חדש בחלל מס' 82 - 22 בדצמבר 2016

 
חדש בחלל מס' 82  -  22 בדצמבר  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

OneWeb הודיעה כי הבטיחה מימון בגובה 1.2 מיליארד דולר להקמת קו הייצור ההמוני, היחיד בעולם ללוויינים. המתקן החדש שיוקם באקספלורישן פארק בפלורידה יהיה בעל קיבולת ייצור של 15 לווינים לשבוע בשבריר העלות של היצרנים הנוכחיים. ההשקעה צפויה ליצור כ-3,000 מקומות עבודה למהנדסים, אנשי ייצור ותמיכה בארה"ב בארבע השנים הבאות. ההשקעה גם תאפשר לפתח גישה גלובלית של שירותי אינטרנט במהירות גבוהה לכולם לרבות בתי ספר רבים ברחבי העולם שעדיין אינם מחוברים 

 

אחרי 17 שנים ונסיגות רבות שנגרמו מקיצוצים בתקציב, החל מערך לווייני הניווט האירופים גלילאו לפעול. "גלילאו יגדיל את דיוק הגיאו לוקליזציה פי 10" אומר סגן נשיא הנציבות האירופית מרוס ספקוביץ' לקראת ההשקה. אנשים הפכו תלויים יותר ויותר באיתור מדוייק של מקומם לכל דבר – ממציאת ברים או בתי מרקחת, איתור תוואי הדרך הקצרים ביותר וכן איתור מכוניות חונות או חלילה חולי אלצהיימר שאבדו.

 

חברת ALE - סטרטאפ יפני מטוקיו הודיעה שגייסה 6 מליון דולר לפיתוח חללית שתייצר גשם מלאכותי של מטאורים לפי דרישה.  הפרויקט נקרא  Sky Canvas Project, החללית תשחרר כדוריות קטנות אשר ישרפו באטמוספירה ויראו למרחק של 200 ק"מ.

 

כך מסר שר המדע אופיר אקוניס בערב שעסק בתעשיית החלל הישראלית במהלך ועידת ישראל לעסקים של גלובס. BGU SAT הוא לוויין סטודנטים מסוג פיקו לוויין, המבוסס על סדרת קיובסאט, זו שגם לווייני התלמידים דוכיפת 1 ו-2 מבוססת עליהם.  משקלו של הלוויין קילוגרם אחד והוא יאפשר בדיקת חידושים בתחום המיקרו אלטקרוניקה,

 

כטייס בחיל הנחתים שבר גלן את שיא מהירות הטיסה בטרם הפך לאמריקאי הראשון שהקיף את כדור הארץ בשנת 1962. 36 שנים לאחר מכן, בשנת 1998 בהיותו בן 77 בשנת 1998, הוא גם הפך לאסטרונאוט המבוגר שטס אי פעם לחלל, כחלק מצוות מעבורת החלל דיסקברי. 

 

יום האסטרואיד הבינלאומי , נועד להזכיר לעולם בכל שנה את יום השנה לפגיעת האסטרואיד בטונגוסקה בסיביר, רוסיה ב 30 ביוני 1908 ולהעלות את המודעות לסכנה שבפגיעת אסטרואידים.  מייסדי יום האסטרואיד הודיעו ביום רביעי השבוע כי העצרת הכללית של האו”ם הכירה רשמית באירוע וקבעה את ה 30 ביוני , כיום האסטרואיד הבינלאומי.

 

המימון עבור שני פרויקטי היוקרה מהווה נתח גדול מהשקעות בסך 10.3 מיליארד יורו שאושרה בישיבת מועצת השרים שהתקיימה בלוצרן. השרים הסכימו להשקיע 1.45 מיליארד יורו עד 2021 בחקר החלל – כולל כ-960 מיליון עבור ISS ו-436 תוספת מיליון לפרויקט ExoMars. תקציב של 3.8 מיליארד ייועד לפיתוח מדעי עד 2021, 1.3 מיליארד לפרויקטים בתחום לוויינות התקשורת עד 2024, ו -1.6 מיליארד דולר עבור משגרי לוויינים עד 2023.

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

ממצאים חדשים מרמזים שהתקופות המוקדמות של מערכת השמש התאפיינו בכוכבי לכת נודדים ובהרס בין־פלנטרי אדיר.  כשמשווים את מבנה מערכת השמש שלנו למבניהן של  אלפי מערכות שמש אחרות, מגלים שהמאפיינים הבולטים ביותר בזו שלנו – עולמות סלעיים הקרובים לשמש, ענקים גזיים הרחוקים ממנה והיעדר כוכבי לכת פנימה ממרקורי (כוכב חמה) – הם בעצם חריגים למדי. מבט לעברה של מערכת השמש שלנו באמצעות הדמיה ממוחשבת מלמד שהחריגות האלה הן תוצאה של נעורים פרועים למדי.  

 

חלק רביעי בסדרה על סיכום הממצאים ממשימת ניו הורייזונס שחלפה בשנה שעברה בקרבת כוכב הלכת הננסי פלוטו.
להפתעת החוקרים התברר שפלוטו פולט קרינת X. זאת פעם ראשונה שנמצא כי גוף הנמצא ברצועת קוייפר פולט קרינה מסוג זה. התברר שלפלוטו יש אינטראקציה חזקה עם רוח השמש. הועלו מספר אפשרויות להסברת התופעה. 

 

 

 המצגת מתארת את התפתחות תעשיית החלל ההודית ואת הפרויקטים העיקריים שלה.
 
  למצגת  
המצגת מתארת את פעליו של ברט רוטאן
מפתח כלי טייס לחלל
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
חדש בחלל מספר 20
נשלח באמצעות V.I.Plus דיוור אלקטרוני
עבור לתוכן העמוד