חדש בחלל מס' 87 - 1 במרץ 2017

 
חדש בחלל מס' 87  -  1 במרץ 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

חברת חלל תקשורת ממשיכה בהתקדמותה העסקית לאחר אבדן הלווין עמוס 6. החברה הודיעה כי הלווין האמריקאי שהיא משכירה מחברת אסיהסט מהונג-קונג, הגיע לנקודת המסלול שיועדה לו, 4w, וסיים את כל הבדיקות בהצלחה. כעת יוכל הלווין, שייקרא עמוס 7, להחליף את הלווין הישן עמוס 2, שיגיע בקרוב לסוף חייו המסחריים וייצא מכלל שימוש. הלווין החדש יספק שירותי תקשורת ללקוחות של חברת חלל במזרח התיכון, אירופה ואפריקה, שיועברו אליו באופן הדרגתי.

 

ספייס אקס הודיעה אתמול כי שני אנשים פרטיים שילמו "סכום משמעותי" עבור משימה מאוישת מסביב לירח, על גבי חללית הדרגון 2 שהחברה מפתחת. אם התוכנית תצא לפועל כמתוכנן, החללית תשוגר בסוף שנת 2018, על גבי המשגר העתידי של החברה שמכונה "פאלקון כבד"

 

הליבה של תחום החלל המקצועי היא תעשיית החלל, העוסקת בבניית לוויינים, במרכיביהם וביישומיהם, כמו גם בטכנולוגיות טילים ואווירונאוטיקה. מגוון הטכנולוגיות או ההתמחויות הנדרשות בתעשיית החלל אינו שונה מכל תעשייה אחרת – החל מראיית חשבון, ניהול תקציב ולוגיסטיקה, דרך ניהול מעבדות, פיזיקאים, אלקטרונאים ואנשי מכניקה, ועד אנשי תכנות, אנשי ביצועים, מתמטיקה וכו'.

 

ספייס אקס שיגרה היום את חללית האספקה דרגון לתחנת החלל הבינלאומית, בשיגור השני של החברה מאז התקלה בשנה שעברה שבה התפוצץ משגר פאלקון 9. השיגור התבצע מכן השיגור ההיסטורי במרכז החלל קנדי, שממנו שוגרו בעבר האסטרונאוטים של תוכנית אפולו לירח ומעבורות החלל. השיגור המוצלח כלל גם הנחתה מוצלחת של השלב הראשון.  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

תצפיות שנעשו באמצעות טלסקופ החלל שפיצר של נאס"א, וכן באמצעות טלסקופים על הקרקע, הצליחו לגלות מערכת שמש המורכבת משבעה כוכבי לכת סלעיים, בגדלים הדומים לאלה של כדור הארץ. כוכבי הלכת נמצאים קרוב מאד לכוכב האם שלהם, אך מכיוון שהכוכב קטן מאד וקר הרבה יותר מהשמש, הם לא נחשפים לכמות עצומה של אור שמש. שלושה מכוכבי הלכת הללו נמצאים ב"אזור הישיב" של הכוכב, בו הם מקבלים כמות אור שמאפשרת, בתנאים הנכונים, למים נוזליים להתקיים על פני השטח.

 

גילויים חדשים רומזים על הימצאות אוקיינוס וגייזרים בירח אירופה שסובב סביב הפלנטה צדק. נראה ששני התנאים העקריים להיווצרות חיים מתקיימים שם, האם נמצא בפעם הראשונה חיים מחוץ לכדור הארץ דווקא בירח אירופה? למרות שהירח אירופה קטן, הוא כנראה מספיק מורכב בכדי לתמוך בחיים כפי שאנו מכירים. ממחקרים על פני כדור הארץ אנחנו יודעים שחיים יכולים להתקיים בסביבות מאד קיצוניות וקשות כמו לוע של הרי געש או אגמים חומציים ולוהטים. נראה שיש שני תנאים עקריים בשביל שיווצרו חיים כפי שאנו מכירים, מים נוזליים (או נוזל אחר) ומקור אנרגיה.

 

חוקרים ממשימת ניו הורייזונס, שחקרה את כוכב הלכת הננסי פלוטו, פרסמו לאחרונה מאמר בו הם קוראים להגדרה חדשה של כוכבי לכת, יותר מעשור לאחר החלטת האיגוד האסטרונומי הבינלאומי, ש"לקחה" מפלוטו את תואר כוכב הלכת שלו. לפי ההצעה החדשה  גרם שמיים עם מספיק מסה בשביל לקבל צורה כדורית ייחשב לכוכב לכת

 

בשנות ה-60, סברו כמעט כל המדענים שאנחנו לבד ביקום. הרעיון לחפש חיים תבוניים מחוץ לכדור הארץ התקבל בזלזול ובלעג. המטוטלת נוטה היום בהחלטיות לצד השני. מדענים מכובדים רבים טוענים שהיקום שוקק חיים, ושלפחות מקצתם בעלי תבונה. הביולוג, חתן פרס נובל, כריסטיאן דה-דוב אף הרחיק לכת וטען שהחיים הם "הכרח קוסמי." ועם זאת, המדע נותר כמעט ללא שינוי.

 

ביום רביעי (22 בפברואר), הודיע צוות בינלאומי של אסטרונומים כי שבעה כוכבי לכת בגודל דומה לזה של כדור הארץ התגלו סביב TRAPPIST-1 כוכב זעיר וקר הנמצא במרחק 39 שנות אור מכדור הארץ. שלושה מכוכבי לכת הללו מקיפים את הכוכב ב"אזור החיים", שבו אגמים, נהרות ואוקיינוסים יכולים להתקיים על פני השטח של כוכב הלכת במצב נוזלי, אם האטמוספירה תאפשר זאת.

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
סין מקדמת תכנית חלל יומרנית  
המצגת מתארת את התפתחות תכנית החלל הסינית
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד