חדש בחלל מס' 89 - 30 במרץ 2017

 
חדש בחלל מס' 89  -  30 במרץ 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אנו מברכים את קוראינו בחג חרות שמח 
ומבקשים לעזור לנו לפרסם את הידיעון לחבריכם
 
 

 

אדם בחלל

 

בניגוד להצעת התקציב של טראמפ ל-2018, שפורסמה רק לפני מספר ימים והציעה לקצץ את תקציב הסוכנות, טראמפ חתם לאחרונה על "חוק הרשאת המעבר של נאס"א", שמגדיל את תקציבה לשנה הנוכחית. החוק, שעבר פה אחד בקונגרס, מגדיר משימה מאוישת למאדים בשנות ה-30 כיעד רשמי של הסוכנות. בנוסף, הממשל הודיע על כוונתו לחדש את פעילות "מועצת החלל הלאומית", שפורקה ב-1993. בראש המועצה יעמוד סגן הנשיא מייק פנס, ותפקידה יהיה להכווין ולתאם את תוכנית החלל האמריקאית.

 

הצעת התקציב של טראמפ כוללת קיצוצים נרחבים בסוכניות ובמשרדים אזרחיים, כדי לאזן תוספת של 54 מיליארד דולר בתקציב הביטחון. כך למשל, הסוכנות להגנת הסביבה (EPA) תספוג קיצוץ של 2.6 מיליארד דולר – 31% מכלל התקציב השנתי הנוכחי שלה. לעומתה ולעומת משרדים אזרחיים רבים אחרים, נאס"א תספוג קיצוץ קטן מאד יחסית: תקציבה יפחת מ-19.3 ל-19.1 מיליארד דולר, כלומר קיצוץ של 0.8%.

 

הרכב הסודי של חיל האוויר האמריקאי, X-37B, שוגר למשימתו הרביעית ב-20 במאי 2015, ומאז הוא ממשיך לחוג סביב כדור הארץ במסלול נמוך-ארץ. ב 25 במרץ הוא שבר את שיא השהייה הקודם שלו בחלל, 674 יום, אותו רשם במשימה הקודמת שלו שהסתיימה ב-2014. משך השהייה הנומינלי המוצהר שלו בחלל הינו 270 יום, ומשימות אלו הוכיחו כי הרכב מסוגל להרבה מעבר לכך.

 

סין תתרום 64 מליון דולר למצרים לסיוע במימון לוויין התצפית EgyptSat. הסיוע ניתן במסגרת הסכם לשיתוף פעולה שחתמו סין ומצרים החודש.
הסיוע הסיני הוא במסגרת תכנית סיוע של סין לפיתוח תשתיות סביב תעלת סואץ והוא מהווה חלק מתכנית סינית נרחבת יותר, בהיקף של 7 ביליון דולר לפיתוח תשתיות בארצות הגובלות או קרובות לסין -  One Belt One Road initiative
 

 

אורנוס הוא כוכב לכת שעוד לא נחקר בצורה יסודית על ידי חללית ששוהה במחיצתו זמן ממושך. צילומי התקריב היחידים שלו נעשו על ידי וויג'ר 2 שחלפה לידו ב-1986, כאשר היתה בדרכה לנפטון. לאורנוס טבעות משלו, 5 ירחים בסדר גודלם של הירחים הקטנים של שבתאי, ועוד עשרות ירחונים. אורנוס הוא כוכב שוכב – הוא למעשה מתגלגל סביב עצמו במהלך תנועתו סביב השמש, כך שהשנה שלו היא בה בעת גם היממה שלו. 

 

אמלתאה הוא אחד הירחונים של צדק. עד לשיגורן של חלליות הווייג'ר לצדק כל מה שידעו עליו היה באמצעות טלסקופים. משעה שחלליות הווייג'ר הגיעו לצדק הוא נלכד במצלמותיהן ששדרו ארצה תצלומים שלו. תצלומים נוספים נעשו על ידי חללית הגלילאו לאחר שנכנסה למסלול סביב צדק. סך התצלומים ששלושת החלליות שדרו ממנו היה מועט מאוד. מכול מקום התברר שירחון זה הוא גוף מוארך. אורכו 270 ק"מ ורוחבו המקסימלי 160 ק"מ. צבעו אדמדם, משהו כמו תפוז, ובאחד הצילומים בקוטב הדרומי מצוי כתם בהיר במיוחד.

 

הירחון מאתון (Methone) הוא קטן מאוד. קוטרו 3 ק"מ בלבד. אם נטייל עליו תוך דקות ספורות נקיף אותו בהליכה. לקפוץ אסור מכיוון שמהר מאוד נמצא את עצמו ניתקים ממנו ומרחפים בחלל מכיוון שכוח המשיכה שלו הוא כמעט אפסי. מה שבולט לעין הוא צורתו. הוא נראה כמו ביצה והסימטריות המלאה שלו.

 

דספינה התגלה לראשונה על ידי חללית הוויג'ר ביולי 1989. מרחקו מנפטון 52.5. ק"מ והוא מקיף אותו פעם ב-0.33 יום ארצי, קצת יותר מ – 8 שעות. המשמעות היא שהקפתו את נפטון קטנה מהזמן בו כוכב הלכת סובב סביב עצמו (16 שעות). במובן זה הוא מזכיר את פובוס הירחון של המאדים. צפיפותו היא 1.2 גרם לסמ"ק, קצת יותר ממים. סביר להניח שהוא נקבובי וכי יש בו מים. מבחינת מיקומו במערכת של נפטון מיקומו הוא פנימה לטבעת Le Verner.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

ב-6 באוקטובר 2013 זיהתה מערכת שסורקת את שמי הלילה באופן אוטומטי באמצעות טלסקופ במצפה הכוכבים בהר פאלומר שבארצות הברית אירוע אשר מתחולל בגלקסיה קרובה, הקרויה NGC 7610. זמן קצר לאחר גילוי האירוע התמקדו בו טלסקופים שונים בעולם. החוקרים מצאו, שהאירוע היה התפוצצות של כוכב מסוג "על-ענק אדום" בתהליך של "סופרנובה מסוג 2" – התהליך הנפוץ ביותר בהתפוצצות כוכבים, אשר מסתיים בקריסת הכוכב אל תוך עצמו – לעיתים תוך יצירת חור שחור. לפי הניתוח, הכוכב הוקף בטבעת חומר שנפלט מהכוכב עצמו במשך השנה שלפני הפיצוץ, וזו עדות לכך שהכוכב שהתפוצץ היה לא יציב זמן מה לפני הפיצוץ הסופי.

 

תוצאות מאכזבות מעמידות סימן שאלה על התאוריות המסבירות את החומר האפל. ב־21 ביולי 2016 הודיעו מדעני ניסוי הקסנון התת־קרקעי הגדול (LUX) אשר התבסס על מתקן שבמרכזו שליש טונה של קְסֶנוֹן נוזלי שצונן לטמפרטורה של מינוס 100 מעלות צלזיוס שלא איתרו הבזקי אור לאחר יותר משנה של המתנה. 
הדיווח המאכזב השני הגיע מחוקרים במאיץ ההדרונים הגדול - LHC, של הארגון האירופי למחקר גרעיני, CERN. במתקן זה החל באביב 2015 ניסו למציאת וימפים וגם תוצאות ניסוי זה לא הצליחו לאמת את התאוריה של החומר האפל

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד