חדש בחלל מס' 105 - 4 בדצמבר 2017


 
חדש בחלל מס' 105  -    30 בנובמבר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

סוכנות החלל האירופית שוקלת להרחיב את פעילותה לאזור חדש של השמים באמצעות סוג חדש של כלי טיס, שישמשו "חוליה חסרה" בין רחפנים לבין לוויינים. פסאודו-לוויינים לגובה רב, או  High-altitude pseudo satellites, הם פלטפורמות שצפות בגובה של כ-20 ק"מ, מעל העננים ורוחות זרם הסילון, ו-10 ק"מ מעל נתיבי המטוסים המסחריים. בגובה זה, מהירויות הרוחות נמוכות מספיק כדי שהכלי יחזיק שם מעמד תקופות ארוכות. מגובה כזה הם יכולים לסקור את הקרקע עד לאופק במרחק של 500 ק"מ, 

 

שלושה שבועות בלבד לפני השלמת בניית חללית הירח הישראלית הראשונה, דרושים 20 מיליון דולר עד סוף השנה על מנת למנוע סגירת הפעילות * המשמעויות הן ביטול שיגור החללית שתוכנן לשנת 2018 והפסקת כל הפעילות החינוכיות של עמותת Space IL, רגע לפני השיגור * לפי העמותה דרושים עוד 30 מיליון דולר, מתוכם התחייב איש העסקים והפילנתרופ מוריס קאהן לתרום 10 מיליון דולר נוספים באם יגויס סכום של 20 מיליון דולר

 

חממת מזון חדשה ומתוחכמת החלה לפעול לאחרונה ביבשת הדרומית הקפואה. המיזם הזה אמור לאפשר יום אחד לפתח חקלאות בחלל, ובדרך גם לשפר את הדרך שבה אנחנו מגדלים פירות וירקות במקומות חמים קצת יותר בכדור הארץ

 

ב 29 בנובמבר אישרה נאס"א שימוש חוזר בשלב הראשון של מנוע הפלקון 9 של חברת ספייס איקס במשימה של הבאת ציוד לתחנת החלל הבינלאומית. בשיגור הקרוב ב 8 בדצמבר יעשה שימוש חוזר במשגר לאחר שהוא נבדק ביסודיות על ידי מומחים של נאס"א. להערכת מומחי נאס"א אמינות משגר בשיגור חוזר שעבר תהליך בדיקה, זהה לאמינות של משגר חדש.

 

רעיון משוגע או תחבולה פרסומית? אילון מאסק הודיע שחברת שיגורי החלל שלו, SpaceX, תשגר לקרבת מאדים מכונית ספורט חשמלית מתוצרת חברה אחרת שבבעלותו – טסלה. אם לא די בכך, המכונית תהייה הטסלה רודסטר האישית של אילון מאסק. לפי מאסק, המכונית תשוגר בטיסת הבכורה של המשגר פאלקון כבד (Falcon Heavy), המתוכננת לינואר 2018, ושאם תעבור בהצלחה, יהפוך למשגר הפעיל החזק ביותר בעולם.

 

וויאג'ר 1 אמנם כבר יצאה ממערכת השמש ונכנסה אל החלל הבין-כוכבי, אך גם במרחק של כ-21 מיליארד ק'"מ מכדור הארץ, החללית הוותיקה עדיין ממשיכה לתפקד ולתקשר עם מפעיליה בכדור הארץ. כדי להבטיח שהחללית תוכל להמשיך ולעשות זאת, מהנדסי נאס"א הפעילו מחדש מנועי תמרון קטנים של החללית, שמטרתם לאפשר לה להתכוונן במרחב, לאחר שהיו רדומים במשך 37 שנים.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

אסטרונומים גילו כוכב לכת בגודל של כדור הארץ במרחק 11 שנות אור המכונה רוס 128b . זה כוכב הלכת הידוע השני במרחקו ממערכת השמש שלנו, הוא יוכל לשמש מטרה לחיפוש אחר חיים. רוס 128 b, סובב ננס אדום, אבל פחות פעיל. הוא התגלה לאחרונה באמצעות מכשירי מדידת מהירות רדיאלית במצפה לה סילה בצ'ילה. 

 

בזמן שצוקרמן הכין את ההרצאה, קרה לו משהו שבדיעבד הוא כינה "רגע ההארה שלו". כוכב פן מאנן הוא התצפית הראשונה שיש בה ראיה לקיומם של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש – משהו שלא היה ידוע לאסטרונומים שחקרו אותו ב-1917, ולא היה ידוע לאסטרונומים שהרהרו בו במשך עשרות שנים לאחר שנתגלה.

 

אסטרואיד גדול ביקר בקרבה יחסית לכדור הארץ והתגלה ב-19 באוקטובר. ייחודו – מקורו בחלל החיצון וזהו מעברו היחיד במערכת השמש. תצפיות הראו כי הוא אחד מהעצמים הקוסמיים המוארכים ביותר המוכרים למדע, אורכו גדול פי 10 מרוחבו. יחס זה קיצוני יותר מזה של כל אסטרואיד או שביט שנצפו במערכת השמש שלנו. חישוב מסלולו הראה כי מקורו במערכת כוכבי לכת החגה סביב כוכב אחר ולא ממערכת השמש שלנו. 

 

השיטה מבוססת על מדידות ספקטרליות מפורטות ביותר, מן האולטרא-סגול ועד לאינפרא-אדום של כ-40 חורים שחורים פעילים השוכנים בגלקסיות שגילן כ-4 מיליארדי שנים. המדידה מאפשרת לחוקרים למפות בצורה מדויקת את הפליטה מ"דיסקת ספיחה" סמוך מאד לחור השחור וקרוב הרבה יותר מענני הגז המשמשים למדידות המסה. החוקרים שנתחו את מאפייני הקרינה מצאו שניתן למדוד בעזרתה את מסת החור השחור בדיוק רב.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד