חדש בחלל מס' 79 - 10 נובמבר 2016

 
חדש בחלל מס' 79  -  10 בנובמבר  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

אילון מאסק, מייסד ונשיא חברת ספייס אקס, מסר שהחברה הצליחה לזהות את מקור השריפה שהביאה להתפוצצות משגר הפאלקון 9 לפני חודשיים ולהשמדת לוויין התקשורת הישראלי עמוס 6. לדברי מאסק, החברה תוכל לחזור לפעילות באמצע דצמבר. למרות שמאסק לא פירט בהרחבה על מקור התקלה, ניתן ללמוד מדבריו שככל הנראה התקלה קרתה בזמן תדלוק מיכל החמצן הנוזלי, שמסיבה כלשהי הפך לקר כל כך עד שקפא, ואינטרקציה בינו ובין החומר הפחמני המורכב שמכסה את מיכלי ההליום הביאה להצתת שריפה שגרמה לפיצוץ.
  קרא עוד  

 

הגשושית MRO של נאס"א צילמה את אתר הפגיעה של נחתת המאדים האירופאית סקיאפרלי, ואיתרה מכתש פגיעה בקוטר של 2.4 מטר ובעומק של 50 סנטימטר. סוכנות החלל האירופאית ממשיכה בחקירת הסיבות להתרסקות הנחתת ותפרסם את תוצאות הבדיקה בחודש הבא. מסביב למכתש הפגיעה ניתן לראות תוואים א-סימטריים, שעדיין לא ניתן לקבוע בוודאות את מקורם. ייתכן כי הם נגרמו כתוצאה מפיצוץ בכיוון מסוים של מיכלי הדלק של הנחתת, שהיו כמעט מלאים ברגע הפגיעה.
  קרא עוד  

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

נאס"א עובדת על פיתוח מסך גדול שיאפשר לטלסקופ החלל הבא WFIRST שישוגר ב 2025 לצלם פלנטות שכיום לא ניתן לראותם בגלל  שאור השמש שלהם חזק ומסנוור את הגלאים. המתקן שנקרא "מסך כוכבים" (starshade) יסתיר את הכוכבים המסנוורים ויאפשר לגלאים לראות את הפלנטות שנמצאות בקרבת הכוכבים.
  קרא עוד  

 

גלקסיה קטנה מאבדת כמעט את כל הכוכבים והגז שלה במהלך מעבר דרך שכנה גדולה יותר.  אסטרונומים שהשתמשו בטלסקופ הרדיו של המערך הגדול מאוד (VLBA) של הקרן הלאומית למדעים, מצאו את השרידים "הגרוסים" של גלקסיה קטנה, שעברה דרך גלקסיה שכנה גדולה יותר ונשאר ממנה רק החור השחור המאוד מסיבי כמעט ללא כוכבים וגז סביבו  
  קרא עוד  

 

כוכב הלכת תשע – כוכב לכת ענק בקצה מערכת השמש, שמחפשים אחריו בשנים האחרונת עשוי להיות זה שאחראי להטייה יוצאת הדופן של השמש.  כל כוכבי הלכת מקיפים את השמש במסלול פחות או יותר שטוח בהפרש של כמה מעלות זה מזה. לעומת זאת מסלולו של כוכב הלכת התשיעי שטרם התגלה אך מסלולו חושב לפי השפעתו על גופים אחרים במערכת השמש, נטוי על צדו ביחס לשאר כוכבי הלכת במערכת השמש מעניק את הרושם כי השמש עצמה נטויה מעט בזווית. עד כה, אף אחד לא מצא לכך הסבר משכנע שעשוי ליצור אפקט כזה.
  קרא עוד  

 

צוות חוקרים הציג מודל חדש המסביר את מקורן של טבעות שבתאי בעזרת תוצאות של סימולציות מחשב. תוצאות הסימולציות מכסות גם את הטבעות של כוכבי לכת ענקיים אחרים ומסבירות את ההבדלים בין צורת הטבעות של שבתאי ושל אורון-אורנוס. תוצאות הסימולציות מציעות שהטבעות הפלנטריות נוצרו כאשר עצמים גדולים מספיק עברו קרוב מאוד לענקים והתפרקו.
  קרא עוד  

 

חללית ה- New Horizons שוגרה ב– 19.1.2006 לעבר ככוכב הלכת פלוטו. לאחר 10 שנים ב- 14.7.2015 היא חלפה לידו כמתוכנן. זאת החללית היחידה שחקרה כוכב לכת זה. החללית לא נועדה להיכנס למסלול סביבו ולא לנחות על פניו. זאת הייתה טיסת מעבר והמרחק במעבר היה 12.500 ק"מ. בנקודה זו הצילומים היו ברזולוציה של 72 מטר/פיקסל 
  קרא עוד  

 

לפלוטו 4 ירחונים המלווים אותו כמו כארון. אלה גופים זעירים בסדר גודל של מרבית האסטרואידים. כולם התגלו בתצפיות טלסקופיות מכדור הארץ. שניים מהירחונים Hydra ו- Nix מתנדנדים בצורה אקראית. הסיבה לכך היא שדה כוח המשיכה של פלוטו וכארון המשתנה כל הזמן.  ההערכה היא שהירחונים נוצרו בעקבות התנגשות בין פלוטו לגוף אחר דומה לו בגודלו
  קרא עוד  

 

 

 המצגת מתארת את התפתחות תעשיית החלל ההודית ואת הפרויקטים העיקריים שלה.
 
  למצגת  
המצגת מתארת את הפעילות והקשיים בכריית מחצבים מאסטרואידים
 
  למצגת  

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 

עבור לתוכן העמוד