חדש בחלל מס' 104 - 16 בנובמבר 2017

 
חדש בחלל מס' 104  -    16 בנובמבר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

מעבדה חדשנית של חברת ספייס-פארמה הישראלית המכילה 4 ניסויים בתחום מדעי החיים הגיעה ביום שלישי, 14 בנובמבר, לתחנת החלל הבינלאומית לאחר שיגור מוצלח בחללית סיגנוס. המעבדה, שפיתוחה נתמך על ידי סוכנות החלל הישראלית, ייחודית בכך שהיא מתנהלת ללא מגע אדם ונשלטת ישירות על ידי החוקרים מכדור הארץ. במעבדה, שני ניסויים של חוקרים אמריקאים, ניסוי של חוקר שוויצרי וניסוי נוסף של חברת פארמה ישראלית. הניסויים על תאים ביולוגיים חיים במעבדה החללית, נחשבים חדשניים ולא התקיימו עד כה בחלל. 

 

הסוכנות לפיתוח טכנולוגיות מתקדמות לתחום ההגנה (DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency) מפתחת טכנולוגיה לבניית לוויינים בחלל מרכיבים של לוויינים שסיימו את חייהם, במסגרת התוכנית המכונה פניקס – כאשר הלוויינים ששבקו חיים .(גם עמוס 5 א.ב.) יקומו לתחייה מחדש אם בזכות שיפוץ בחלל ואם יהיו אלה רכיביהם שישמשו לבניין לווייני תקשורת חדשים.

 

סוכנות הידיעות הרשמית של סין, שינחואה, הודיעה בשבוע שעבר כי המעצמה מפתחת מטוס חלל, שיוכל להטיס טייקונאוטים (טייסי חלל סינים) ומטען למסלול סביב כדור הארץ. לפי ההודעה, מטוס החלל יהיה רב-שימושי וימריא לחלל באופן אופקי על גבי מסלול נחיתה. "בניגוד לחלליות חד-פעמיות מסורתיות, החללית החדשה תמריא לשמיים כמו מטוס", אמר צ'ן הונגבו, חוקר בתאגיד הסיני למדעי וטכנולוגיית חלל (CASC). אם בניית הרכב תצא לפועל, הוא יהיה רכב החלל המסלולי הראשון בהיסטוריה בעל יכולת להמריא לחלל ממסלול טיסה.

 

ב 11 בנובמבר הדרים צ'ייסר שוחרר מגובה של 3000 מטר וגלש לנחיתה על מסלול ב  Edwards Air Force
הדרים צ'ייסר (באנגלית: Dream Chaser - רודף החלומות) היא חללית לטיסות מסלוליות ותת-מסלוליות הנמצאת בפיתוח על ידי סיירה נבדה קורפוריישן (SNC) העתידה לשגר אספקה לתחנת החלל הבינלאומית עבור נאס"א במסגרת תוכנית CRS, שמטרתה להכניס חברות פרטיות לתחום אספקת תחנת החלל.  החללית תשוגר אנכית על גבי משגר אטלס 5 ותנחת אופקית כמו מטוס, ותהיה ניתנת לשימוש חוזר.

 

Tekever חברה פורטוגלית מארגנת קבוצת חברות לפיתוח לוויינים. הפרויקט נקרא Infante והוא יכלול 12 לווייני חישה ותקשורת במסלול נמוך. הלוויינים יורכבו מ 16 רכיבי Cubesat  במשקל של 25 ק"ג

 

מרוקו שיגרה לחלל את הלוויין מוחמד 6-A, הראשון משני לווייני תצפית שתוכננו למעקב אחרי נושאי סביבה ולאבטחת גבולות המדינה. הלוויין במשקל 1.100 ק"ג שוגר במשגר Arianespace .
מרוקו בונה גם תחנת קרקע שנייה למעקב אחרי לוויינים

 

ניסוי במנוע רקטי שנערך ביום שבת (4.11), במתקן של חברת ספייס אקס (SpaceX) במקגרגור, טקסס, נכשל והסתיים בפיצוץ של המנוע, החברה מסרה כי איש לא נפצע בארוע.
למרות הכשל, ספייס אקס מסרה כי היא לא מצפה שתגרם דחייה כלשהי בשיגורים עתידיים, זאת מפני שהניסוי הכושל נערך בגרסה חדשה של המנוע הרקטי מסוג מרלין, המשמש את המשגר פאלקון 9, ולא בגרסה הקיימת והפעילה שלו.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

KIC 8462852, המכונה גם הכוכב של בויאג'יאן, הוא עצם מסתורי שהתגלה במרחק של יותר מ-1,000 שנות אור מאִתנו על די טלסקופ החלל קפלר. הכוכב מטריד אסטרונומים בהתעמעמותו הדרמטית והבלתי סדירה, דבר שקשה להסבירו באמצעות תופעה טבעית מוכרת - דיסקות גז ואבק, שרידי גופים שנהרסו, נחילי שביטים, ואפילו חורים שחורים, נמנים על  ההסברים האקזוטיים שהציעו תיאורטיקנים. לבד מן התרחישים אלה עומדת האפשרות המרעישה שהתנהגותו המוזרה של הכוכב של בויאג'יאן היא תוצאה של פעילותה של תרבות קוסמית מתקדמת.

 

מקורות המרחב והזמן הם מן הנושאים המסתוריים ביותר והשנויים ביותר במחלוקת במדע. מאמר "תיאוריית האינפלציה הקוסמית בצרות" מעלה טענות כנגד הדעה המקובלת, שהקוסמוס המוקדם עבר התפשטות מהירה במיוחד המכונה אינפלציה. מחברי המאמר דוגלים בתרחיש אחר: שהיקום שלנו לא התחיל במפץ אלא בניתור, קפיצה מתוך קוסמוס קודם שהלך והתכווץ

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד