חדש בחלל מס' 84 - 19 בינואר 2017

 
חדש בחלל מס' 84  -  19 בינואר 2017 
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

ספייס אקס חזרה בהצלחה לפעילות, אחרי יותר מארבעה חודשים שבהם לא ביצעה אף שיגור, בעקבות פיצוץ משגר הפאלקון 9 של החברה והשמדת הלוויין עמוס 6 שעל גביו. בשיגור, שהתאפשר לאחר חקירה מסובכת של התאונה, שיגרה ספייס אקס עשרה לווייני תקשורת והצליחה גם להנחית בשלום את השלב הראשון של המשגר על דוברה באוקינוס.

 

בגיל 82, נפטר האסטרונאוט יוג'ין "ג'ין" סרנן, שטס לחלל שלוש פעמים ושימש כמפקד משימת אפולו 17. סרנן סיים את קריירת חקר החלל שלו כמפקד המשימה המאוישת האחרונה לירח בדצמבר 1972, משימת אפולו 17 שברה מספר שיאים בתחום טיסות החלל המאוישות, ובכללן המשימה הארוכה ביותר לירח (301 שעות); הליכת הירח הארוכה ביותר (22 שעות ו-6 דקות); דגימת סלעי הירח הגדולה ביותר (כ-113 ק"ג); והשהייה הארוכה ביותר במסלול סביב הירח (147 שעות ו-48 דקות).

 

נאס"א הכריזה על שתי משימות חלל חדשות שיתמקדו בחקר אסטרואידים: לוסי, שתחקור את הגופים הטרויאנים של כוכב הלכת צדק – אסטרואידים מסתוריים הנמצאים באותו מסלול של צדק סביב השמש ועוקבים אחריו מלפנים ומאחור. לוסי תשוגר בשנת 2021, ושנתיים מאוחר יותר תשוגר הגשושית סייקי, שתחקור את האסטרואיד המתכתי פסיכה 16, אחד הגופים המאסיביים ביותר בחגורת האסטרואידים

 

בסוף 2016 חתם ארגון המצפה האירופי הדרומי (ESO) על הסכם עם יוזמת Breakthrough במטרה להתאים את מכשירי הטלסקופ הגדול מאוד (VLT) לביצוע חיפוש כוכבי לכת במערכת אלפא קנטאורי. כוכבי לכת אלה יוכלו להיות מטרות עבור יוזמת Breakthrough Starshot לשיגור חלליות זעירות למערכת זו.

 

ב- 4.8.2004 שיגרה סוכנות החלל האירופית את החללית רוזטה לעבר השביט 67P, לחללית הוצמדה גם נחתת שקיבלה את השם Philae. לאחר טיסה של 10 שנים ב- 6.8.2014 החללית נכנסה למסלול סביב השביט וב- 12.11.2014 הנחתת שוחררה לקראת הנחיתה. הנחיתה לא הייתה לגמרי מוצלחת אם כי הנחתת הצליחה לשדר ארצה מספר צילומים ולבצע מספר מדידות . ב- 30.9.2016 החללית סיימה את תפקיד והיא רוסקה.

 

חברת ניסאן הציגה ב-CES את שיתוף הפעולה עם נאס"א. בתקופה האחרונה עובדים אנשי מרכז המחקר של נאס"א ביחד עם יצרנית הרכב ניסן על פיתוח טכנולוגיות נהיגה אוטונומית שיוכלו בעתיד לשמש מכוניות נוסעים כמו גם רובוטים על מאדים. 

 

הצוותים המתחרים בגוגל לונר אקס פרייז אמורים להנחית נחתת על הירח, לנסוע 500 מטרים ולשדר וידאו ונתונים נוספים. הדדליין לחתום על הסכם שיגור ולקבל אישור מהמארגנים היה בסוף 2016. הקבוצות שנותרו בתחרות חייבות לשגר את החללית שלהם עד סוף 2017.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

לפני מספר ימים החללית קאסיני חלפה במרחק של 40,000 ק"מ מפנדורה – מרחק המעבר הקצר ביותר ממנו עד כה. אחד הצילומים היה ברזולוציה של 240 מטרים לפיקסל. זהו אמנם רק חלק מהירחון, אך אפשר להבחין ביותר פרטים בצילומים אלו. האבק המכסה את פני השטח בולט לעין. אפשר להבחין במכתשים הגדולים.

 

כתובת כדור הארץ המעודכנת: זרוע אוריון (קטע של זרוע לוליינית בפרברי שביל החלב) - שביל החלב ב"קבוצה המקומית" (אוסף של יותר מ-50 גלקסיות סמוכות המשתרעות על פי כשבעה מיליון שנות אור, מצויה בפאתי צביר הבתולה, שמרכזו מרוחק מאִתנו 50 מיליון שנות אור וכולל יותר מ-1,000 גלקסיות) - צביר הבתולה עצמו הוא חלק קטן מצביר־על המכונה "צביר־העל המקומי"(אוסף של מאות קבוצות גלקסיות הפרוס על פני יותר מ-100 מיליון שנות אור.)

 

לפי מחקר חדש של מדענים ממכון ויצמן, ייתכן שהירח נוצר כתוצאה ממספר התנגשויות של גרמי שמיים בכדור-הארץ. זאת, בניגוד לתיאוריה שרווחה עד כה, שגרסה כי אירוע משמעותי אחד הוא שגרם להיווצרותו.  במחקר בוצעו מאות הדמיות ממוחשבות מורכבות, 

 

 

 המצגת מתארת את ההתפתחות המרשימה של  תעשיית החלל  של איחוד האמירויות  הערביות
 
  למצגת  
המצגת מתארת את פעליו של ברט רוטאן
מפתח כלי טייס לחלל
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד