חדש בחלל מס' 96 - 13 ביולי 2017

 
חדש בחלל מס' 96  -    13  ביולי  2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

שני הסכמים לפיתוח ולבחינה של שתי טכנולוגיות ישראליות:  הראשונה, בחינת הסבה של מערכת למדידת זמן מדויקת שפותחה בחברת AccuBeat הישראלית ממערכת מוטסת למערכת שמתאימה לתנאי הסביבה הקשים בחלל. השניה, פיתוח של יכולות מתקדמות בתחום ההנעה החשמלית בחלל ללוויינים קטנים בהתבסס על הידע הקיים בחברת רפאל. בנוסף לכך יבחנו הסוכנויות אפשרות לפיתוח משותף של יכולת העברת נתונים מלוויינים הנמצאים במסלולים נמוכים ללווייני תקשורת הנמצאים במסלולים גבוהים. הפרויקטים יתוקצבו על ידי כל מדינה בנפרד ויעבדו בהם ישראלים והודים.

 

גשושית המחקר של נאס"א ג'ונו ביצעה יעף נוסף בקרבת צדק, כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש. הגשושית נכנסה למסלול סביב צדק לפני קצת יותר משנה והיא מקיפה אותו במסלול אליפטי וארוך מאד שנמשך 53 ימים. במהלך היעף החללית הגיעה למרחק של 3,500 ק"מ בלבד מעל מעטה העננים של ענק הגזים וחלפה לראשונה, מעל הכתם האדום הגדול, במרחק של 9,000 ק"מ אשר נוצר מסופה ענקית. 

 

בפברואר 2004 נמסר על ידי סוכנות החלל הרוסית כי מתוכננת חללית מאוישת חדשה שתחליף את חללית הסויוז. מדובר למעשה במעבורת קטנה שיכולה לשאת עד 6 אנשים. משקל החללית יהיה 14 – 12 טון וניתן יהיה לעשות בה שימוש רב פעמי. השם שניתן לחללית הוא Kliper החללית מתופעלת על ידי 2 טייסים והיא יכולה להסיע 4 אנשים ולהעביר מטען לתחנת החלל הבינלאומית. ניתן יהיה להשתמש בחללית גם להסעת תיירים. המשמעות היא גם שימוש מסחרי בחללית ועל כן היא תוכל להיות מקור הכנסה לסוכנות החלל הרוסית.

 

המשגר נשא בחרטומו לוויין תקשורת סיני ניסיוני, שיג'יאן 18, שמשקלו כ-7,500 ק"ג. אם השיגור היה עובר בהצלחה, הלוויין היה נחשב לאחד מהכבדים ביותר ששוגרו למסלול גאוסטציונרי, מסלול בגובה של כ-35,000 ק"מ. לוויינים בגובה זה מתואמים עם סיבובו העצמי של כדור הארץ, ונראים תמיד מעל אותה נקודה בקרקע.
זה היה ניסיון השיגור השני בלבד של המשגר לונג מארץ' 5, שטיסת הבכורה שלו התבצעה בהצלחה ב-3 בנובמבר 2016. זהו המשגר הכבד ביותר במשפחת משגרי לונג מארץ' הסיניים, והוא מסוגל לשאת עד 25 טון למסלול נמוך ארץ, או 14 טון למסלול גאוסטציונרי.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חתם ביום על צו נשיאותי שמורה להקים לתחייה את מועצת החלל הלאומית. המועצה לא הייתה פעילה במשך כמעט 25 שנה, מאז 1993, אז הושבע לנשיאות ביל קלינטון. המועצה, שמעולם לא פורקה באופן רשמי, אחראית לייעץ לנשיא בתחום החלל, ולתאם בין הסוכניות השונות שעוסקות באספקטים הצבאיים, האזרחיים והמסחריים של תוכנית החלל האמריקאית.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

ב-21 במארס 2013 ערכה סוכנות החלל האירופית מסיבת עיתונאים בין־לאומית שבה היא הודיעה כי פלאנק, החללית מיפתה בפירוט רב יותר מאי פעם, את קרינת הרקע הקוסמית בגלי־מיקרו (CMB), אור שנפלט לפני יותר מ-13 מיליארד שנה, מיד לאחר המפץ הגדול. המפה החדשה, אמרו המדענים לעיתונאים, מאששת תיאוריה שהקוסמולוגים אוהבים מאוד כבר 35 שנה: שהיקום התחיל במפץ שלאחריו היה פרק זמן קצר של התפשטות בתאוצה עצומה, המכונה תפיחה, או אינפלציה.

 

Neutron Star Interior Composition Explorer, או בקיצור  NICER, הוא שמו של טלסקופ בתחום קרני הרנטגן ששוגר בתחילת יוני על גבי משגר פלקון של חברת SpaceX   והוא מותקן כעת על תחנת החלל הבינלאומית, עד אמצע יולי הוא אמור להתחיל את עבודתו המדעית – לחקור עצמים אסטרופיזיים אקזוטיים הידועים ככוכבי נויטרונים ולבחון האם ניתן להשתמש בהם כמשואות ניווט בחלל העמוק לחלליות מדורות עתידיים.

 

אסטרונומים יחשפו בקרוב מפה חדשה של המציאות הקוסמית. בסוף 2013 שיגרה סוכנות החלל האירופית (esa) את החללית גָאיה למשימה בת חמש שנים של מיפוי הגלקסיה שלנו בדרגת פירוט חסרת תקדים. החללית מודדת בדייקנות את מיקומם של כמיליארד כוכבים בשביל החלב ובגלקסיות סמוכות, גאיה סורקת את השמים ברזולוציה גבוהה כל כך עד שהיא מאפשרת לאתר עצמים שגודלם כגודלו של מטבע קטן על הירח כפי שהוא נראה מכדור הארץ. מפת הכוכבים הזאת דומה ליצירת המפה הראשונה של יבשות כדור הארץ, מפה שהפכה תמונה מעורפלת של גוף כחול וירוק לעולם שיש בו הרים, נהרות ועמקים. 

 

ננסים חומים הם עצמים בעלי מסת ביניים בין הכוכבים לכוכבי לכת כאשר מסתם נמוכה מדי מכדי לשמור על היתוך מימן יציב בליבה שלהם (סימן ההיכר של כוכבים כמו השמש). לאחר הגילוי הראשוני של ננסים חומים בשנת 1995 הבינו מדענים כי הם תוצר לוואי טבעי של תהליכים שמובילים בעיקר להיווצרות כוכבים וכוכבי לכת. כל אלפי הננסים החומים שנמצאו עד כה, קרובים יחסית לשמש. הרוב המכריע נמצאים ברדיוס של 1,500 שנות אור, 

 

 

עודכנה המצגת מתארת כלי טייס יוצאי דופן
 
  למצגת  
 אלון מאסק וספייס איקס 
המצגת מתארת את היזם המופלא ואת תוכניותיו
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד