חדש בחלל מס' 100 - 7 בספטמבר 2017

חדש בחלל מס' 100  -    7 בספטמבר  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

מזל טוב לגליון ה 100 של "חדש בחלל".

 

חדש בחלל הוא פרויקט חברתי משותף של אתר  הידען  ומכון פישר שנועד לקדם את העניין הציבורי, בעיקר בקרב בני נוער, להתפתחות טכנולוגית וחקר החלל.  גליון מספר 1 הופץ ב  27 באוגוסט 2013, מאז הופץ הידיעון בהתמדה,  אחת לשבועיים והביא לקוראיו סיפורים מעודכנים.
הקוראים מוזמנים לידע את חבריהם כדי להגדיל את מספר קוראי הידיעון. 

 

ונוס, לוויין המחקר של סוכנות החלל הישראלית, שידר תמונות ראשונות מהחלל, בהן תמונה ראשונה של איזור ירושלים. התמונה שצולמה באמצעות המצלמה המשוכללת של הלוויין, מאפשרת לראות את ירושלים וסביבותיה באיכות חסרת תקדים, תוך הבחנה בפרטי קרקע שונים.

 

שירת כטייס קרב בצי האמריקאי, מכהן כחבר קונגרס רפובליקאי מטעם מדינת אוקלהומה, היה מזוהה עם תנועת "מסיבת התה" השמרנית, והביע ספק בקשר להתחממות הגלובלית. מיהו ג'ים בריידנסטיין, המועמד שהנשיא טראמפ בחר למנהל הבא של נאס"א?

 

איל ההון אילון מאסק, מייסד ומנכ"ל ספייס אקס, חשף אתמול בחשבון האינסטגרם שלו תמונה ראשונה של חליפת החלל של החברה, שעד כה פרטיה נשמרו חסויים. זהו אולי ה"טיזר" הרשמי הראשון של חליפת החלל, אך כפי שזיהה האתר The Verge, החליפה בתמונה דומה להפליא לזו שהופיעה בתמונות לא-רשמיות שפורסמו ב-reddit בשנה שעברה.

 

צפינו בשמש למעשה מתחילת כיסוייה על ידי הירח, בסביבות 12 בצהרים. היו שם איתנו משפחות מברזיל, צרפת קנדה וכמובן מארה"ב. דניס, חובב אסטרונומיה מדאלס שהביא את הציוד סיפר כי היתה זו שעתם הגדולה של ארגוני חובבי האסטרונומיה בארה"ב.
ואז, בבת אחת השתרר חושך מוחלט עד שניתן היה לראות לא הרחק מהשמש את כוכב הלכת נוגה. המאור שנראה בשמים היה מיוחד – למעשה היה מדובר בטבעת שנראית חלולה.

 

החנקן והמתאן שבאטמוספירה מקיימים ביניהם ריאקציות כימיות היוצרות מגוון רחב של חומרים אורגניים. נראה שהמולקולות הכבדות ביותר מבין תרכובות אלה מגיעות לקרקע הירח. כאשר הן מגיעות לימים בין שזה נעשה בדרך של גשם ובין שזה נעשה דרך נהרות, חלק מהן מתמוססות במתאן, הנוזלי,

 

האזור ההררי Mithrim Montes מגיע לגובה של 3.337 ק"מ. העובדה שלטיטן ישנם הרים גבוהים מעלה את האפשרות שקיימת עליו פעילות טקטונית היכולה להשפיע על פני השטח. טקטוניקה זו קשורה לסיבובו של טיטן סביב עצמו, לכוחות גאות של שבתאי או להתקררות הקרום

 

למרות שהוא מושא למחקר מתמשך, מזג האוויר במאדים מתעתע עד מאד, ולכן אחת לתקופה אנו ממשיכים לגלות תגליות מופלאות על הכוכב. אנו יודעים כבר כי התגלו עליו מים זורמים, וכי בשני הקטבים שלו ישנם מאגרים של קרח, בדומה לקוטב הצפוני והדרומי שלנו, וכי מאגרי הקרח הללו משנים את גודלם בהתאם לעונות השנה על המאדים.

 

בתצפיות באינפרה אדום שנעשו ביולי 2007 הבחינו בכתם בהיר בקוטב הדרומי. כתם זה נצפה לראשונה על ידי וויג'ר 2 כאשר חלפה ליד כוכב הלכת ומאז נראה במספר תצפיות טלסקופיות. מה שנראה ביולי 2007 הפתיע את החוקרים. בתצפיות אלה הכתם התפצל לשניים ולאחר מספר ימים שני החלקים התחברו מחדש.

 

במשך השנים שחללית הקסיני עקבה, צילמה ומדדה את דיון, התברר כי ירח זה במהלך הקפתו את שבתאי מצוי בתוך רצועה עשויה מחלקיקים הדומה לחגורות ואן אלן המקיפות את כדור הארץ. חלקיקים אלה הם חמים ונעים במהירות גבוהה. במהלך תנועתם הם פוגעים בשכבת קרח המים המכסה חלקים מפני הקרקע של דיון.

 

בקיצור
 
 
 
 
 
 

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
 למצגת 
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
 למצגת 

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד