חדש בחלל מס' 103 - 2 בנובמבר 2017

 
חדש בחלל מס' 103  -    2 בנובמבר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

קרן ההשקעות הציבורית (PIF) של ערב הסעודית וקבוצת וירג'ין גלקטיק חתמו על מזכר הבנות (MOU) לא מחייב לשותפות, במסגרתו קרן ההשקעות תשקיע כמיליארד דולרים בחברת ייצור החלליות וירג'ין גלקטיק ווירג'ין אורביט, עם אפשרות להשקעה נוספת, עתידית, בהיקף 480 מיליון דולרים נוספים בשירותי חלל.

 

חלל תקשורת הודיעה כי חתמה על חוזה עם חברת ספייס אקס (SpaceX) לשיגור שני לווייני התקשורת העתידיים של החברה, עמוס 17 ועמוס 8, בשנים 2018 ו-2020 בהתאמה.
לפי הודעת החברה, עמוס 17 ישוגר בחלון שיגור בן שלושה חודשים ברבעון השני של 2018. התשלום על שיגור הלוויין הקודם עמוס 6, שהושמד בפיצוץ של המשגר פאלקון 9 בספטמבר 2016, ייחשב כתשלום עבור שיגור עמוס 17.

 

חברת גוגל העלתה בלון לגובה רב כדי לספק תקשורת לאזורים שנפגעו בסופה בפורטו ריקו. הציוד בבלון מתחבר לחללית O3b והוא מאפשר לתושבי פורטו ריקו גישה לאינטרנט

 

חברות Bigelow Aerospace ו -  United Launch Alliance הודיעו על שיתוף פעולה בפרויקט שמטרתו ליצור סביבת חיים במסלול סביב הירח. המבנה בו ישהו בני אדם מבוסס על מודול מתנפח שפיתחה חברת Bigelow. הפרויקט יתבסס על השקעה משותפת של משקיעים פרטיים ונאס"א

 

השיגור יבוצע בטיל    Zenit שנבנה באוקראינה, מבסיס השיגור ביקונור בקזחסטן.  בנית הלוויין שהחלה ב 2012 התעכבה בעיקר בגלל המשבר באוקראינה. הלוויין כולל 44 משיבים (Transponders) בתדרים C ו - Ku, ועיקר השימוש בו יהיה להעברת שידורי טלוויזיה.

 

לדברי שר התחבורה הטורקי Ahmet Arslan תארגן טורקיה את כל הפעילויות שלה בתחום החלל במסגרת סוכנות החלל אשר תפעל לקידום היכולות של טורקיה בתחום החלל, כולל פיתוח יכולות שיגור עצמאיות ואף תחנת חלל מאויישת

 

חברת  Russia’s space rocket corporation Energia פירסמה תכנית לאומית שאפתנית ל 30 שנה במסגרתה יבנה בסיס לפעילות אסטרונאוטים על הירח, בסיס שיוכל לשמש בעתיד למשימות בחלל העמוק

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

היקום גדל בכל שנייה: הגלקסיות מתרחקות זו מזו, צבירי הגלקסיות מתרחקים זה מזה, והמרחב הריק עצמו מתרחב והולך. העובדות האלה היו ידועות כבר בשנות ה-20 של המאה הקודמת, כשאדווין האבל ואחרים גילו שהיקום מתפשט. אבל לא מזמן גילו אסטרונומים שתהליך ההתפשטות עצמו מאיץ, כלומר שקצב ההתפשטות של היקום הולך ועולה, כך שברגע זה הגלקסיות מתרחקות זו מזו מהר יותר מכפי שעשו לפני רגע.

 

האירוע שבו התנגשו שני כוכבי ניוטרון שגלי הכבידה שלו הגיעו לכדור הארץ ב-17 באוגוסט 2017 הוא אירוע מכונן בתחום האסטרופיזיקה. כזכור, שני הגלאים של פרויקט אמריקאי המכונה LIGO וגלאי אירופי בשם Virgo קלטו גלי כבידה מאירוע של התמזגות שני כוכבי נויטרונים אי-שם ביקום, ובמקביל נצפה הפיצוץ האדיר בעזרת מגוון גדול של טלסקופים על כדור הארץ ובחלל.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד