חדש בחלל מספר 70 - 14 ביולי 2016

 
חדש בחלל מס' 70  - 14 ביולי  2016
 
הידיעון מופץ פעמיים בחודש.   
 
  Send to friend                          

 

אדם בחלל

 

השבוע נפתח בטכניון קורס הקיץ של אוניברסיטת החלל הבינלאומית בשיתוף עם מכון אשר לחקר החלל בפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל בטכניון ובשיתוף משרד המדע ועיריית חיפה. אוניברסיטת החלל נוצרה כדי לחנך את הדור הבא של מנהיגי החלל בדרך בינלאומית והיא מקיימת את הקורסים שלה במדינות שונות.יש לה 104 סטודנטים השנה, לכולם יש תואר מתקדם – תואר שני או אפילו דוקטורט, וכן 3-5 שנות ניסיון מקצועי. 
 קרא עוד 

 

ב - 7 ביולי נערך בגוגל קמפוס תל אביב אירוע האקתון חלל, הראשון מסוגו בארץ. לאורך יום שלם, איחדו כוחות מיטב המוחות של שוחרי חלל מתחומים שונים: אנשי חינוך, מדענים, יזמים, מייקרים, מעצבים, אנשי מחקר, אקדמיה ותעשייה, אשר המשותף לכולם הוא אהבת החלל. ההאקתון, ביוזמת קרן רמון, עמותת SpaceIL, סוכנות החלל הישראלית ובמימון קרן היינליין נועד על מנת ליצור קבוצות חשיבה על רעיונות יצירתיים ומעניינים שניתן יהיה להביא אל מערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית, כדי להנגיש את הנושא ולחשוף יותר ויותר תלמידים לתחום המרתק.
 קרא עוד 

 

Korean Aerospace Research Institute  המנהלת את תכניות החלל של קוריאה הודיעה ב 5 ביולי על הפעלת לוויין KOMPSAT-3A המספק תמונות ברזולוציה של חצי מטר. מכירת התמונות נעשית על ידי חברת SI Imaging Services הקוריאנית באמצעות 80 נציגים ברחבי העולם. לקוריאה יש מספר לוויינים המספקים תמונות באיכות שונה, כולל תמונות צבע מולטי ספקטרלי ומכ"מ SAR

 קרא עוד 

 

השיטה שמציעים החוקרים מבוססת על הגברת פוטונים: מעבר לעדשת הטלסקופ מוצב מַגְבֵּר, שהוא תווך המכיל אטומים. כאשר פוטון אסטרונומי מגיע מהכוכב ועובר את עדשת הטלסקופ הוא פוגע באחד האטומים האלה וגורם לו לשחרר מספר רב של פוטונים (פוטונים מאולצים). השיטה החדשנית מגבירה את כושר ההפרדה הזוויתי של הטלסקופ פי 10 – וזאת בלי להגדיל את העדשה.
 קרא עוד 

 

המנוע שמפתחות אוקראינה וארה"ב נועד להחליף את המנוע הרוסי  RD-180 אשר משמש כיום להנעת המשגר האמריקאי אטלס 5. ניסוי המנוע החדש יחל בחודשים הקרובים.
 קרא עוד 

 

אסטרונומיה ואסטרופיסיקה

 

החללית נעה במהירות של 250 אלף קמ"ש במשך כמעט 5 שנים ועברה 2.8 מליארד ק"מ. כדי להאט אותה הופעלו מנועיה למשך 35 דקות. בסתיו תתחיל החללית את המשימה המדעית סביב צדק, בסדרת הקפות אליפטיות מאוד. כל הקפה כזו תימשך שבועיים כמעט, והן יביאו אותה לזמן קצר למרחק של כ-4,000 ק"מ מצדק בכל הקפה ועד כ-300 אלף ק"מ בקצה הרחוק של המסלול.
 קרא עוד 

 

אסטרונומים גילו כוכב לכת ננסי בחגורת קויפר, טבעת של עצמים קפואים מעבר לנפטון. אבל העולם החדש הזה, המכונה RR245 2015 הרבה יותר רחוק מהשמש לעומת פלוטו, והוא מקיף את השמש אחת ל-700 שנות כדור הארץ, אמרו מדענים. לשם השוואה, פלוטו משלים הקפה אחת סביב השמש כל 248 שנים כדור הארץ.
 קרא עוד 

 

צוות אסטרונומים השתמשו המכשיר SPHERE המותקן על גבי הטלסקופ הגדול מאוד של ESO בצ'ילה ותיעדו את כוכב הלכת הראשון אי פעם שנמצא במסלול רחב בתוך מערכת של שלושה כוכבים. מסלולו של כוכב לכת כזה היה צפוי להיות לא יציב, וכתוצאה מכך אמור היה להיפלט במהירות מהמערכת. אבל איכשהו כוכב לכת זה שרד.
 קרא עוד 

 

הטלסקופ יתחיל בפעילות בספטמבר. קוטרו של הטלסקופ, wide Aperture Spherical Telescope או בקיצור FAST הוא 500 מטרים והוא יכול להכיל שלושים מגרשי כדורגל. הפרויקט שעלותו 180 מיליון דולרים ישמש כדי לחקור את החלל ולעזור לחפש חיים מחוץ לכדור הארץ, כך דיווחה סוכנות הידיעות Xinhua . מרבית מרכיבי הטלסקופ נבנו באוסטרליה על ידי Industrial Research Organisation  
 קרא עוד 

 

 

המצגת מסבירה את הקשיים בהם נתקלים האסטרונאוטים השוהים בחלל תקופות ארוכות
 
 למצגת 
המצגת מתארת את הפעילות והקשיים בכריית מחצבים מאסטרואידים
 
 למצגת 

 

מנוי שנתי במחיר מיוחד למגזין Popular Science
Popular Science  ישראל הוא מגזין אמריקאי מתורגם והוא מקור המידע העיקרי לגבי חידושים מדעיים, טכנולוגיות מתקדמות והמון גאדג'טים.הירחון עוסק בפריצות הדרך הטכנולוגיות האחרונות בתחומים שונים, החל ממכשור אלקטרוני, מכוניות, טכנולוגיות בנייה, חלל, מחשבים, צבא תעופה ועוד... הירחון מהנה, מעשיר את הידע, מגרה את הדמיון ומציג את משמעותם של החידושים עבור הקורא. מבצע מיוחד לקוראי ידיעון חדש בחלל: מנוי שנתי ב350 ₪ +שני גיליונות קודמים מתנה (במקום 430 ₪ לשנה). להזמנות :1-700-709-309  sales@popsci.co.il

 

הידיעון מופץ פעמיים בחודש 
 
Send to friend  
 
עבור לתוכן העמוד