבע מהחלל. הלוויין במשקל של כ 100 ק"ג ימצא בגובה של 505 ק"מ. החברה מתכננת לשגר 5 לוויינים נוספים שיבטיחו כיסוי של כל נקודה על פני כדור הארץ.

 

הטלסקופ החדש שבנייתו מתוכננת להסתיים ב 2023 יוצב במצפה הכוכבים ב Xinjiang והוא יאזין  לאותות מהחלל. אנטנת הטלסקופ בקוטר של 110 מטר בגובה של יותר מ - 100 מטר תשקול בערך 6000 טון בערך פי 20 יותר גדולה מהטלסקופ הקיים כיום במצפה. הטלסקופ יפעל בתחום תדרים רחב  מ 150 מגה הרץ עד 115 גיגה הרץ והוא יאפשר לחקור גלי כבידה, חורים שחורים, חומר אפל ועוד
 

 

צילומי הגשושית האמריקאית MRO חשפו מספר מדרונות משופעים, בהם מעטה קרח תת-קרקעי בעובי של כ-100 מטר נחשף לאטמוספירה. מעטה הקרח מכוסה בשאר המקומות בשכבה סלעית דקה מאד של מטר עד שני מטר בלבד, ועשוי לשמש כמשאב חשוב ונגיש עבור משימות מאוישות לכוכב הלכת האדום.

 

לפי מספר מקורות בארה"ב, הלוויין הסודי ביותר, שאפילו הסוכנות הממשלתית האחראית עליו אינה ידועה, אבד לאחר שנכשל בהתנתקות מהשלב העליון של משגר הפאלקון 9, ונפל יחד איתו לאטמוספירה. SpaceX בתגובה: "נכון לעכשיו בחינה של הנתונים מצביעה על כך שהפאלקון 9 תפקד באופן נומינלי".

 

China Great Wall Industry Corp חתמה על הסכם עם נציגים של ממשלת קמבודיה. במסגרת ההסכם תספק החברה הסינית לקמבודיה לוויין תקשורת בשם Techo-1. ההסכם כולל גם שרות שיגור וביטוח.
שיתוף הפעולה בין סין וקמבודיה הוא חלק ממדינות "טבעת הסחר" של סין.
 

 

חברת  Virgin Galactic ביצעה טיסת ניסוי בה גלשה SpaceShipTwo לנחיתה מגובה רב. הניסוי בוצע ב 11.1 והוא מהווה שלב מתקדם לקראת שיגור SpaceShipTwo למסלול בגבול החלל. לאחר שחרור ספייסשיפ2 מהמטוס הנושא WhiteKnightTwo היא גלשה במהירות מרבית של 0.9 מאך ונחתה ב Mojave Air and Space Port

 

האסטרונאוט האמריקאי ג'ון יאנג הלך לעולמו ביום שישי, 5 בינואר, בעקבות סיבוכים של דלקת ריאות, כך הודיעהאתמול נאס"א. יאנג היה האדם התשיעי שהלך על הירח, במהלך משימת אפולו 16 בשנת 1972. יאנג טס לפני כן פעם נוספת לירח, ללא נחיתה עליו, במשימת אפולו 10, ולפני כן טס פעמיים למסלול נמוך-ארץ בחלליות ג'מיני. יאנג שימש גם כמפקד משימת מעבורת החלל קולומביה, בטיסה הראשונה של תוכנית מעבורות החלל ב-1981.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

סוכנות החלל האמריקאית פרסמה בשבוע שעבר סרטון מרהיב, בו מוצג מסע וירטואלי ותלת-מימדי בערפילית אוריון. הסרטון הופק על בסיס צילומי אור נראה של טלסקופ החלל האבל וצילומי אור תת-אדום של טלסקופ החלל שפיצר, בשילוב עם שיטות אנימציה ממוחשבות. את הסרטון מלווים צלילי "סרנדה למיתרים" של המלחין אנטונין דבוז'אק.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד