חדש בחלל מס' 101 - 28 בספטמבר 2017

 
חדש בחלל מס' 101  -    28 בספטמבר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

החללית אוסיריס-רקס, ששוגרה לפני כשנה במטרה לחקור אסטרואיד קרוב-ארץ קטן ולהחזיר ממנו דגימה לכדור הארץ, ביצעה יעף מוצלח בקרבת כדור הארץ, על מנת לנצל את כוח הכבידה שלו ולהתאים את מסלולה לזה של האסטרואיד.

 

כוכב החולף קרוב מדי לחור שחור סופר-מסיבי ייקרע לגזרים על ידי כוחות גאות וייבלע בתוך החור. טלסקופים חדשים בעלי ראייה רחבת-שדה מאפשרים לאסטרונומים לחקור את האירועים ההרסניים האלה בפירוט. התוצאה היא שיפור דרמטי בהבנתנו כיצד חורים שחורים ניזונים, כיצד הם יכולים להאיץ חומר למהירויות המתקרבות למהירות האור וכיצד הגידול שלהם מעצב את הגלקסיות שבסביבתם.

 

המיליארדר יורי מילנר מעמק הסיליקון מממן תכנית נועזת לשיגור חללית לאחד הכוכבים הסמוכים לשמש שלנו. המשימה, Breakthrough Starshot, תשתמש בלייזר להנעת מפרשי־אור שיהיו מחוברים לשבבים קטנים, דמויי שבבים של סמארטפון, שיוכלו לצלם, לעשות מדידות ולשדר את ממצאיהם לכדור הארץ. לדעת מומחים, התכנית רבת סיכונים, יקרה וייתכן שלא תפעל – אבל היא מלהיבה בכל זאת, בהיותה הזדמנות לשלוח לראשונה חפץ מעשה ידי אדם לכוכב אחר.

 

רוב הכוכבים בגלקסיה שלנו מתנהגים באופן צפוי. הם מקיפים את מרכז שביל החלב במהירות של 100 קילומטרים לשנייה, אבל מספר כוכבים הצליחו להגיע למהירויות גבוהות יותר באופן משמעותי, עד כדי כך שהם אפילו מסוגלים להימלט מכוח המשיכה של הגלקסיה. אלה ידועים כ"כוכבים בורחים" או כוכבים מהירים, סוג נדיר של כוכבים, שמעריכים כי הם הועפו בשל קרבתם לחור השחור העל-מאסיבי שבמרכז הגלקסיה.

 

קאסיני מסיימת 13 שנה במערכת שבתאי וירחיו. הצלילה לתוך אטמוספירת שבתאי נועדה להבטיח שירחים אחדים של שבתאי ובמיוחד אנסלדוס, שמעריכים כי יש לו אוקיאנוס תת קרקעי המראה סימנים של פעילויות הידרותרמיות לא יזדהמו בחיידקים ארצנים שאולי שרדו בתוך החללית והם ישארו טהורים למחקר עתידי. 

 

בשנים האחרונות הוצעו מספר רב של הצעות לחקר התעלומות החדשות משבתאי, חלקן מעשיות יותר וחלקן פחות. כך למשל, היו כאלו שהציעו לשלוח צוללת לתור את אגמי המתאן הנוזליים של טיטאן, וחלק הרהרו על קדיחה דרך מעטה הקרח של אנסלדוס ולהחדיר צוללת אל תוך האוקיינוס התת-קרקעי המסתורי שלו.

 

ב-1 בספטמבר חלף על פני כדור הארץ אסטרואיד גדול למדי המכונה פלורנס. במרחק של 7 מיליון קילומטר, האסטרואיד אמנם לא היה קרוב מספיק כדי להיקלט בעין בלתי מזוינת (או כדי לחולל נזק), אך הטלסקופ במצפה הכוכבים על-שם קראאר, המוצב על גג המאיץ על-שם קופלר במכון ויצמן, עקב אחריו בעניין.

 

לראשונה חוקרים הצליחו לזהות באופן ישיר את היסוד בורון על פני מאדים, בזכות מדידות שביצע הרובר קיוריוסיטי. גילוי היסוד מחזק את האפשרות שהסביבה הקדומה במאדים תמכה בקיום חיים, שכן הוא מסוגל לייצב את הסוכר ריבוז, מרכיב מרכזי במולקולת ה-RNA.

 

בין הטירוף של ההכנות של פלורידה להוריקן אירמה בקטגוריה 5 ותחזית מזג האוויר נראית עגומה למדי הספיקו אנשי חברת SpaceX לשגר את החללית הצבאית הסודיתX-37B על גבי משגר מדגם פאלקון 9.

 

בקיצור
 
 
 
 
 
 

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד