חדש בחלל מס' 102 - 19 באוקטובר 2017

 
חדש בחלל מס' 102  -    19 באוקטובר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

לוקהיד מרטין הכריזה על קו לוויינים חדש, בגדלים הנעים מננו-לוויינים ועד חלליות גדולות, שפותחו לאורך מספר שנים בהשקעה של כ-300 מיליון דולר ויתאימו למגוון משימות בחלל. הלוויינים החדשים מכילים טכנולוגיות חדשות וחולקים מספר רב של חלקים דומים וזהים, מה שמסייע להאיץ את קצב הייצור ולחסוך בעלויות התפעוליות לאורך שנים, כך מסרה החברה.

 

 ספייס אקס (SpaceX) שיגרה משגר פאלקון 9 שנשא בחרטומו את לוויין התקשורת ECHOSTAR 105/SES-11. השיגור בוצע ממרכז החלל קנדי בפלורידה, מכן השיגור ההיסטורי LC-39A, שבעבר שימש את שיגורי אפולו לירח ואת מעבורות החלל, וכיום נאס"א משכירה אותו לספייס אקס.  זהו השיגור השלישי של משגר פאלקון 9 משומש. השלב הראשון של המשגר הדו-שלבי, שהוא החלק המרכזי והיקר ביותר של המשגר, המריא לחלל בפעם הראשונה בפברואר השנה, כאשר שיגר את משימת CRS-10, חללית דרגון לא-מאוישת שהעבירה אספקה לתחנת החלל הבינלאומית. 

 

נאס"א תשגר במאי 2018 את רכב המאדים הבא שלה, נחתת המכונה אינסייט  InSight – "תובנה", סוכנות החלל מזמינה את הקהל הרחב, מכל רחבי העולם, להוסיף את שמם למיקרו-שבב שישוגר ביחד עם הנחתת. ההרשמה  פתוחה עד 1 בנובמבר 2017, וניתן לעשותה בקישור הזה: https://mars.nasa.gov/syn/insight

 

מאסק מתכנן לפתח טילי-ענק שיהיו ניתנים למחזור ולשימוש מחדש, ויפחיתו את עלות הטיסה למאדים אלפי מונים – עד כדי כך שעלות הטיסה של מתיישב אחד תגיע למאתיים-אלף דולרים. בשלב הראשון בשנת 2018, אמורה ספייס-אקס לשגר גשוש למאדים, שיבחן את המקום המתאים ביותר להקמת מושבה ודרכים להפקת דלק מהפחמן שבאטמוספרה הדלילה של המאדים ומהמימן שיגיע מקרח-מים שעל פני כוכב הלכת. בשלב השני יונחת על המאדים מפעל קטן להפקת דלק, שיוכל לתמוך בפעילויות הבאות. בשלב השלישי, עוד חמש שנים מהיום, ישוגרו בני-האדם הראשונים למאדים,

 

בהרצאה היום אמר מאסק: "אנחנו חושבים שמצאנו דרך לעשות זאת, והיא לבנות רכב קטן יותר, שעדיין יהיה גדול מאד, אבל אחד שיוכל לעשות את כל מה שנדרש בסביבה המורחבת של כדור הארץ. למעשה, אנחנו רוצים להפוך את הרכבים הקיימים שלנו למיותרים. אנחנו רוצים להשתמש ברכב אחד, רכב שיגור בודד, שיחליף את פאלקון 9, פאלקון כבד ו[החללית] דרגון. אם נוכל לעשות את זה, אז כל המשאבים שמוקצים לפאלקון 9, פאלקון כבד ודרגון יוכלו להיות מופנים למערכת הזאת".

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

תגלית מיום ה-17.8.17 מכה גלים בקהילה המדעית בכל העולם: שני הגלאים של פרויקט אמריקאי המכונה LIGO וגלאי אירופי בשם Virgo קלטו גלי כבידה מאירוע של התמזגות שני כוכבי נויטרונים אי-שם ביקום, ובמקביל נצפה הפיצוץ האדיר בעזרת מגוון גדול של טלסקופים על כדור הארץ ובחלל. התגלית איששה תגלית מרעישה קודמת, מספטמבר 2016, שבה נקלטו לראשונה בהיסטוריה גלי כבידה מהתמזגות שני חורים שחורים, אך שם ללא פיצוץ נראה.

 

טבעו של החומר האפל – החומר הבלתי נראה ששומר על הגלקסיות בשלמותן באמצעות הכבידה שלו – הוא חידה קוסמית עמוקה. חוקרים רבים חושדים שהחומר האפל עשוי מ"ווימפים": חלקיקים בעלי מסה המנהלים אינטראקציות חלשות, והם מחפשים אחריהם בניסויים. ואולם, עד כה לא נמצאו שום ווימפים כאלה.חורים שחורים "בראשיתיים" שייתכן שנוצרו זמן קצר לאחר המפץ הגדול הם מועמד חלופי לחומר האפל. אך גם הם חמקו מזיהוי עד כה.

 

ועדת פרס נובל לפיזיקה הודיעה על הענקת מחצית מפרס נובל לפיזיקה לשנת 2017 לריינר וייס, ואת המחצית השניה לבארי באריש וקיפ ת'ורן, שלושתם משותפות LIGO/VIRGO.
"ב-14 בספטמבר 2015 נצפו גלי הכבידה ביקום בפעם הראשונה, הגלים, שקיומם נחזה בידי אלברט איינשטיין לפני כמאה שנה, מגיעים ממיזוג של שני חורים שחורים. לקח לגלים הללו 1.3 מיליארד שנה כדי להגיע לצמד גלאי LIGO בארה"ב." נכתב בהודעת ועדת פרס נובל.

 

גם בלי הטבעת הפלנטרית שלו, האומיה הוא אחד מגרמי השמיים המוזרים ביותר במערכת השמש – הוא משלים סיבוב אחד סביב עצמו בכל 3.9 שעות, יותר מהר מכל גוף אחר במערכת השמש עם קוטר של מעל 100 ק"מ. הסיבוב העצמי המהיר מותח את האומיה, ומעניק לו צורת אליפסואיד המזכירה כדור פוטבול מעוך.

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד